Firefox OS son noktayı koydu!

Mozilla, bu cihazlar için Firefox OS'u geliştirmeye devam etmeyeceğini duyurdu!

  • Cenk Atlı
Firefox OS yolun sonuna geldi

Mozilla, Android ve iOS'la rekabet edebilmek amacıyla geliştirdiği Firefox OS'nin artık resmi olarak tarih olduğunu duyurdu. Konuyla ilgili geliştiricilere gönderdiği e-postada "2.6 sürümünün kullanıma sunulmasının ardından telefonlar için Firefox OS'yi geliştirmeyi durduracaklarını" belirten firma 29 Mart'tan itibaren de uygulama Marketplace'e yönelik uygulama kayıtlarını kabul etmeyi durduracak.

Söz konusu e-postada ayrıca Mozilla'nın yeni bir ürün inovasyonu sürecini test etmekte olduğu belirtilse de bu yenilikle ilgili daha ayrıntılı bilgiler için biraz daha beklememiz gerekecek.

Resmi olarak ilk defa bir cihaz üzerinde 2013'te kullanılmaya başlanan Firefox OS'ye verilen desteğin Mayıs ayında durdurulmasının ardından firma söz konusu projedeki bütün çalışanları ve ekip üyelerini de geri çekecek.

Mozilla'nın bu duyurusu, geçtiğimiz Aralık ayında da bu yönde işaretler verildiği için aslında çok da sürpriz değil. Fakat bu yeni açıklamanın kesinliği ve resmiyeti artık projenin tamamen ortadan kalkacağı anlamına geliyor. Firma, Firefox OS'yi rafa kaldırmalarının asıl nedeni olarak da ekibin enerjisini ve kaynaklarını Nesnelerin İnterneti alanında atılımlar yapmak için kullanmaya karar verilmesini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

1 kişi bile kullanmıyordur büyük ihtimal. amaçsız mantıksız uydurma şey.

@05 Şubat 2016 21:41 amaçsız mı firefox açık kaynak kodlu olarak ve ücret almadan bu işi yaptıklarımı biliyormuydun

@05 Şubat 2016 21:41 yanılıyorsun indirdim kurdum kullandım az önce !

Keşke böyle bir karar almasalardı

google ve apple ne microsoft a ne de blackberry gibi gerçek bir telefon ustasına dahi piyasayı bırakmadı.firefox un da bu sürece girmesi şaşırtmadı.cesaretlerinden ötürü tebrikler.

Bu piyasada Google ve Apple'dan başkası yaşayamaz. Artık şu gereksiz işlerden vazgeçin. Android'den başka sistem yok ve olmayacak. Android gayet güzel. Kimseye rahat batmasın. Boş yere maceraya gerek yok...

Tizen için de aynısı olacak. Samsung daha önce bunu Bada ile de denedi ve olmadı. Android, iOS ve WP varken diğerleri tutmuyor işte bi anlamadılar.

@06 Şubat 2016 11:08 Samsung çok satınca bi tarafı kalktı.. Boşver biraz zarar etsin de aklı başına gelir :) Tizenmiş firefoxmuş ubuntuymuş sailfish bilmem neymiş bunlar boş iş.....

Vazgeçmeseydin iyidi be Mozilla.

firefox 'un ne olduğunu bile bilmeden adam yorum yazmış ! ulan android dediğiniz sanal makine üzerinde linux u kullanan bir işletim sistemi yani senin anlayacağın 3 kat fazla kaynak kullanan ve 3 kat yavaş performans almanı sağlayan dünyanın en yavaş işletim sistemi ! dahası işletim sistemi bile demek için bilir kişi getirmek lazım ki ! bilir kişi bile android tam anlamıyla bir işletim sistemi değil !

asıl bu saatten sonra firefox tam bağımsız ve özgür bir yazılımla var olabilir ! linux u bu saate kadar adam eden tayfa ; eğer gerçekten özgür yazılım ruhuna sahipler ise firefox u bu şekilde ortada yetim gibi bırakmazlar ! linux dediysek linux bir isim , ve özgür yazılım felsefesi olmadan linux bile bir hiçti ! o dişçi o işletim sisteminin son halini kendimi buraya kadar getirdi sanıyorsunuz !? linux un yerini ileride firefox alacak ! çünkü insanın özgür iradesi özgürlük istiyorsa :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost