Firefox 14 yayınlandı; İndirin

Mozilla, popüler web tarayıcısının son sürümü Firefox 14'ü resmen indirmeye sundu! İşte yenilikler

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 14 yayınlandı; İndirin

Popüler web tarayıcısı Firefox'un son sürümü Firefox 14 indirmeye sunuldu.

Mozilla, Firefox'u hızla güncellemeye devam ediyor. Son sürümdeki yenilikler arasında Google aramasının artık HTTPS bağlantısını kullanması, OS X Lion için tam ekran desteği ve adres çubuğunun yazılan adresleri otomatik olarak tamamlaması var.

Firefox, son zamanlarda güncelleme politikası dolayısıyla sıkça eleştirilmişti. Eski bir Mozilla çalışanı ise geçtiğimiz günlerde bu güncellemelerin uygun bir biçimde yapılmamasının kullanıcıları Chrome'a kaçırdığını iddia etmişti. Ancak Mozilla, hızlı geliştirme planından vazgeçmiyor ve sorunları güncellemeleri sessiz hale getirerek çözmek istiyor.

Firefox 14'ün sunduğu yeniliklerin ayrıntıları ve indirme bağlantısı, haberimizin ikinci sayfasında.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı

Firefox 14 ile beraber gelen Google'da HTTPS ile arama özelliği, aslında yeni bir özellikten çok küçük bir değişiklik. Zira artık arama çubuğundan yaptığınız aramalar, Google'da HTTPS bağlantısı üzerinden yapılıyor. Böyle bir işleve daha önceden arama çubuğunu düzenleyerek erişmeniz de mümkündü.

Diğer bir yenilik ise eklentilerin "tıklandığında" etkinleştirilebilmesi. Ancak bu işlevi kullanabilmek için about:config sayfasında bir ince ayar yapmanız gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Diğer yenilikler arasında SSL bağlantılarında favicon ile aldatmayı engelleyen geliştirilmiş site kimlik yöneticisi, çeşitli güvenlik onarımları ve geliştiricilere özel yenilikler var. Değişikliklerin tam listesine Mozilla'nın Release Notes sayfasından ulaşılabiliyor.

İndirin: Windows için Firefox 14.0.1 (Türkçe)

İndirin: Mac OS için Firefox 14.0.1 (Türkçe)

İndirin: Linux için Firefox 14.0.1 (Türkçe)

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Tebrikler Firefox. Vazgeçilmezler arasındasın. Durmak yok yola devam.

Bir Chrome kullanıcısı olarak Firefox'u tebrik etmek istiyorum, çok kararlılar gerçekten. Yapılan güncellemeler de işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor.

Benim için Firefox bitmiştir. Nedir bu haftada bir güncelleme...

bence indirmenize gerek yok. zaten 2-3 hafta sonra 15. surumu cikacak. yazik.. yillarin firefox'unun dustugu duruma bak. yok anlamiyorum ki bu surum numarasi yukselince noluyor? nicin bu surum numarasi artirmak gerekiyor? biri aciklasin artik.

@18 Tem 2012 11:48 neden böyle bir düşünce oluştu anlamıyorum. sanki chrome güncellemeleri çok yavaş çıkıyormuş gibi bunu söylüyorsunuz. chrome da kullanmayın o zaman. chrome ilk sürümünden beri ne değişti acaba?

hızlı, stabil bi sürüm olmuş. 13teyken arada bi donuyodu. artık donmuyor. kaydırma daha iyi olmuş. bana baya bi hızlanmış gibi geldi.

gereksiz.....

TİLKİ CHROME'UN HIZINI YETİŞMEDİĞİ SÜRECE İŞE YARAMAZ O YÜZDEN FOREVER "CHROME" :]

Güncellemeye bile takıyor millet artık, ne tipler var ya. Güncelleme ha noktadan sonra 1,2,3 diye artmış ha noktadan önce 13,14,15 ile artmış ne fark eder ya. Eklentilerle uyuşmazlık olmadığı sürece hiçbir sıkıntı yaratmaz

şu forever chrome diyenlere inanmayın. chrome çıkmadan önce de forever firefox diyolardı. ne oldu forever'ınıza? ayrıca ubuntu'da firefox en iyi seçim olacaktır. hem en hızlısı hem en uyumlusu.

firefox'un peacemark testini iyice bir inceleyip ona göre gelişmesi gerek. aynı zamanda html5'e daha önem vermeli.

Günceelleme sesiz oldu artık uhraşmıyosunuz chrome gibi o yüzden boşuna haftada bir filan demyin chrome da öyle baksana yeni oldugu halde 20. sürümü çıktı rekbet iyidir

Uzun süre Firefox kullanıyordum. Ne zaman hızlı bir şekilde yeni versiyonları yayınlanmaya başlandı, o zaman da Firefox'ta büyük sorunlarla karşılaştım. Her yeni versiyon yeni bir sorun demekti ve bu sorunların artık bitmeyeceği kanısına varmıştım. Ben de Firefox'u bilgisayar tarihinin çöplüğüne attım. Artık Chrome kullanıyorum.

her zaman için kalite ve her zaman için IE 9 tabi ki...

forever CHROME :)

yok arkadaş firefox 9 dan sonra bozuldu hala kullanıyorum ama chrome bana daha hızlı ve çökmeyen bi program gibi geliyo ama el alışkanlığı çöksede gene giriyoruz firefoxa

şu tarayıcıdan vazgeçemiyorum hiçbir şekilde. isterse dünyanın en yavaş tarayıcısı olsun gene kullanırım herhalde. alışkanlık işte.

geri sayım başladı galiba. 14-15 derken firefox bom!

bırakamıyorum arkadas firefox seviyorum bu tilkiyi :)

Firefox illaki :)

Sen de yorum yaz