Facebook profiliniz daha güzel görünsün!

Gurur duyacağınız, herkesin hayran kalacağı bir Facebook profil sayfası hazırlıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Profesyonel görünümlü Facebook hazırlama rehberi

Kendinizle gurur duymanızı sağlayacak kadar iyi, profesyonel görünümlü bir Facebook profilinizi nasıl oluşturabilirsiniz? Profesyonel dünyanın içindeyseniz ve çok sayıda yeni insanla tanışıyorsanız, mümkün olduğunca profesyonel görünmek isteyebilirsiniz. Ancak bu sırada elbette arkadaşlarınızı profilinizden soğutmak istemeyeceksinizdir. İşte profesyonel bir Facebook profili oluşturmanın yolu.

Önce görünüme el atın

Bunu zaten farkındasınız, ancak profesyonel bir görünüm için profil fotoğrafınızı ve kapak fotoğrafınızı değiştirmeniz gerekiyor. Fotoğraflarınız arasında gezinin ve hangilerinin profesyonel göründüğünü, hangilerinin profesyonellikle yakından uzaktan ilgisi olmadığını belirleyin. Hangi seviyede profesyonellik istediğiniz, işinize göre değişecektir ancak güvenilir, dost bir kişi görünümü vermeye dikkat edin.

Kapak fotoğrafı olarak fotoğraflarınız arasından manzaralı bir fotoğrafınızı kullanın veya web araçlarından faydalanarak yeni bir kapak fotoğrafı tasarlayın. Kapak fotoğrafınız hobilerinizi ve tutkularınızı yansıttığında akılda daha kolay kalacak ve sizi kalabalığın arasından öne çıkaracaktır.

Gizlilik ayarları, takip izni

Gizlilik ayarları

Gizlilik ayarlarınız, arkadaşlarınız için iyi olabilir peki ya herkese açılmaya hazır mı? İşte kontrol etmeniz gerekenler:

- Arkadaş listeleri oluşturarak en iyi arkadaşlarınızı ve iş arkadaşlarınızı ilgili gruplara atayın. Bu şekilde profesyonel arkadaşlarınızın görmesini istemediğiniz içerikleri belirlemeniz kolaylaşacaktır.

- Zaman tünelinizin varsayılan gizlilik ayarının "Sadece arkadaşlar" (veya özel bir gruba açık) olarak ayarlandığından emin olun.

- Fotoğraflarınızın, albümlerinizin, Facebook uygulamalarının ve benzeri içeriklerin sadece arkadaşlarınız veya özel bir grup tarafından görüntülenebildiğinden emin olun.

- Beğendiğiniz sayfaların ve fotoğrafların sadece arkadaşlarınız tarafından görüntülenebildiğinden emin olun. Beğendiğiniz sayfalar, varsayılan olarak herkese gösterilmektedir.

Takibe izin verin

Facebook'taki takip işlevi, Twitter'dakine çok benziyor: Sizi takip edeni takip etme zorunluluğunuz yok. Dahası takip etseniz dahi ona bir "Facebook arkadaşı" hakları tanımış olmuyorsunuz. Bu işlevi sadece herkese açık gönderilerinizi paylaşacağınız iş yerinizdeki tanıdık yüzler için kullanabilirsiniz.

Arada sırada herkese açık şeyler paylaşın

Arada sırada herkese açık şeyler paylaşın

Profesyonel takipçileriniz varsa, zaman zaman profesyonel profilinize uygun güncellemeler ve bağlantılar paylaşmanız iyi olabilir. Şirketinizin yaptıklarıyla veya alanınızla ilgili güncellemeler paylaşın.

Zaman tünelinize evlilik, askerlik, mezuniyet gibi geriye yönelik "hayat etkinlikleri" ekleyebileceğinizi unutmayın. Bunun yanında profilinize işinizle ilgili yeteneklerinizi ekleyebilirsiniz.

Arada sırada herkese açık olarak paylaştığınız fikirleriniz, zaman içinde tanıdıklarınızın görüntüleyebileceği hoş bir kaynak haline gelebilir.

Profesyonel fotoğraflar

Şirketiniz, sizin de içinde bulunduğunuz iş etkinlikleriyle ilgili fotoğraflar yayınladığında veya yeni profesyonel görünümlü fotoğraflar çektirdiğinizde, bunları Facebook'a yükleyin. Zaman zaman yükleyeceğiniz fotoğraflar, profesyonel kimliğinizi korurken kim olduğunuzu takipçilerinizin anlamasını kolaylaştıracaktır.

Çok da profesyonel görünmeyen fotoğraflarınızı paylaşmak isterseniz, bunu sadece arkadaşlarınızın göreceği biçimde yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

chip iki dakka boş yapma be

Sen de yorum yaz