Dünyanın en çok satan telefonu hangisi? Açıklandı...

İnanmayacaksınız ama, iPhone'un en pahalı modelleri kapış kapış satılıyor. Öyle ki, 2023'ün en çok satılan telefonları, iPhone'un en pahalı modelleri oldu.

Dünyanın en çok satan telefonu açıklandı

Eğer 6.7 inçlik devasa ekranlara sahip iPhone'ların hayranıysanız, dünyada sizin gibi düşünen milyonlar olduğunu bilmelisiniz. 2023 yılına ait bazı yeni istatistikler, Apple'ın iPhone Pro Max modellerinin ilk kez küresel yıllık satışlarda zirveye yerleştiğini gösteriyor.

Pazar analist şirketi Canalys'e göre, iPhone 14 Pro Max 2023 yılında dünya çapında en çok satan akıllı telefon oldu ve onu iPhone 15 Pro Max takip etti. Firmanın belirttiği gibi, bu durum "pazardaki premium değişimi" ve aynı zamanda ilk 10 sıranın yedisini alan iPhone'un hakimiyetini ilan ediyor.

Fiyatı fark etmez, en pahalısını ver

Ancak özellikle ilginç olan, bir iPhone Pro modelinin ilk kez küresel satışlarda zirveye çıktığı bir yılda, Apple'ın daha küçük olan 6.1 inçlik Pro modelleri yerine en yeni iki Pro Max modelinin en üst sıralarda yer alması. Pro ve Pro Max serileri arasında özellikler açısından giderek artan uçuruma bakıldığında, bunun Apple'ın kasıtlı bir taktiği olduğu da söylenebilir.

Apple'ın en pahalı modeli artık sadece standart Pro'nun süper boyutlu bir versiyonu değil. Pro Max ile 5x optik zum gibi ayrıcalıklı özelliklerin yanı sıra üstün pil ömrü, daha büyük bir ekran ve daha fazla yeteneklere sahip oluyorsunuz. iPhone 15 Pro Max ayrıca standart Pro'daki 128 GB yerine 256 GB depolama alanı ile başlıyor. Yani Apple, kullanıcılarını en pahalı modeli almaya ikna etmek için her şartı zorluyor ve bu planında da başarıya ulaşıyor gibi görünüyor.

IDC ve Canalys'in araştırmalarında ortaya çıktığı gibi, Apple 2023'te ilk kez küresel akıllı telefon satışlarında Samsung'u geçmiş oldu. En üst modellere olan bu ilginin bir sebebinin de dünya çapında telefon almak isteyen pek çok tüketicinin faizsiz kredi bulabildiği bir yıl geçirmemiz olması. Apple'ın kredi musluklarının açıldığı dönemi iyi değerlendirmiş olduğunu kabul etmek gerek.

Bu arada, Samsung'un ilk 10 listesine sadece 3 model sokabildiğini ve bu modellerin üst seciye telefonlar olmadığını söyleyelim.