Farenizi değiştirmeden önce bu yazıyı okuyun!

Yeni bir fare, çok şeyi değiştirebilir. İşte 2016'da fare satın alırken dikkat etmeniz gerekenler!

Farenizi değiştirmeden önce bu yazıyı okuyun!

Fare, bilgisayarımızın çoğunlukla göz ardı ettiğimiz parçalarından bir tanesi. Ömrü on seneyi kolayca aşabilen fareyi genellikle değiştirmek zorunda hissetmiyoruz. Ancak halen bilgisayarınızla birlikte gelen fareyi kullanıyorsanız, çok daha iyisini yapabilirsiniz. Piyasada farklı kullanıcılara yönelik farklı birçok fare var. Peki doğru fareyi nasıl seçmelisiniz?

3 bilgisayar faresi türü

Oyun için: Bilgisayarda oyun oynayanlar, hangi tür fare alacağını mutlaka düşünmeli. Oyun farelerinin ergonomik avantajları bulunuyor. Üst seviye modeller çoğunlukla ağırlığı değiştirmenize izin veren parçalarla geliyor. Bunun yanında sol veya sağ elini kullananların doğru tasarımı seçmeye dikkat etmesi gerekiyor.

Oyun fareleri, tekrarlanan görevleri kolaylaştıran düğmelerle geliyorlar. Bu düğmelere bazı klavye tuşlarını atayabileceğiniz gibi, karmaşık makrolar da atayabilirsiniz. Bazı farelerde özel keskin nişancı düğmeleri bile bulunuyor.

Oyun farelerinin çoğu çözünürlüğü değiştirmenize izin veren DPI anahtarıyla geliyor. Bu sayede fare imlecinin hızını hemen artırıp azaltabiliyorsunuz.

Rahat kullanım için: Ergonomik fareler, elinize daha doğal bir biçimde oturuyor; böylece parmaklarınızda ve bileklerinizde oluşacak zorlanmayı azaltıyor. Bu tür farelerde de farklı işlevler görebilen ek düğmeler bulunabiliyor.

Yolculuk için: Bu tür fareler oldukça basittir. Genellikle üç veya dört düğmeden oluşur ve çantada kolay taşınabilmeleri için küçük boyutta tasarlanmıştır. Çoğu kablosuz olsa da bazıları kısa veya sarılabilen kablolarla gelir.

Bu fareler ergonomiye çok önem vermediğinden, uzun süre fare kullanmayı planlayanların uzak durmasında fayda olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler Chip

Yoğun olarak kullanmayacaksanız ucuz fareler iş görür. Çakma oyuncu fareleri ise şansa kalmış, 90 TL'ye yakın para ödedim, ya sol tuş ya da tekerlek sapıtıyordu... Ortalama oyuncu (daha doğrusu dayanıklı) faresi aldım kurtuldum.

benim inca img-356 oyuncu faresi iyi gibi kibar kullanmak gerek ne garip ki lazer fare diyorlar ona optik ile aynı yani optik farelerde lazer led kullanılıyor ... bunu kırmadan tutmam gerek...

Güzelde her sınıf için bir ikide model önerseymişsiniz daha güzel olurmuş

Logitech'den şaşmayın derim modeline bakmadan..

steelseries derim başka bişey demem

ulan bir adam gibi fare bulamadım.kablolular yavaş,kablosuzun pili hemen bitiyor.

Sen de yorum yaz

 

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Farenizi değiştirmeden önce bu yazıyı okuyun!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir