En yaşlı bug nihayet onarıldı

1975'den bu yana varlığını sürdüren bir bug, uzun bir aradan sonra onarıldı.

33 yaşındaki bug nihayet onarıldı

OpenBSD, Unix'e benzeyen ve California Üniversitesi Berkeley Software Distribution (BSD) tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir işletim sistemi. İçerisinde OpenBSD, FreeBSD ve NetBSD formları da bulunan OpenBSD, Apple'ın Mac OS X işletim sisteminin de temelini oluşturuyor.

YACC ayrıştırıcı jeneratörünü etkileyen 25 yaşındaki bug, yeni bir malloc uygulaması test edilme işlemi sırasında dikkatini çekti. Otto Moerbeek isimli OpenBSD geliştiricisi, bu yaşlı bug'ı C. Johnson tarafından geliştirilen ve 1970 yılından bu yana Unix'in standart bir parçası olan ayrıştırıcı jeneratöründe buldu.

Şimdilik söz konusu bug sadece Sparc64 platformlarında ortaya çıkıyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bug'a bak. Kimse bir terslik olduğunu anlamamış mı? :D

yaa bi de Microsoft'a laf atıyo millet.Adamlar hiç değilse 33 sene beklemiyor.

İyide 33 senelik Bug kimsenin başını ağrıtmıyor Microsoftunki kaç pcde zarar sebep oluyor

Linuxla ilgli bir açık bulununca neden yerden yere vuruluyor. hele o açıkdan yararlanan olmamasına rağmen. 33 sene beklemesinin sebebi kimsenin fark etmmesinden kaynaklanıyor. Açık da enfazla 2 gün sonra kapatılır. windows gibi 2 hafta sonra değil.

Kac kisi Sparc64 isimli bir aletin varligindan haberdar ki ondaki bir hatanin varligi onlari Microsoft'u savunmaya itiyor. Siz ulkenizde yiyecek yemek parasinin hesabini yaparken Bill Amca yuzlerce dolar a sattigi dandik vista'nin parasiyla varligini katliyor. Size Linux'u seviridmeye calisan, ya da olusumuna katkisi bulunan insan sizden birsey istedi ki Linux'a boyle dusmansiniz. Adamlar size harika bir programi koduyla birlikte veriyor ve karsiliginda birsey talep etmiyor. Hala begenmyorsunuz. BUnu soyleyenlerin de %95 i Microsoft urunlerini de kacak , daha dogrusu hirsizlik yaparak kullaniyor. Hirsizlik kanlarina islemiz bu korsan yazilim kullananlarin. Sanirim "caldik, bari sucumuzu boyle affettirelim" diye dusunuyorlar. :D :D

yaa bi de Microsoft'a laf atıyo millet.Adamlar hiç değilse 33 sene beklemiyor. cevap:

bu arada openBSD kullandınız galiba ve bug size çok kayıp verdidirdi anladığım kadarıyla. yok eğer kullanmadım diyorsanız bu yorumu neye göre yaptınız. bir hata 33 yıl sonra farkedildiyse o zaman çözüm bulunur.

bütün virüs, rootkit, spyware, adware..... daha birçok adını bile sayamadıklarım sadece window üzerinde cirit atabiliyor hem de yıllardır ama microsoft bunu yıllarca çözmüş değil. güvenlik sıfır yani. hem windows işletim sisteminin yıllardır gördüğümüz mavi ekranını ne çabuk unuttunuz. openBSD içindeki bu bug sistemimin kapanmasına hiç neden olmamıştı( olmamıştı diyorum çünkü artık linux kullanıcısıyım) ama siz mavi ekran başında müthiş işler başarmışa benziyorsunuz. biz veya ben işletim sistemimin özelliklerinden bahsedebiliyorum üstün ve zayıf taraflarını çünkü herşey elimin altında. ama window kullanıcıları bunu bilemez çünkü işletim sistemi ona ne verdiyse onu kullanmak zorundadır. eksik, hatalı olması farketmez, kullanıcı bunu farkedemez.
en basit soru linux hızlı, güvenilir, kararlı, şık(bu notu koymazsam olmaz: kde4 ile bütün masaüstü anlayışları değişecek artık windows için Linux Transformation Pack For Windows paketi ne zaman gelecek diyeceksiniz) iken neden windows??

BUG mu ne ola ki LINUX o bug denen şeyden varmıy mış ALLAH ALLAH hiç görmedim her halde windows da çoktur bug mudur mug mudur her ne karın ağrısıysa bizim çocuklar çözer araştırsınlar kesin bug u yapanın adı bill dir ama soyadı nedir bilmem BU ARADA LINUX CU ARKADAŞLARDAN BİR ŞEY İSTEYECEM ARADA BİR ANILARI CANLANDIRMAK İÇİN NOSTALJİ OLMASİ İÇİN WINDOWS KULLANALIM İNSAN BAZEN MAVİ EKRANI ÖZLÜYOR DA

AYDIN ÖZAYDIN

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir