Duvarların Arkasını Gören Drone Sistemi!

Duvarların arkasını görebilmek, iki drone'un oluşturduğu yeni sistem ve Wi-Fi sayesinde gerçek oluyor!

  • Levent Öztürk
Duvarların arkasını gören drone sistemi!

Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi araştırmacıları bir çift drone'un beraber çalışarak duvarların arkasını görmelerine imkan tanıyan ilginç bir sistem geliştirdi. Bu teknik, sadece standart Wi-Fi sinyallerini ve mağazalardan alınabilecek parçaları kullanıyor ve elektrik - bilgisayar mühendisliği profesörü Yasamin Mostofi'nin laboratuvarındaki araştırmacılar tarafından geliştirildi.

Mostofi'nin söylediğine göre yaklaşımları insansız hava araçlarının sadece Wi-Fi sinyallerini kullanarak duvarların arkasının detaylı görüntülerini oluşturmalarına imkan tanıyabiliyor: "Bu yaklaşım sadece Wi-Fi (sinyal gücü) ölçümlerini kullanıyor ve alanın daha önceden ölçülmesine veya nesnelerin görüntülenmek için hareket etmelerine gerek duymuyor."

Yapılan testlerde ekip, iki otonom octocopter'ın kapalı, dört duvarlı bir tuğla "evin" dışında uçurdu. Cihazların biri sürekli olarak Wi-Fi sinyali yayarken, diğeri de sinyal gücünü ölçüyor. Daha sonra da evin içeriğinin tahmini bir görüntüsü oluşturulabiliyor çünkü Wi-Fi sinyalleri içerideki nesnelerin şekillerinden etkileniyor. Sonuç olarak ortaya çıkan yüksek çözünürlüklü 3D görüntü gerçek durumu oldukça yakın bir şekilde ortaya koyabiliyor.

Projenin baş PhD öğrencisi Chitra R. Karanam'ın söylediğine göre duvarların arkasının yüksek çözünürlüklü 3D görüntülerini oluşturmakta ciddi bir zorluk söz konusu ve bu da yaklaşımları için temel motivasyonu oluşturuyor.

Sistemin tüm detayları internet üzerinde yayınlanmış durumda...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz