Dünyanın en ucuz tablet bilgisayarı!

Hayır bu tablet bilgisayar Çin malı filan değil! İşte dünyanın en ucuz tablet bilgisayarı...

Hindistan eğitim ciddiye alıyor
Büyük görsel için tıklayın

Hindistan'ın İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanı Kapil Sibal yeni bir tablet bilgisayar prototipi tanıttı.

5 Yıldır geliştirilen bu tablet, OLPC'ye bir cevap niteliği taşıyor. 35 dolar civarına satılması planlanan bu tablet, OLPC'nin 200 dolarlık fiyatı karşısında şaşırtıcı derecede ucuz.

iPad'e benzeyen bu tablet dokunmatik ekrana sahip ve ülke çapında eğitimi yaygınlaştırmak üzere geliştiriliyor. Kırsal alanda güneş enerjisiyle de şarj olabilecek şekilde tasarlanıyor. 2GB belleği olan tablette internet tarayıcı, Linux işletim sistemi, multimedya oynatıcı, PDF okuyucu, WiFi, video konferans yeteneği mevcut. Sabti diski yok ama 2GB RAM'e sahip ve bellek kartı yuvası var. USB portları da olan bu cihaz ilkokuldan üniversiteye bütün öğrencilere gelecek sene dağıtılmaya başlanacak.

Şimdi Hindistan maliyeti 20 hatta 10 dolara düşürmek için çalışıyor. Bir yandan da ülkedeki 8500 koleje genişbant internet sağlanarakl altyapı hazırlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

helal olsun adamlara ineğe tapıyor diye çamur atanlar görsün de kendileri neye tapınıyor bi özeleştiri yapsın

adamlar neler dağıtıyor biz daha kitaba para veriyoz :D

bavulları toplayıp hindistana okumaya gidiyorum :D

türkiyede de üretilse iyi olur. baya ucuz. bütün okullara dağıtılır. iki kitap fiyatına bilgisayar.

Hindistan'ı tebrik etmek gerekiyor. Eğitime ne güzel yatırımlar yapılıyor. Oysaki bizde öylemi. MEB önce binlerce bilişim teknolojileri sınıfı kurdu. Şimdi ise son değişiklik ile ilköğretim müfredatından bilişim teknolojileri derslerini kaldırdı. Evet bundan sonra ilköğretimin birinci kademesinde (1-5)bilişim teknolojileri dersi yok. Chip'ten de bir isteğim var. Her ülkenin teknolojiyle alakalı gelişimlerini haber yapıyorsunuz. Yüzünüzü birazda ülkemize dönün. Bu yıl binlerce bilişim teknolojileri öğretmeni girecek ders bulamayacak.

Helal olsun. Adamlar vatanı için çalışıyor. :D

En büyük artılarından birisi dışa bağımlılıktan kurtuluş...

türkiyede de üretilse iyi olur. baya ucuz. bütün okullara dağıtılır. iki kitap fiyatına bilgisayar.

--------------------------------
Türkiyede oyuncak araba bile üretilmez gidin bakın mağazalarda oyuncak arabaların altına hangisinin altında made in turkey yazıyor
hangi şeyi türkler yapmayı becerebilmişki ama tabi sorun türklerde değil baştakilerde kafasızlık yapmaya devam ettikleri sürece geri gideceğiz zaten böyle birşey türkiyede yapılsa bırak 35 doları 3500 dolara zor alınırdı

Bizde de bunu yapacak adamlar var ama fırsat verilmiyor.Adamlar maliyeti düşürmek için uğraşıyorlar bizde olsa nerden ne kazıklarım diye uğraşırlar.Önemli olan zihniyet.

(ürünleri pahalandıran)sömürgeci gümrük vergileri, ezici vergiler ve halkı yolunacak tavuk ve kaz gibi gören siyasi zihniyetler olduğu müddetçe, herşeyi halktan bekleyen ve halkı ezen siyaset olduğu müddetçe daha çok refahlık ve ucuz ürün hayali kurarız

satısa cıkacakmı acaba.

35 dolar mı? Resmen şaka gibi. Belki sabit diski yok ama sayılan özellikler azımsanacak gibi değil. Demek ki büyük şirketler bizi pek seviyor(!)

Mili eğitim bakanına seslenelim gerekirseher öğrenciden bunun prasını alsınlar kitapları e-book olarak koysunlar içine :Dyada kitap vermeyip bunu versinler.

adamlar yapıyor. bizde ise bir ürün 20 dalra alınmışsa bize gelene kadar 10-200 dolar olar oluyor. bizim ülke karaborsacı misali gibi.

ne kadar gerideyiz anlayın artık

süpermiş gelsede alsak

yav şu güneş enerjisi ile şarj edilebilme olayını neden telefonlar için yapamıyorlar?

Çeviri hatasıdır.Bu hintli kişi kaç rupi demiş malum Hindistanın para birimi rupi oluyor.Bugün 1 GB ram bile 40 TL den başlıyor.Bunun işlemcisi var anakartı var v.s. v.s.Ambalajı taşınması 35 dolar tutar yahu.Bundan 3-5 yıl öncede 100 dolara hintliler laptop yapacak fukaralara dağıtacak diye bir laf çıktı sonra anlaşıldıki böyle değilmiş rupiyi dolara çeviren matematik özürlüymüş yanlış çevirmiş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play