FBI istediği iPhone'u hack'leyecek!

ABD'nin istihbarat örgütü, iPhone'ların hack'lenmesi konusunda Apple'ı kızdıracak bir açıklama yaptı

  • Cenk Atlı
FBI istediği iPhone'u hack'leyecek!

ABD'nin istihbarat teşkilatı FBI, güvenlik güçlerine yaptığı açıklamada, yasaların izin verdiği çerçevede bir dava konusu olan iPhone'ların kilidini açmak için teknik yardım sağlayacağını duyurdu.

Açıklamada, FBI şüpheli suçluların "karanlıkta kalmalarının" yani cihazlarına erişilememesinin kendileri için oluşturdukları zorluğun farkına vardıklarını ifade etti.

Söz konusu açıklama, ABD hükümetinin, iPhone'u FBI için hack'lemeyi reddeden Apple'a açtığı davanın resmi olarak düşürülmesinden günler sonra yapıldı.

FBI, daha sonra bu arka kapıdan girme işlemi için aslında Apple'a muhtaç olmadığını açıklamış ve İsrailli güvenlik firması Cellebrite'ın desteğiyle San Bernardino saldırısını gerçekleştiren teröristin iPhone'undaki verilere ulaştığını duyurmuştu. Bunun ardından Arkansas'ta meydana gelen diğer bir olayda kullanılan iPhone da yine bu yöntem kullanılarak hack'lenmişti.

FBI, Apple'ın taleplerine rağmen bu kilit açma işleminin nasıl gerçekleştirildiğine dair halen bir bilgilendirme yapmış değil. Üstelik gerektiğinde başka iPhone'lar için destek vereceğini duyurması da, Apple'a atılan sert bir "taş" olarak değerlendirilebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple kendi menfaatini insan hayatının daha önünde tutuyorsa zaten ahlaken bitmiştir.

@04 Nisan 2016 20:45 Apple haklı fbi kilidi aç ver telefonu demiyor, nasıl açılacağını söyle diyiyor, peki su kilit kırma işini ne amaçla kullanacak istediği insanı dinlemek için olabilirmi

Artık İphone'nin de ileri seviyeler için bir Android'den farkı kalmadı. Yine de gelen geçen açamaz işte. Gerçi kilitli bir Android'i de gelen geçen açamaz.

Anlaşıldı geliştiricilerin neden windowsmobile e ugulama yapmadığı windows u kıramayan fbı yın sayesinde belki bu saatten sonra geliştiriciler Windows 10 a uygulama geliştirirde çok daha iyi yere gelir android ve ios kolay lokma sıkıyorsa 512 bit şifrelemeli windows 10 mobile ı kır fbı

Bakalım Apple İsrail Firmasına dava açacak mı?

apple android e döndü iyice çöp oldu

@05 Nisan 2016 12:31 apple zaten dediğin gibidir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost