Firefox hızlanıyor ama biraz geç kaldı...

Mozilla, Firefox'u hızlandırmak için önemli bir adım atıyor; ama biraz geç kaldığı kesin...

Sekmeleri kullanması sayesinde pek çok kullanıcının beğenisini toplayan Firefox'un sekmelerin yönetimi ile ilgili bir sorunu var. Windows içerisinde Firefox, kaç sekme veya pencere açık olursa olsun tek bir uygulama olarak çalışıyor. Bu durum da açık olan herhangi bir sayfada meydana gelen bir problemin tüm pencereleri etkilemesine yol açıyor.

Mozilla, daha önce de her bir sekmenin ayrı birer Firefox uygulaması olarak çalışmasını sağlayacak geliştirmeyi gündemine almış fakat bunun için çok fazla değişiklik gerekli olması nedeniyle vazgeçmişti. Fakat Microsoft ve Google'ın tarayıcıları bu uygulamayı sunmaya başlayınca Mozilla'da bir anlamda bu yola girmeye mecbur kaldı. Mozilla'nın Electrolysis adını verdiği yeni projesi ne yazık ki var olan Firefox sürümü için geliştirilmiyor. Her sayfayı ayrı bir uygulama olarak çalıştırarak Firefox'u hem daha hızlı, hem de daha sağlam hale getirecek projenin bir sonraki Firefox sürümü ile birlikte sunulması planlanıyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Her sekmenin tek bir tarayıcı olarak görünmesi çökmelere karşı önlem olarak gösterilmiş. Ancak bu durum kaynak israfına da sebep oluyor. Chrome'da bu açıkça belli. Üstelik firefox çoklu sekmelerden dolayı çökse de bir sonraki oturumda sekmeleri kurtarıyor. İşlemci ve bellek kullanımının az olması, olası çökme ihtimalinden daha önemli bence.

Tesla

sunuçta çökme olduğu zaman bütün sekmeleri kurtarabiliyor. her sekmenin ayrı bir işlem olarak açılması gereksiz ram harcamasınına neden oluyor, çok da gerekli değil.

Firefox ilk çıktığında çok iyiydi, birçok yenilik getirmişti. Sonraki sürümler çıktıkça giderek hantallaştı. Geliştiriciler codebase'de değişiklik, iyileştirme yapacaklarına eklentilere önem verdiler. Firefox'tan artık birçok eklenti özelliklerini standart olarak sunmasını ve hızlanmasını bekliyoruz.

şu an tam 323mb ram kullanıyor, bu ne iş anlamıyorum. bir tarayıcı bu kadar fazla ram nasıl harcayabilirki :S

ohooo ölme eşşeğim ölme

Firefox, kaç sekme veya pencere açık olursa olsun tek bir uygulama olarak çalışıyor. Bu durum da açık olan herhangi bir sayfada meydana gelen bir problemin tüm pencereleri etkilemesine yol açıyor.
----------------------------------------------------------------------------------
Bir yavaşlama da hemen çökmeler oluyor. Çok büyük bir sorun bu. 3.5'ta giderilecekti ama hâla giderilmemiş.

> Mozilla, şunu yapacağız, bunu yapacağız diyor ama hep bir dahaki sürüme. 3.5'ta da çok şey yapacaklardı ama biz göremedik. Mozilla; benim inancımı kırıyor ne yazıkki. 2-3 yıldır kullanıyorum ama şu sekme işini halledip hızlandırsınlar şunu ya.

Burdanda anlaşılacağı üzere firfox 3.5 fiiyasko. Aynı İE8 in xp harici sistemlerdeki anormallikleri gibi.

chrome iyi prim yapacak kesin birde operayı bekliyoruz bakalım o neler yapacak 10 sürümüyle...

sanki cok az kulllanıyoda. ilk açılıstı en gec acılan tarayıcı firefpx be. en hızlı açılanda crome gerci internettede bayagı hızlı crome

şu an tam 323mb ram kullanıyor, bu ne iş anlamıyorum. bir tarayıcı bu kadar fazla ram nasıl harcayabilirki :S

---------------------------------------------------------------------------------

Bunu yazan arkadaşım. O ramin büyük çoğunluğunu Firefox değil, Flash manyağı siteler ve pervasızca hazırlanmış Ajax siteleri yiyiyor. Bu her tarayıcıda üç aşağı beş yukarı aynı. Tarayıcılara suç atmanın bir alemi yok.

en yavaş tarayıcı şuanda firefox

Mozilla Firefo'un yazıda da bahsedildiği gibi en büyük özelliği tab olarak çalışması. Bir çok kişi gibi bende birden fazla tap'la çalışıyorum. Bir sayfadan bir linki tap olarak açarken sayfada sorun olduğunda hiç bir işlem yaptırmaması gibi ciddi bir sıkıntısı var. Bellek kullanımı konusuna girmiyorum. Günümüzün web sayfaları 1995 yılındaki web sayfalarından çok farklı. Zaten bu gün kullandığımız bilgisayarlarda 1995 yılında kullandığımız bilgisayarlardan çok daha hızlı. En az 2 GB RAM'li bilgisayarda 10 MB ram tüketmesini beklemiyorsunuz sanırım. İnternette sorunsuz dolaştığım sürede kullandığı RAM önemli olmasa gerek. O kadar RAM'i işletim sistemi ve uygulamaları çalıştırmak için taktık.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir