Dünyanın en ince saati: Parasını verseniz bile almanız çok zor

Bulgari, bir kez daha Dünyanın en ince saatini üretmeyi başardı ve bu bir dünya rekoru. Kol saati, ayıp olmasın diye kağıttan biraz daha kalın ama bir makarna çubuğundan daha ince.

Dünyanın en ince saati: Parasını verseniz bile almanız çok zor

İtalyan lüks markası Bulgari, dünyanın en ince mekanik saati rekorunu bir kez daha kırdı. Yeni Bulgari Octo Finissimo Ultra COSC saati, neredeyse kağıt kadar ince ve sadece 1,7 mm kalınlığında. Bu kalınlık aslında bir spagetti çubuğunun kalınlığı ile aynı.

Bulgari uzun zamandır dünyanın en ince saati rekorunu elinde tutuyordu, ancak Richard Mille'in 1,75 mm RM UP-01 Ferrari saatinin 2022'de piyasaya sürülmesinin ardından rekoru kaybettiler. Dolayısıyla yeni saatin daha da incelmesi gerekiyordu.

Sonuç olarak Bulgari Octo Finissimo Ultra COSC, "bir madeni paradan bile daha ince" olan "optimize edilmiş" 40 mm'lik bir kasayla geliyor. Bulgari bir şekilde, cihaza güç veren 170 bileşenin tamamını saatin kasasına sığdırmayı başardı ve bu bileşenlerden bazılarını kasanın saydam bölümlerinde çalışırken görebiliyorsunuz. Bulgari adeta, "o kadar ince bir işçilik yaptık ki, bunun tıkır tıkır çalışması bir sanat eseri gibi seyredilmeli" mesajıyla telefonu tasarlamış.

Bulgari, saatin ana plakasında tungsten karbür, bilezik, kulplar ve çerçeve için ise titanyum kullanıyor.

Bulgari'nin önceki rekortmen saatlerinin aksine, bu saat sertifikalı bir kronometre. Yani zaman ölçümü %100 garantili bir saat. Sertifika, İsviçre Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) tarafından veriliyor ve saatin doğru zaman işleyişini sürdürmesini sağlamak için kapsamlı testlerden geçtiğini gösteriyor.

Peki ya fiyatı ne kadar?

Saati görüp beğenip, en yakın saatçiye koşarak almak isteyeceklere de bir haberimiz var. Önce sakin olun. Kol saatinin fiyatı 590 bin dolar ve dünyada bu saatte sadece 20 tane var. Eğer bu saati birinin kolunda görecek olursanız, sadece zengin olduğunu düşünmeyin, 20 tane üretilmiş saati kendine rezerve edebilecek kadar büyük bir nüfuz ve network sahibi olduğuna da emin olabilirsiniz. Bu saati elde etmenin başka yolu yok. Parasını verseniz de alamıyorsunuz.

Saatin arka yüzünde saate özel bir tür kimlik bilgi olan bir "datamatrix" bulunuyor. Bu datamatrix saatin sahiplerine garanti ve kullanım kılavuzu da dahil olmak üzere "ürünle ilgili tüm bilgilere" erişim sağlıyor.