FBI, iPhone'u Apple'sız da hack'leyebilir!

FBI ve Apple arasında haftalardır devam eden iPhone kavgasında işler bir anda tersine döndü!

  • Cenk Atlı
FBI, iPhone'u Apple'sız da hack'leyebilir!

ABD'nin istihbarat teşkilatı ve teknoloji devi Apple arasında haftalardır devam eden gizlilik tartışması yeni bir boyut kazanıyor gibi görünüyor. Daha önce eski NSA çalışanı ve muhbir Edward Snowden'ın ortaya attığı iddia nihayet ABD hükümeti tarafından da kabul görmeye başlamış gibi duruyor. Zira hükümet yetkilileri konuyla ilgili yeni açıklamalarında, San Bernardino saldırısını gerçekleştiren teröristin kullandığı iPhone'un kilidini açmak için aslında Apple'ın yardımına gerek olmayabileceğini duyurdu.

Hükümetin bu açıklamasının temelini oluşturan yöntem eğer gerçekten işe yarıyorsa, söz konusu davada Cupertinolu firmanın özel bir hack işlemi için FBI'a yardım etmesine bile gerek kalmayacak.

Söz konusu gelişmeyle birlikte ABD'nin Adalet Bakanlığı'nın Apple'a uygulayacağı baskının da şu aşamada ertelendiği belirtiliyor.

Federal savcılara iletilen bazı bilgilere göre, FBI'ın söz konusu iPhone'un kilidini açmak için "olası bir yöntem" sunduğu söyleniyor. Yönteme dair yapılan testler sonucunda FBI'ın iPhone'u hack'leyerek gerekli verilere ulaşıp ulaşılamayacağı ortaya çıkacak.

Yetkililer, Apple'ın yardımının aslında FBI için hiçbir zaman tek seçenek olmadığını ama bunun en kolay yol olduğunu belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

DOD, CIA, FBI, NSA vb kurumlar her türde şifreleme için özel uygulamalar geliştiriyor. Apple, Microsoft, Google, Blackberry vb işletim sistemli PC, Tablet, Notebook, Mobil cihazları Uydudan, İnternetten, Intranetten, Yakın mesafeden kopyalayabilme, şifresini açma, monitoring edebilme araçlarına sahipler ve sürekli güncelliyorlar. Bu projelerin kod adı Golden EYE vb..

dandiPhone hep kolay hacklendi yeni mi fark ettiniz?

@grezimonk Kendine çılgınmaymun diyen birinden şaşırtmayacak dandiYorum...

@22 Mart 2016 20:57 grezimonk çılgın maymun demek değil cahil iSheep...

Bence apple fbı ya acik kapi acti tepki almamak icin böle soluyorlar madem cozumu vardi da niye kodlari istediler mantiksiz geliyor

Hadi o zaman canlı yayında kırın ve tüm içeriği kamuyla paylaşın

Telefonu NSA e göndersinler :)

FBI bunun olabilecegini zaten biliyor. Sadece daha sonra herhangi bir olasi durumda Apple icin ulusal guvenligi tehdit edebilir diyebilmek icin bu kadar uzattilar konuyu. Apple'in kendi cikarlarini devlet cikarlarinin onunde tuttuguna dair gelecekteki muhtemel bir durum icin ellerinde koz oldu.

Bizde yedik apple fbi anlaştılar

FBI, CIA yada NSA ya göre teknoloji fakiri kaldığı için, Snowden'in lafı üzerine, "Haaa, sahi lan, neden aklımıza gelmedi" modundalar şu an...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost