Elektronik kontak lens geliştirildi

Washington üniversitesinde geliştirilen elektronik kontakt lens ile terminatör olacağız!

  • Uğur Seven - Onur Seven
Elektronik kontak lens geliştirildi

Washington Üniversitesi mühendisleri, mikroskobik ölçeklerde hazırlanan esnek bir elektronik devreyle, bir kontak lensi birleştirerek, elektronik kontak lens oluşturdu. Üniversite profesörü Babak Parviz, bu buluşla amaçlarının insanların görüş alanlarına dünya üzerinde var olmayan görüntüleri yansıtabilmek olduğunu açıkladı.

Bunun birçok amaçla kullanılabileceğini belirten profesör, örneğin pilotlar ve sürücülere, diğer araçların hızları bu elektronik kontak lenslerle yansıtılabilir veya bilgisayar oyunlarının gerçekçiliği daha da artırılabilir dedi. Bu örnekler gibi bazı bilgilerin insan gözüne yansıtılabilmesi için atılan ilk adım olan elektronik kontak lens, teknolojinin ileride karşımıza ne şekillerde çıkabileceğinin çarpıcı bir örneği.

Elektronik kontak lensin bir tavşan üzerinde 20 dakika denendiğini ve hayvanın herhangi bir ters tepki vermediği de açıklandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Gerçekten çok ilginç. Yurtdışındaki üniversiteler neler yapıyorlar bizimkiler hala yerinde sayıyoruz. İster istemez bu geliyor aklıma.

cok super bisi ya, daha ne enteresan şeylere yarar bu kim bilir...

bizimkiler yerinde saymıyor ne gençler ve proflar var ama üni ler kısıtlıyor. yukarısı kısıtlıyor...

vay be harbi güzel buluşmuş. Tam istediğim şey yani. (Deli kopya çekilir bununla :P)

ilginç bi buluş...

Bizim üniversitelerimiz de öncelik kıyafet saç sakaldır, eğitim araştırma icat tez önemli değildir. İcat edip bir şeyler yapabilene de yök en ufak bir teşekkür yazısı yollamıyor, denizaltı yapan vatandaşın hapse atıldığını hatırlayın, olay bu işte.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play