Firefox OS'lu telefon devri kapandı!

Mozilla, çok ani bir kararla uzun zamandır üzerinde çalıştığı Firefox OS'lu telefonları öldürdü!

  • Zeynel A. Öztürk
Mozilla, Firefox OS'lu telefon devrini kapattı!

Mozilla, dünkü geliştirici konferansı "Mozlando"da Firefox OS'lu akıllı telefonların satışını durdurduğunu duyurdu.

Firma, ilk Firefox OS'lu telefon olan ZTE Open'ı yaklaşık üç sene önce duyurmuş, bu sırada Android'li rakiplerini yeterince açık olmamakla eleştirmişti. Satış ve geliştirilmesi durdurulan Firefox OS'lu telefonlar için Mozilla'nın yaptığı açıklama şöyle oldu:

"Firefox OS'un web platformuna sağladığı faydalar bizi gururlandırıyor. Bağlı cihazlar arasında kullanıcı deneyimiyle ilgili deneyler yapmaya devam edeceğiz. Açık kaynak projesine, kullanıcı deneyimine yönelik işler yapmaya devam edeceğiz ve ekosistemin büyümesini sağlayacak araçlar geliştireceğiz.

Firefox OS, alt seviye telefonlardan HD TV'lere web'in ne kadar esnek olabildiğini ispat etti. Ancak en iyi kullanıcı deneyimini sunmayı başaramadık. Dolayısıyla Firefox OS akıllı telefonlarını taşıyıcı kanallarıyla sunmayı durduruyoruz.

Bağlı cihazlarla ilgili yeni çalışmalarımızı ve deneylerimizi yakında sizlerle paylaşacağız."

Açıklamadan da anlaşıldığı üzere Mozilla, artık Firefox OS'lu akıllı telefon geliştirmek üzere kaynak ayırmayacak. Ancak bu, işletim sisteminin sonu anlamına gelmiyor. Örneğin Panasonic, ilk Firefox OS'lu televizyonunu ortaya çıkarmıştı. Bununla birlikte akıllı telefon branşının ortadan kalkması, Mozilla'nın "ekosistemi büyütme" planlarını zora sokabilir; daha kötüsü geliştiricilerin ilgisini azaltabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Anladığım kadarıyla Mozilla sonuç alamayacağını düşündüğü mevzileri tek tek terkediyor. Sonuç alınamayacağı düşünülen projelerin iptali doğal birşeydir. Chip; diğer taraftan bana Mozilla'nın en az 400 Milyon Dolar olduğu söylenen gelirini nasıl kullandığı konusunda bir yazı hazırlayabilir misin? Çok sevinirim...

@cleverman az ye de kendin hazırla

Diğer taraftan senelik 400 Milyon Dolar gelir binlerce geliştiriciye her ay düzenli olarak para aktarılması durumunda çok da büyük bir rakam değil aslında! Tam oturan bir elbise gibi! Tabii ki nasıl bir sistemleri olduğunu bilemiyoruz. Umarım durumu düzeltirler...

Daha önce de dile getirdiğim gibi; Mozilla vakfı son zamanlarda bazı hatalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. (Firefox OS'ta da bir takım hatalar vardı. Örneğin: uygulamaların her çalıştırılmada internetten tekrar indirilmesi gibi.) Bunların önüne geçilmesi için ise yönetim kadrosu ya tümden değiştirilmeli yada bazı fikirleri değiştirilmeli. Çünkü bu alanda eski şevkleri kalmamış gibi görünüyor. Bilge Baykuş

Firefox OS u dusuk butceli ucuz telefonlar icin yaptilar ama calismasi icin hizli ve buyuk kotali internet baglantisi gerekiyor. Boyle olunca kimse tercih etmedi tabii. Ustelik adi cok uzun. Daha kisa ve basit bir ad secmeliler. Hemen bir tane uyduruyorum : MoOS. Kulaga hos geliyor, akilda kalmasi da kolay. Tilki yerine de sirin Milka inegi gibi bir sey koyabilirler. Bence guzel olur.

@11 Aralık 2015 14:14 moos hangi kulağa hoş geliyor orada takıldım ben

Sen de yorum yaz