Facebook Bug'ı Milyonlarca Fotoğrafı Sızdırdı

Facebook'un keşfettiği bir açık, milyonlarca kullanıcı fotoğrafını üçüncü parti uygulamalara sızdırmış olabilir!

Facebook Bug'ı Milyonlarca Fotoğrafı Sızdırdı

Son zamanlarda Facebook'un skandalla karşımıza çıkmadığı bir ay geçmiyor. Firma şimdi fotoğraf API'sında bulunan bir hatanın 6,8 milyon kullanıcının fotoğraflarını üçüncü parti uygulamalara açmış olabileceğini söyledi.

Facebook Login'i etkileyen sorun, üçüncü parti uygulamaların fotoğraflarınıza ulaşmasına izin veriyor. Normalde bu uygulamaların sadece zaman tünelinde paylaşılan fotoğraflara ulaşabilmesi gerekiyor. Ancak sorunun yüklenen, ancak bir sebeple yüklenmeyen fotoğraflara erişim sunmuş olabileceği belirtiliyor. Marketplace for Facebook ve Facebook Stories'deki fotoğrafların da bu sorundan etkilenmiş olabileceği belirtiliyor.

Facebook'a göre sorun, 13 Eylül ile 25 Eylül arasında yaşandı. Sorun onarılmış olsa da, onarıldığı tarihe dek 1.500 üçüncü parti uygulama, fotoğraflara erişim sağlamış olabilir.

Facebook yaptığı açıklamada bu gelişmeden dolayı özür dilerken, uygulama geliştiricileri için bu sorundan etkilendiklerini anlamalarını sağlayacak araçlar sunacaklarını söyledi. Firma, geliştiricilerle çalışarak etkilenen kullanıcılardaki fotoğrafları sileceğini söylüyor.

Sosyal dev, etkilenmiş olabilecek kullanıcılara bir uyarı da gönderecek ve hangi üçüncü parti uygulamaların soruna yol açmış olabileceğini gösterecek.

Faceebook'un yaşanan sorunu açıkça paylaşması olumlu olsa da bu tür sızıntıların sıkça yaşanması, firmanın kullanıcı verisini korumakta yetersiz kaldığına işaret ediyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost