Facebook'u çökertebilecek 10 teknolojik akım

Facebook asla ölmez diyor olabilirsiniz ama aslında bu 10 şey, onu rahatlıkla öldürebilir...

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'u çökertebilecek 10 teknolojik akım

Facebook'ta haber kaynağını gözden geçirmediğimiz, gelen uyarılara incelemediğimiz, arkadaşınızın mezuniyet partisi fotoğraflarına bakmadığımız bir gün yok gibi. Sosyal devin bugün 900 milyon kullanıcısı var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Yani Facebook, tam anlamıyla bir sosyal canavar halini almış durumda. Peki bu canavarı yerle bir edecek hiç bir güç yok mu? Araştırdık.

1. Mobil kullanım

Facebook'u da endişelendiren mobil platformlarda ekran küçük olduğundan küçük reklamlara tıklanma/dokunma ihtimali düşüyor. Mobil dünyada reklamsız, daha az ticari içeriğe sahip hizmetler tercih ediliyor.

2. Rakipler artıyor

Tumblr, Pinterest gibi siteler, ilgi çekici içeriği anında sunuyorlar ve bu özellikleriyle kullanıcının ilgisini çekiyorlar. Özgün bir tasarıma sahip yeni bir site, eski sitelerin yerini hızlıca alabiliyor.

3. Gizlilik endişeleri

Gizlilik açısından Facebook'un iyi bir geçmişi bulunmuyor. Kullanıcılar bir gün aniden Facebook'a güvenmemeyi tercih edip diğer hizmetlere göç edebilirler.

Depolama masrafları...

4. Depolama masrafları

Artan kullanıcı sayısı, artan video çözünürlükleri, daha büyük depolama alanına ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. Bu ise şirkete olan depolama maliyetinin artacağı anlamına geliyor.

5. Yatırımcılar memnun değil

Facebook'un düşünüldüğü kadar değerli bir şirket olmadığı ortaya çıktı. Bu, uzun dönemde yatırımcıların iş planlarını eleştirmesiyle, Facebook'un gizlilik ihallerini gündeme taşımalarıyla sonuçlanabilir.

6. Zuckerberg etkeni

Teknolojide parlak bir fikir hızlı bir yükseliş sağlayabilir. Ancak popüler bir hizmeti geniş bir kurum haline getirmek, finansal yöntime, yönetim becerisine ve fazlasına dayanan farklı bir vizyon gerektirebilir.

7. Vizyon darlığı

Facebook'un ne işe yaradığını ve ne olduğunu biliyoruz. Fotoğraf, durum ve video paylaşmada bugün Facebook'un eline su dökecek bir hizmet olmayabilir. Ancak Facebook'un hayatını sürdürüp sürdüremeyeceği, uzun dönemdeki vizyonuna bağlı. Bugünkü çocuklar, 25 yaşına geldiklerinde durum güncellemelerini Facebook üzerinden yapmaya devam edecekler mi?

Sosyal parçalanma...

8. Sosyal parçalanma

Facebook, herkese yönelik bir sosyal ağ. Google+ daha çok teknik kullanıcıların merkezi haline gelirken Instagram, daha çok görsel zekaya önem verenlerin, Reddit ise güçlü fikirlere sahip olanların mekanı haline geldi. Gelecekteki sosyal ağlar, sadece fotoğrafçılara ve sporseverlere yönelik olabilir.

9. Beklenmedik felaketler

Güçlü bir deprem, Facebook'un bir veri merkezini devre dışı bırakabilir. Facebook ağına yayılan bir virüs, hizmeti haftalarca etkisiz bırakabilir. Facebook'un eklediği yeni bir özellik ise içindeki bir hata nedeniyle başkalarının verilerini size sızdırabilir. 900 milyon kullanıcıya sahip bir sosyal ağın başına gelecek bu tür bir sorun, kullanıcıların toplu olarak diğer hizmetlere geçmesine neden olabilir.

10. İnsanların Facebook'tan sıkılması

Özel hayatımızda normalde paylaşmadığımız şeyleri senelerce paylaştıktan, bize göre seçilmiş reklamları defalarca gördükten sonra bazılarımızın Facebook'tan sıkılması, hesabını kapatması ve başka bir hizmetin ortaya çıkmasını beklemesi muhtemel.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

nokia gibi olacaksın facebook güneş gibi parlayacan şuan öğlen vaktindesin ama birgün sonun gelecek :D

@24 Eki 2012 00:12 Gündüz - Gece fark etmez. Gözünü kapayan yalnız kendine karanlık yapar başkasına değil. :)

@24 Eki 2012 10:34 ancak şunu unutmamak lazım karanlıkta gözünü açmak la kapamak arasında fark yoktur. Işığın olmadığı yerde gözün ne ehemmiyeti var. :)))

Teknoloji çağındayız google dışında herkesin tahtı gelip gecicidir. facebook vazgeçilmezdi ne oldu şimdi twitter daha popiler. ayrıca Tumblr falan filan hergün farklı özgün projeler çıkıyor bana göre twitterde bir dönem sonra facebook gibi popilerlik dışında kalacaktır kişisel görüşüm tabiki :)

En önemli şeyi yazmamışsınız, tek başına Google kalksa dese ki ''Biz artık sahibi olduğumuz Youtube videolarımızı Facebookda gömülü olarak yayınlamıyoruz, sadece Google+ sitemizde bunlar paylaşılabilir'' o zaman kim Facebook'u kaç gün daha kullanır merak ediyorum.

@24 Eki 2012 06:34 İlginç bir noktaya parmak bastınız :D

10. madde facebook un kara kabusu gibi çökecek üstüne

Her başlangıcın bir sonu vardır :D

Google+ bir yılda facebookun 5te biri kadar üye topladı. Bunların sadece yarısı her gün giriyor ama google+ yine de facebooktan kat kat hızlı büyüyor.

Facebooktaki paylaşımlar aşırı arttı .Beğeni toplamak önemli bir durum gibi algılanmaya başladı.Ben facebooktan çoktan sıkıldım.İçerik arttıkça karmaşıklıkta artar.Amaçlarının dışına çıkmaya başladılar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play