En iyi mobil platform olma uğrunda kaybedenler!

iOS ve Android'i geçip, en iyi mobil platform olmak istiyorlardı. Ama işler pek de yolunda gitmedi!

  • Zeynel A. Öztürk
En iyisi olma uğrunda kaybedenler!

Bugün itibariyle telefon piyasası şu iki ismin altında toplanıyor: iOS ve Android. Akıllı telefonların yaygınlaşmasından ilki sorumluyken, ikincisi akıllı telefonların dünyanın en uzak köşelerine ulaşmasını sağladı. Bugün iki platformun hükümdarlığı öyle güçlü ki, alternatif bir yol düşünmek neredeyse imkansız.

Ancak bu hep böyle değildi. 2008'den bu yana birçok firma, karlı akıllı telefon işine girmek istedi. Bu firmaların bazıları dikkat çekmeyi başardı ancak bazılarının girişimleri biraz aptalcaydı. Sailfish OS, MeeGo, Firefox OS, BlackBerry 10, Windows Phone 7/8, WebOS... İşte akıllı telefon dünyasının gelip, geçenleri.

MeeGo: 2011'e dek Android ve iOS'un yükselişinin farkına tam anlamıyla varamayan Nokia, MeeGo'yu kullanan ilk ve tek telefon olan Nokia N9'u piyasaya sürdü. Intel ve Nokia ortaklığıyla geliştirilen MeeGo, düşük sistem gereksinimleri, sezgisel arayüzü, mesaj merkezi ve çoklu görev özellikleriyle akıcı bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya çalışan yenilikçi bir işletim sistemiydi.

Ancak MeeGo, Nokia'yı da içine alıp bitirecek şirket içi politikaların kurbanı oldu. CEO Stephen Elop'un ünlü "yanan platform" mektubunun ardından MeeGo, Windows Phone için öldürüldü.

Sailfish OS: Bir grup eski Nokia mühendisi tarafından geliştirilen Sailfish OS, büyük oranda MeeGo'yu temel alıyor, düğmeler yerine parmak hareketlerine odaklanıyordu. Sailfish OS'u kullanan ilk telefon olan Intex Aqua Fish 2016'da Hindistan'da satışa sunuldu. Şu an ekonomik zorluklar yaşayan firma, geçtiğimiz günlerde mali yardımı kabul etti.

BlackBerry 10 ve diğerleri

BlackBerry 10: BlackBerry 10, MeeGo ve Sailfish gibi parmakla sürükleme hareketlerini temel alıyordu ancak yayınlandığı tarihte treni çoktan kaçırmıştı. Aynı Nokia gibi BlackBerry de Android ve iOS'un yükselişini ya hafife almış, ya da hiç fark etmemişti. Küçük bir hayran kitlesi bulunan BlackBerry'nin yeni platformu, beklenen ilgiyi görmedi. Firma şu sıralar Android'li harika telefonlar üretmekle meşgul.

Firefox OS: Firefox OS, mobil web'e, HTML5'e odaklanan bir platformdu ve telefon fiyatlarını düşürmeyi amaçlıyordu. Mozilla, ilk başta Kolombiya ve Venezuela gibi bazı ülkelerde telefon satmayı başardı, ancak önemli bir pazar payı elde edecek satışlara ulaşamadı. Bunun sonucunda Firefox OS'a olan ilgi azaldı ve çok da istekli görünmeyen Mozilla, mobile işletim sistemini 2015'in ilerleyen aylarında kapattı.

Palm OS/Web OS: Nokia ve BlackBerry dokunmatik ekranlı telefon işine girmeden, Android patlamadan önce, iPhone henüz topallarken, Palm ve WebOS "akıllı" telefon konseptini ortaya çıkarmıştı. İlk olarak Haziran 2009'da Palm Pre'de kullanılan işletim sistemi, iPhone 4'ün çıkışı ve HTC Desire gibi Android'li telefonların piyasaya sürülmesiyle düşüşe geçti.

HP TouchPad'in 2011'de piyasaya sürülüp 49 gün sonra geri çekilmesinin ardından HP, WebOS'u ve onu kullanan tüm cihazlarını öldürdü.

Windows Phone 7 ve Windows Phone 8: Harcanan para ve çaba bakımından tüm saydığımız platformların dedesi olan Windows Phone, Microsoft'un Android ve iOS'a verdiği cevap olacaktı. Platform "canlı kutucuklarıyla" gereksiz işlevler yerine basitliğe önem veriyordu.

Güncellemeler üzerinde tam kontrole sahip olan Microsoft, üreticilerin donanıma odaklanmasını sağladı, böylece kullanıcı arayüzü üreticilerin kurcalamalarından kurtuldu. Ancak Windows Phone 7'nin oluşturduğu ilk heyecan çabuk kayboldu. Windows Phone 8 yeni işlevleri ve sesli asistanı Cortana ile dünya çapında etki oluşturmayı başaramadı. Burada uygulama mağazasının yetersizliği de etkili oldu.

Microsoft mobil platformunu şu sıralar Windows 10 Mobile ile ayakta tutmaya çalışsa da durum, pek iyi görünmüyor. Yetersiz yatırım, belki isteksizliğin de katkısıyla Windows Phone'u kötü bir sona doğru götürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows phone çok güzel bir işletim sistemi, fakat kimse önünü görmediği için ne telefon çeşitliliği var nede desteği iyi. 2014'de en üst düzey telefon diye sattıkları lumia 930'u aldım, 1,5 sene sonra bozuldu adamlar yenisini bile tedarik edemediler. Canlı kutucuklar hakikaten çok iyi bir tasarım.

Bari siz yapmayın. Adamlar yatırım yapmadığından dolayı cümlesi kullanıyorsunuz sonra da batacak diyorsunuz. Windows 10'a neden önem verdiklerini göreceksiniz. UWP'yi daha kullanılır hale getirdikten sonra geliştiriciler uygulama ekleme işini çok seveceklerdir. Tabi burada Microsoft'un geliştiricilere reklam veya para desteği sağlaması da işin tuzu biberi olacaktır. Bir kod yaz tüm platformlarda çalışsın.(Masaüstü, Mobil, Xbox, HoloLens) daha ne olsun

Windows phone iyi oynadı ama takımdakiler feedlediği için mobil sektöründe gg oldu.

Hepsi bir yana MeeGo ve Windows Phone'a çok yazık oldu. MeeGo multitasking işinde aşmış durumdaydı ve harika bir sistemdi. Windows Phone ise basit, hafif, göze hitap eden ve geleceği olan bir sistemdi. Microsoft'un beceriksizliği yüzünden düşmeye başladı. Nokia adı da gidince %1 pazar payına düştü sürünmeye başladı. Windows 10 ile bir anlık heyecan yarattılar ama istenenleri veremedi, çok geç çıktı ve çoğu cihaza söz verildiği halde gelmedi. Insider olarak kullananlarda hiç memnun değil zaten.

En azından androıde rakıp lazım ıos arayı cok actı ne yazıkkı telnık servıs be guncelleme cabası ıphone 5s bıle guncelleme alıyor garantı kapsamı cok gelısmıs sonra gel baba 3000-5000 tl bu rakıpsızlıkten donanım olarak gırıs sevıyesının bıle altında ama sd 820 le kapısıyorlar

Symbian OS neden yok bu makalede. Bence akıllı mobil işletim sistemlerinin öncüsüdür Symbian

meego(dolayısıyla sailfish) android yerine, windows phone da ios yerine geçseydi çok güzel olurdu

Kısaca tekrar edeyim: Haberleşmenin %85'i Finli bir firmaya nasıl bırakılır. Ulusal güvenlik için bir tehdittir. Nokia içten çökertilmiştir,rekabet dolayısıyla değil. Teberru ile yürüyen Apple, öncesinde millileştirilen İpod ile Bill Gates'e dilenmekten yeni kurtulmuşken, önemli ama milli bir görev aldı. İphone kısa denilebilecek bir sürede yarım yamalak çıkarıldı. Google uzak doğulu işbirlikçilerle beraber operasyona zaten başlamıştı. Artık haberleşme %100 Amerikan olmuştu. Arada RİM kaynadı.

@ZiyaretBitti Çok doğru yazmışsınız

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir