Eski Mozilla Mühendisi: "Antivirüs Kullanmayın!"

Firefox'un önemli ismi, üçüncü parti antivirüsün işe yaramaktan çok yıktığını iddia etti ve tahmin ettiğiniz tavsiyeyi yaptı!

Eski Mozilla Mühendisi: "Antivirüs Kullanmayın!"

Eski bir Mozilla mühendisi, üçüncü parti antivirüs uygulamalarının "yazılım ekosistemini zehirleyebileceğini" ileri sürdü. Eski çalışan, kullanıcılardan antivirüse para vermemelerini, kullanıyorsa kaldırmalarını ve yalnızca Windows Defender'ı kullanmalarını istedi.

Üçüncü parti antivirüslere hiç hoş bakmayan Robert O'Callahan, bu yazılımların "standart güvenlik uygulamalarına" uymadığını söyledi. O'Callahan'a göre antivirüsler, "işgal edici ve kötü yazılmış kodları nedeniyle web tarayıcısı geliştiricilerinin ve diğer geliştiricilerin kendi güvenliklerini geliştirmesine engel oluyorlar ve yazılım ekosistemini zehirliyorlar."

Mühendis, antivirüslerin web tarayıcılarının işleyişini olumsuz etkileyebildiğini, bu durumda kullanıcının sorunun tarayıcıdan kaynaklandığını düşündüğünü söyledi ve şunları ekledi:

"AV yazılımı birkaç kez Firefox güncellemelerini engelledi ve kullanıcıların önemli güvenlik onarımlarını almasını imkansız hale getirdi. Geliştiricilerin zamanının büyük bir kısmı, AV'den kaynaklanan sorunlarla uğraşmakla geçti; bu zamanı güvenlik konusunda gerçek geliştirmeler yaparak harcayabilirdik."

Antivirüs üreticileri, Symantec'in oniki ürününde sıfırıncı gün açığının çıkması, AVG'nin tarayıcı ve arama geçmişini satmaya izin veren gizlilik ilkeleri gibi nedenlerde son dönemde ateş altında. Microsoft ise Windows 10'u gelmiş geçmiş en güvenli platform haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

O'Callahan, Windows 7 ve öncesinde Microsoft'un araçlarının pek güvenli olmadığını, "üçüncü parti AV yazılımlarının sizi kör talihten biraz daha uzak tutabileceğini" söyledi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Eğer antivirüslerden medet umuyorsanız, Allah'a emanetsiniz demektir. Antivirüsler ki bunlara Defender da dahil, güvenliğinizi asla sağlayamaz. Bu yüzden 11 senedir antivirus kullanmıyorum. Her mail'i okuyor, her dosyayı açıyor, her siteye giriyor, her taşınabilir ortamı ve cihazı sistemlerimde kullanıyorum. 11 sene boyunca bir kere bile virüs bulaşmadı, bir kere bile bağımsız hacker kaynaklı güvenlik ihlali yaşamadım. Free Comodo Internet Security'i ve Free Restore Rx tavsiye ederim...

@cleverman madem comodo kullaniyorsun soruma cevap ver bu virtual dekstop comodo ise yariyormu bunu kullandim downloadtan virus indi

@cleverman Kullanmıyorum diyorsun sonrada Comodo öneriyorsun, hayırdır yine kafan dumanlı gibisin?

@cleverman Arkadaş kafan güzel mi senin. Güzel başladığın bir cümleyi böyle kötü bitirebilmişsin. Bu Comodo dediğin kendini havalarda gören yöneticilere sahip. Aslında veri bankası M. Defender bile tırnağı olamayan bir yazılım şirketi. Güya neymiş hackerler tüm antivirus programlarını kırmışlar Comodo'ya bir türlü sızamamışlar. Haydi ya. Onca Ar-ge boşa gitti Bitdefender ve Symantec öldü yaşasın yeni kral Comodo mu diyor bunlar? Bitdefender olmasa halimiz yaş, 20 tane av ürününe can veriyor.

Antivirüs firmaları ve web tarayıcı firmaları arasında geliştirilecek ilişkiler güvenlik ve her yönden faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızda Virüslü dosya açmasanız bile Web sitelerinde gezerken Java Script virüsünün bilgisayarınızı etkilediğini nerden bileceksiniz? O kadar çok virüs var ki Virüs sizi bir türlü bulur...

bunu diyen Eski bir Mozilla mühendisi ve zır deli cleverman olunca ciddiye almaya gerek görmüyoruz... tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş... Allah'ın iki delisi ortak yorum yapmış...

Aslında bu güvenlik olayı sadece antivirüs ile çözülecek iş değil ama antivirüs yazılımı olmadan da çözülebilecek iş değil. Bu işin ortak ve şeffaf bir ortamda çözülmesi gerekiyor. Ama kimse dikkat etmez bu noktaya çünkü işin ucunda para var.

bir soru sordum cevap veren yok bir daha buraya yazmiyacagim .

Ülkemize internet geldiği günden beri mesleğim olarak mecburen içindeyim antivirüs yada freewall kullanmadım kullanmıyorum da, bırakın tesadüfen virus, spy yada worm bulaşmasını bir birimize onca laflar ettiğimiz bazı aklı evvel hackers grupcaazları keylogger bile bulaştıramadı, yok çökertiriz yıkarız dağıtırz maillerini alırız sistemini yıkarız laflarıda maalesef hep laflarda kaldı. En büyük ve en tehlikeli virüs, Kullanıcının kendisizidr bu kadar .

Ben beş yıldan beri COMODO ANTİVİRÜS kullanıyorum ve çok memnunum.Yanında Free Comodo Internet Security'i kullanıyorum şu ana kadar hiç virüs bulaşmadı...

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir