En popüler 10 Linux dağıtımı!

En popüler Linux dağıtımlarının birincisi artık Ubuntu değil! İşte yeni sıralama ve yeni kral!

  • Zeynel A. Öztürk

En popüler Linux dağıtımlarında yaklaşık bir sene önceki durum değişmiş bulunuyor. 15 ay öncesinin açık arayla lider dağıtımı Ubuntu, DistroWatch'ın popülerlik sıralamasına göre bugün 2. sıraya geriledi. 2012, masaüstü Linux'lar için farklı bir yıl olacak gibi görünüyor. Aralık 2011 sonları itibariyle bu seneki DistroWatch Linux dağıtımları popülerlik sıralaması ise şöyle oldu:

1. Linux Mint

2010'da üçüncü sırada bulunan Linux Mint, bu sıçrayışını yeni kullanıcılar için önemli kolaylıklar sağlamasına bağlı. Mint, aslında Ubuntu tabanlı bir dağıtım ancak özel masaüstü ve menüler, yapılandırma araçları ve web tabanlı bir yükleme arayüzü sunuyor. Mint, Ubuntu yazılım depolarıyla da uyumlu.

Mint'in popülaritesinin artmasının ana nedeni, bekli de masaüstü ortamlarına olan esnek yaklaşımı. Mint 12'de herhangi bir masaüstü ortamını kendiniz seçebiliyorsunuz.

Ubuntu, Fedora ve diğerleri

Ubuntu, bu seneki DistroWatch listesinde ikinci sıraya geriledi

2. Ubuntu

Masaüstü Linux'u dikkat çekici hale ilk getiren Ubuntu, uzun zamandır tercih ediliyor. Ubuntu, şüphesiz hala çok iyi bir dağıtım, ancak bazı kullanıcılar, onun mobil arayüzlere benzer bir arayüze sahip olmasından yakınıyor.

3. Fedora

Geçen sene 2. sırada bulunan Fedora, bu sene 3. sırada bulunuyor. Red Hat Enterprise Linux'un ücretsiz sürümü olan dağıtım, kurumsal özellikleriyle öne çıkıyor. Fedora, iyi güvenlik özelliklerine ve çeşitli masaüstü seçeneklerine sahip.

4. openSUSE

Geçen sene de dördüncü sırada bulunmasına rağmen aslında daha çok indiriliyor. Novell tarafından desteklenen openSUSE, öncelikle "herkes için sağlanması en kolay Linux ve en yaygın Linux olmak" amacını güdüyor.

5. Debian

Birçok Linux dağıtımının "büyükbabası" olarak görülen Debian, geçen seneye göre bir sıra yükseldi. Tarihi 1993'lere dayanan Debian, en sorunsuz dağıtımlardan. Kullanımı Mint ve Ubuntu kadar kolay olmasa da Linux hayranları arasında oldukça popüler.

Arch, PCLinuxOS, CentOS...

Mandriva Linux

6. Arch

Geçen sene 9. sırada bulunan Arch, bu sene 6. sıraya sıçramayı başardı. Bunun nedeni ise Ubuntu ve Mint gibi popüler dağıtımların mobil stile kayması ve tecrübeli kullanıcıların grafiksel olarak daha basit bir görünüme sahip işletim sistemi araması olabilir.

7. PCLinuxOS

Geçen sene 5. sırada olan PCLinuxOS, bu sene 7. sıraya geriledi. PCLinux OS, kullanıcı dostu bir Linux dağıtımı ve popüler grafik kartlarını, ses kartlarını ve çevre birimlerini destekliyor.

8. CentOS

Geçen sene bu listede ismi geçmeyen CentOS, ücretli sertifika ve desteğe ihtiyaç duymayan kurumsal kullanıcılara yönelik Red Hat Enterprise Linux tabanlı bir dağıtım. CentOS bugün web sunucularında sıklıkla kullanııyor.

9. Puppy

Geçen sene 10. sırada bulunan Puppy Linux, taşınabilir yapısı ve eski makinelerde bile çalışabilmesiyle bu sene 9. sıraya oturmuş bulunuyor.

10. Mandriva

Mandriva geçen sene 7. sırada bulunuyordu. Dağıtım birçok hoş özelliğe sahip olsa da, liderlik sorunları nedeniyle başı oldukça ağrıdı. Yine de Ağustos'ta dikkat çeken bir yeni sürüm yayınlayan dağıtım, kullanım kolaylığı ve esnekliğiyle öne çıkıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

DistroWatch çok saçma birşey. hiçbir şey ifade etmiyor. DistroWatch sitesine girip istediğiniz bir dağıtım sitesine girseniz ve oradaki oradaki pagehitler çoğalır ve ona göre hesap yapıyorlar. yani birkaç fanboylar toplanıp istediği dağıtımı yükseltebilirler. bunu defalarca linux forumlarında açıklandı nasıl çalıştığı distrowatch'ın. herkes eleştirmesine rağmen en çok kullanılan masaüstü arayüzü Unity seçildi. ikinci Gnome 3 oldu. en çok kullanılan dağıtım ise Ubuntu açık ara birinci seçildi. Linux Mint dediğin nedir ki Ubuntudan çıkma birşey.

@02 Oca 2012 12:09 fanboylar toplanmış yine. windows delileri windowstan iyisi yok diyenler neyse siz de osunuz. Bunların hepsi linux'un bir yerleri gelmesini sağlayan adımlardır. mint neki ubuntudan çıkma demek yerine ikisini de benimsemek gerekir. ne mint kulanıyorum ne de ubuntu hepsini de denedim ama 50ye yakın dağıtım denemişimdir. şu aralar manjaro kullanıyorum, chakraya geçicem sonra opensuse çıksın ona geçicem anlayaccağınız dolanıyorum ama çok sevdiğim bir dağıtım olduğunda diğerlerini silmiyorum. sizin yaptığınız linuxu karalamaktır dağıtımları değil.

DistroWatch bende saçma buluyorum.
"onun mobil arayüzlere benzer bir arayüze sahip olmasından yakınıyor."

bunuda anlamadım ayrıca. O arayüz gnome ait fedorada kullanıyor diğer gnome'cularda. Ubuntu'ya özel birşey değilki.

padus yok mu ?

Pardus 44. sırada

Linux Mint, çünkü her donanımda çalıştığı için işyerleri tarafından çok tutuluyor, kaçınılmaz bir sonuç... Güçlü bilgisayarlar için de ışık hızında çalışan bir Chakra Linux iyidir...

Bakın siz ne derseniz diyin ama ubuntu kralliği verse verse 6 ay verir bakın siz 12.10 u denediniz mi hata upgrade yani yükseltme ayarları da bile eklemiş Diskle yada usb ile hemen yükseltın hiç ubuntunuz zarar görmesın .. yenilikler de var ama hoşuma giden şey iste Addtional Device normal bir uygulamaydı şimdi ise ubuntunun bir parçası olmuş :) ve sürücü konusundada UBUNTU'yu geçecek dağıtım bundan sonra bulunmaz çünkü o geleceğin tek işletim sistemi olacak .. ve edindiğim bilgilere göre ubuntu çok kulanıldığı için artık şirketler tarafından ubuntuya oyunlar da yapılacak . AS

@21 Eki 2012 22:01 evet denedim iğrenç ötesi apar-topar mint maya kde geçiş yaptım

bu güne kadar gördügüm en iyi desktop

Linux tabanlı işletim sistemlerini indirmek için güvendiğiniz bi site varmı bi kaç siteye baktım birinden indirdim hatalı çıktı diğerlerinede pek güvenemedim.

bende 3 ayrı HDD disk var (eski diskler) 1.'sinde windows 10 2.'sine ubuntu 16.04 kurdum gerçekten güzel işletim sistemi 3.'sune pardus 2011 kurdum (şu an kullandıgım çok hafif herşeye anında tepki veriyor ama paket güncelleme yok gerçekten hızlı ve üzerinde bir çok şey var) Bu arada bilgisyar kasam yanı açık sata uclarını değiştirip istedigim işletime giriyorum. HDD bölünce yani C ve D'ye ayrı işletim kurunca bir süre sonra sorun oluyor

mint win xp'ye biraz benziyor. favorim elementary os ve fedora os'dur. üstüne tanımam.

Sen de yorum yaz