Favori Uygulamalarınızın Lite Sürümlerini Kullanın

Sevdiğiniz uygulamaların Lite sürümünü kullanarak nasıl veriden ve pilden tasarruf edebilirsiniz? Açıkladık!

  • Zeynel A. Öztürk
Favori Uygulamalarınızın Lite Sürümlerini Kullanın

Gelişmekte olan ülkelerde daha ucuz telefonlar kullanılıyor ve internet bağlantısı, çoğu zaman yeterli değil. Büyük web siteleri ve hizmetler ise bunu iyi biliyorlar ve uygulamalarının hafif sürümlerini geliştiriyorlar.

Bu hafif uygulamalar ve siteler, pilinizi hızla tüketmediği gibi veri kullanımında da dikkatli davranıyor. Eğer denemek isterseniz, bu uygulamalar size de açık. Elbette uygulamanın "lite" sürümüne geçmek bazı gösterişli efektlerden ve işlevlerden mahrum kalmak anlamına geliyor, ancak sadece pil ömrü bile bu ek özelliklerden uzak kalmayı haklı hale getirebilir.

Facebook Lite

Facebook Lite, telekomünikasyon altyapısı gelişmekte olan ülkeleri hedef alıyor ve bu yüzden Play Store'u açıp, onu kolayca yükleyemiyorsunuz. Bu kısıtlamayı aşmak için Android'in Ayarlar uygulamasını açın ve Güvenlik'e dokunun. Şimdi Bilinmeyen Kaynaklar'ı etkin hale getirin.

Facebook Lite'ın en son APK dosyasını APK Mirror üzerinden indirin. Dosyayı çalıştırın ve güvenlik uyarılarını geçerek uygulamayı yükleyin.

Facebook Lite, standart uygulamadan çok daha hafif ve hızlı. Messenger, normal uygulamanın aksine Lite ile birlikte geliyor. Facebook Lite iPhone'da yok ancak her zaman mobil siteyi kullanabilirsiniz.

Skpye Lite

Hindistan için geliştirilen Skype Lite'ı Türkiye'de Google Play üzerinden indiremiyoruz. Dış kaynaklardan uygulama yükleyebilmek için yukarıdaki talimatları takip edin ve Skype Lite'ı APK Mirror üzerinden indirin.

Facebook'ta olduğu gibi bu uygulama da sadece Android için sunuluyor. iOS'ta tam donanımlı Skype'ı kullanmaktan başka çareniz yok.

Skype Lite, pil ve sistem kaynaklarına fazla yüklenmiyor, videolu görüşme uygulaması olmasına rağmen çok fazla veri kullanmıyor. Uygulama size ne kadar veri tükettiğini de gösteriyor.

Twitter Lite

Görsel: Gizmodo

Resmi bir ürün olan Twitter Lite, gelişmekte olan ülkeleri hedef alıyor ancak bir uygulama olarak sunulmuyor. mobile.twitter.com adresinden ulaşılabilen mobil Twitter sitesi, mümkün olduğunca verimli olacak biçimde geliştirilmiş.

Twitter'ın mobil sayfası, uygulama ile benzer bir arayüz sunuyor. Uyarılarınıza ve direkt mesajlarınıza her zamanki gibi ulaşabiliyorsunuz. Twitter Lite, uygulamaya göre haber kaynağını daha çok önbelleğe alıyor. Bunun amacı, daha iyi bir çevrimdışı deneyim sunmak. Veri tüketimini azaltmak için profil fotoğrafınıza dokunup Data Saver seçeneğine dokunabilirsiniz.

Giriş ekranınıza bir Twitter Lite kısayolu eklemek için Android'de Chrome'un menüsünü açın ve Giriş Ekranına Ekle üzerine dokunun. iPhone'da ise Safari'deki Paylaş düğmesini kullanın ve Giriş Ekranına Ekle'ye dokunun.

Instagram Lite

Twitter'da olduğu gibi Instgram'ın hafif sürümüne de mobil web sayfasını kullanarak ulaşabilirsiniz. Instagram'ın mobil web sayfası, artık fotoğraf yüklemeye de izin veriyor (siteye telefondan girdiğiniz sürece). Mobil web tarayıcınızda www.instagram.com adresine gidin ve oturum açın; fotoğraf kaynağınız hemen karşınıza gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

whatsapp lite i bekliyoruz :D

Sen de yorum yaz