Edge, istediği parayı toplayamadı ancak...

Dev Linux projesi için beklenen para toplanamadı; ancak durum o kadar da kötü olmayabilir!

  • Levent Öztürk
Edge projesi yarıda kaldı ancak...

Canonical'ın da söyleyebileceği gibi, hayat her zaman basit değil. Bunun en yakın örneği ise rekor miktarda para toplayan bir kampanya başlatmasına rağmen, hedefine ulaşamayan Ubuntu Edge kampanyasında gözükebiliyor.

Son tarihi 21 Ağustos olan kampanya 12.809.906 dolar gibi devasa bir miktarda para toplamayı başardı ancak hedef olan 32 milyon dolara yaklaşabilmiş değil. Bu duruma ise kalabalık-kaynağı sunan site Indiegogo, firmadan normalde alması gereken ücreti almayarak ve toplanan 12.8 milyon doları sahiplerine iade ederek karşılık verdi.

Guardian'a konuşan Cononical kurucusu Mark Shuttleworth, böyle bir başarısızlığın onu hedefinden şaşırtmayacağını söyledi.

Firma, bir başka "endüstri oyuncusunun" son 20 milyon doları sağlayacağını ve "Edge" projesinin hayata geçeceğini ümit etmişti. Ancak kimse bu desteği sunmadı. Shuttleworth, normal akıllı telefonlara odaklanacaklarını ve firmanın Ubuntu Edge için kullanmayı planladığı işletim sistemi yerine Linux tabanlı bir OS kullanacaklarını söyledi.

Aslında amaçlanan ise, Edge'in Android ve Ubuntu Mobile ikilisini aynı anda kullanması ve aletin büyük bir ekrana bağlandığında bir "masaüstü" işlevi görmesi idi.

Shuttleworth, Ubuntu'nun hâlâ Android için güzel bir alternatif olduğunu düşünüyor. Söylediğine göre "Üreticiler ile yaptığımız görüşmelerden edindiğimiz izlenim, Android'e sunulacak bir alternatife olumlu baktıkları yönünde. Ayrıca son kullanıcılar Android'e çok bağlı gözükmüyorlar."

Olumlu düşünen insanlar ise bu projenin aslında o kadar da başarısız olmadığını söyleyebilirler. Sonuç olarak Ubuntu en son ne zaman bu kadar ön plana çıkmıştı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

son kullanıcının android'e bağlı olmadığı hususunda canonical kurucusunu bizatihi bir android kullanıcısı olarak haklı buluyorum. birkaç güncellemeden sonra üretici tarafından yüzüne bakılmayan telefonlar bile tek başına geçerli bir sebep.

32 milyon dolar para mı toplanır ya. hem telefona para ver hem telefonun üretimi başlasın diye para ver.. başka isteğini var mı? telefon da çok dandik görünüyor ayrıca

@23 Ağu 2013 19:30 Açık kaynak, Linux kültürünü bilmediğin ne kadar da ortada.

hayallerim suya düştü

Ben hala anlamıyorum bir telefonda 4 gb ram ve masaüstü bilgisayar özelliği ne işe yarayacak ? Telefonda mı kodlama yazacağız ne yapacaz yani ? Ben şahsen telefonumda Linux'un hiç bir işlevini kullanmayı gerek duymam fakat bilgisayarımda o işleve ihtiyaç duyarım...

@23 Ağu 2013 20:49 Android'in neyden yazıldığını bilmeyen insan... selam, naber?

@23 Ağu 2013 20:49 Sanırım sen android in bir linux oldugunu bilmiyorsun ;)

Yorumlara bakiyorum da bizim turk milleti aptalin onde gideni cok cimri ve kibirliler kendilerini bi halt saniyolar

@23 Ağu 2013 21:30 Kem söz sahibinidir.

Yazık oldu çıksaydı yıkar geçerdi

"ve aletin büyük bir ekrana bağlandığında bir "masaüstü" işlevi görmesi idi." Bunun için işletim sistemi yazmalarına gerek yoktu. Motorola atrix kullansınlar yeterli.

@23 Ağu 2013 22:47 Tabi onun içinde linux tabanlı bir işletim sistemi yok ve sadece o telefonda var dimi ? yani sadece o telefonda yapabilirler bunu :D bu ne kibir ve cehalet ya :D

ubuntuyu merakla bekliyordum, yazık oldu. umarım yakında gerçek olur

Edge başarısız oldu ama Ubuntu Touch yazılım olarak çıkacak zaten. Note 2'ye stabil sürümü sabırsızlıkla bekliyorum.

İşletim sistemi yazmamışlar canım zaten var olan linux dağıtımını kullanıyorlar. Ayrıca motorola atrixte de ayrı bir linux dağıtımı kullanılıyor ve atrix kullanışlı değil ona webdock denen ayrı bir cihaz gerekiyor.

Benim takıldığım nokta, muhtemelen kendine ait bir marketi olacak bu sistemin, WP marketini eleştirmeye doyamayan ileri zekalılar, ubuntu çıkmasını dört gözle bekliyorlar.. Acayip misiniz arkadaşım?

@24 Ağu 2013 03:20 çünkü Ubuntu mobile android tabanli ve eger modifiye edip dalvik sanal makinesini eklersek muhtemelen android uygulamalari DA calisacak.

Linux asla kaybetmez... <Cleverman>

Arkadaslar anlamiyorsunuz. bunu microsoft surface gibi düsünün, ancak fiyati en fazla 5 te 1 i kadar olur. olay burda. Eger ubuntu gelirse uzun vadede ne android nede ios ayakta kalir. Kim istemez cebinde pc nin tum olanaklarini. yapmayin lutfen. Fanboylarda gelip yorumlamasin lutfen...

çıksa iyi olurdu en azından firefox os dan daha iyi olacağını düşünüyorum. zamanla gelişip androide büyük bir rakipde olabilir. inşallah en kısa sürede çıkar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play