Engelleme Girişimi İnterneti Bozdu!

Rusya'nın Telegram'ı engelleme girişimi, ülkenin internet bağlantısını adeta bozdu! Üstelik iddiaya göre Telegram, hala çalışıyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Rusya Telegram'ı Engelledi, İnternet Topalladı!

Güvenli mesajlaşma uygulaması Telegram'a savaş açan Rusya, 16 Nisan'dan itibaren popüler hizmetin IP'lerini engellemeye başladı. Ancak Telegram'ın yaklaşık 20 milyon IP'sinin engellenmesine rağmen ülkede tam anlamıyla engellenemediği söyleniyor. Engellemenin nedeni, şifreli görüşmeleri görünür hale getirecek anahtarların Telegram tarafından Rusya'ya verilmemesi.

İnternet Bozuldu

Telegram ülkede çalışmayı sürdürse de birçok kullanıcı, Telegram'la ilgisi olmayan hizmetlerin çalışmaz hale gelmesinden şikayetçi. Rusya'nın iletişim kuruluşu Roskomnadzor'un getirdiği engellemenin ardından Viber'de çağrı sorunları olduğu söyleniyor.

"Cahilce Bir Girişim"

Gizlilik ve güvenliğin önde gelen isimlerinden Edward Snowden, Roskomnadzor'un bu girişiminin ülkenin internetini çökerttiğini ve "ahlaki ve teknik olarak cahilce bir engelleme girişimi" olduğunu söyledi.

Yerel haber sitelerine göre kullanıcılar, bazı Microsoft hizmetlerinin, Windows güncellemelerinin, PlayStation Network, Battle.net, Xbox Live gibi oyun ağlarının, Android uygulaması sitesi APK Mirror'un, Netflix ve Twitch.tv gibi video akış sitelerinin, çevrimiçi sitelerinin ve fazlasının çökmesinden şikayetçi.

Durov'dan VPN'lere Bağış

Bu sırada Telegram'ın mucidi Pavel Durov, Vk.com sosyal medya profilinde engellemeyi aşmaya yönelik proxy ve VPN yöneticilerine Bitcoin bağışlıyor. Durov, "kişisel fonlara milyonlarca dolar bağışlamaktan memnuniyet duyacağını" söylüyor. Durov, "kullanıcılarımıza yüzde 100 gizlilik sözü verdik ve bu sözü bozmaktansa, var olmamayı tercih ederiz," diyor.

Durov'un bu savaşı, Rusya'nın ilerleyen aylarda Facebook'u engelleme planları için de belirleyici bir rol oynayacak. Rusya, LinkedIn'in de veri tabanını Rusya'ya taşımasını istemişti. Telegram'ın bu engeli aşması, dünya çapında da bu tür engellerin iyi bir çözüm olmadığı yönünde yankı uyandırabilir. Engellere rağmen merkeze ihtiyaç duymadan işleyen dijital paraların yanında benzer bir mesajlaşma platformunun doğup doğmayacağı, merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

BEN DE DE KAÇ GÜNDÜR İNT YOK ÇILDIRDIM ANCA GELDİ.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play