Dünyanın en güçlü 20 süper bilgisayarı!

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarları listesi yenilendi! İşte en güçlü 20 bilgisayar ve sundukları.

SuperMUC (IBM), Vulcan ve JuQueen

SuperMUC (IBM), Vulcan ve JuQueen

10. SuperMUC (IBM)

SuperMUC, Almanya'da yer alıyor ve 2.9 petaflop hızına çıkabiliyor. 147.456 çekirdekli süper bilgisayarın güç sarfiyatı 34.2 MW'a ulaşıyor.

9. Vulcan (IBM)

ABD'nin süper bilgisayarlarından Vulcan, 4.3 petaflop/sn hıza sahip ve 393.216 çekirdeğini çalıştırabilmek için 19.7 MW'lık güce ihtiyaç duyuyor.

8. JuQueen (IBM)

Almanya'nın en hızlısı, bir önceki Avrupa lideri JuQueen, 5.0 petaflop/saniye performansa, 458 binin üzerinde çekirdeğe sahip. JuQueen'in elektrik şebekesine getirdiği yük ise saatte 23 MW.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

NE İŞE YARIYORMUŞ PEKİ BU SÜPER BİLGİSAYARLAR ONU DA YAZSAYMIŞSINIZ YOKSA SADECE Bİ FANTEZİNİN ÜRÜNÛ OLAN Bİ İSRAF MI ?

@21 Kas 2013 00:31 Bilimsel araştırmalar, nükleer alanlar, eğitim vb.

@21 Kas 2013 00:31 Bilimsel arastırmalarda kulanılıyor

Titan ve Tianhe-2 nin bukadar az enerji harcaması ilginç

GTX 680M'li, 32 gb ddr3 ram ve 3.40 ghz i7 işlemcili imac'imi süper bir bilgisayar sanarken bunlara baktım ve anladımki imac bunların yanında çerez kalır :)

ne alaka arkadaşım salak mısın? neyin israfından bahsediyosun? server bunlar.

BUNLARIN BÜYÜK BÜR ÇOĞUNLUĞU LİNUX KULLANIYOR BUNUDA YAZSAYMIŞINIZ E.D.

listede birinci olarak çin intel kullanmış, işin görünen kısmında çin akıllıca yapmış ve intel sayesinde başarı gözüksede bir detaya bakınca işin seyri değişiyor, 2. sırada yer alan titan`da ise amd işlemci kullanılmış, çekirdek sayısı 560,640 iken çin`in sistemindeki tam 3120000 çekirdek yani titan`daki sistemden 5 mislinde bile fazla! oysaki aralarında işlem performansında sadece 2 misli fark var, çinliler amd sistem tercih edip aynı sayıda işlemci kullansaydı 3 misli gibi çok daha yüksek bir performans edineceklerdi. amd`nin intel`den ne kadar iyi bir işlemci ürettiğinin bir diğer kanıtı!

@21 Kas 2013 14:27 sen olayı çok yanlış anlamışsın. 1 kadın 9 ayda doğurursa, 9 kadın 1 ayda doğurur gibi bişey olmuş bu.

Titan - Cray XK7 17,590.0 TFlop/s pratikte hesaplama gücü elde edilen. 27,112.5 TFlop/s teoride hesaplama gücü. Tianhe-2 33,862.7 TFlop/s pratikte hesaplama gücü elde edilen. 54,902.4 TFlop/s teoride hesaplama gücü. Ve burada iki bilgisayarı karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken titan AMD İşlemci ve nVIDIA GPU kullanıyor. Yani burada AMD - INTEL karşılaştırması yapan arkadaş olayı bilmiyor. AMD - INTEL karşılaştırması yapılamaz. Kullanılan işlemci modeli ve işlemci çekirdek sayısı bilinmiyor. Burada titan sadece hesaplama için sadece AMD değil yanında nVIDIA nın GPU hızlandırmasınıda kullanıyor. Böyle düşünürsek nVIDIA hızlandırcılar ortalama olarak en az merkezi işlemcilerin 10 katı kadar işlemci gücüne sahip. Buradan çıkan sonuç AMD INTEL den güç felan değil. Yazık olan durum Intel burada da ezip geçmiş AMD yi ama daha önemlisi artık Grafik kartlarının hesaplama gücü o yüzden daha ucuza daha az enerji tüketimi GPU lar ile hesaplama gücü sağlana bilir. Önemli olan GPU yu kullanacak yazılımsal alt yapı. Söylenecek çok şey var ama.... Bu kadar yeter......

bu ne ya boyle olmaz ki

Amd intel' den iyi mi ???? :D sesli güldüm...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir