Firefox yüklü Windows gerçek olabilir mi?

Haksız rekabete yeni çözüm: IE ile birlikte Firefox ve Opera da Windows ile birlikte gelsin...

  • Ümit Öncel
Firefox yüklü Windows gerçek olabilir mi?
AB, Windows'ta IE dışında başka tarayıcılar da görmek istiyor.

Sizlere daha önce Avrupa Birliği'nin Microsoft'a yönelttiği ve Internet Explorer ile tarayıcı pazarında haksız rekabete yol açtığı iddialarını ve Opera'nın bu iddiaya desteğini aktarmıştık. AB ve Microsoft arasında sular durulmak bilmiyor. Şimdiye kadar AB'nin dava konusunda resmi açıklaması dışında basına çok fazla bilgi sızmamıştı. Davanın konusu biliniyor olsa da, detaylar büyük ölçüde karanlıktaydı. Fakat sonunda herkesin merak ettiği bu detaylar hakkında bazı ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Fakat davada yer alan bu konuları açıklayan, davacı AB değil, davalı Microsoft oldu.

Microsoft'un paylaştığı bilgiler arasında en dikkat çekeni ise, AB'nin tarayıcı savaşlarına denge getirebilmek amacıyla ortaya sürdüğü çözüm yolu. Bir işletim sisteminin üzerinde bir internet tarayıcısı olmadan dağıtılması pek çok kişinin aklına yatmıyordu. AB'nin çözüm önerisi de tam olarak bu konuyla ilgili. AB, Internet Explorer'ın Windows'ta yüklü olarak dağıtılmasına karşı çıkmıyor ama IE'nin yanı sıra başka tarayıcıların da sistem içerisinde yer almasını öneriyor. Tabii ki akıllara ilk gelen iki alternatif, pazar payını yakın zamanda %23'e çıkartmış olan Firefox ve AB'nin davasının temelini oluşturan başvurunun sahibi Opera. Bakalım gerçekten de Firefox veya Opera yüklü bir Windows piyasaya sürülecek mi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Böyle bir karar internet explorer'ın bitişinin başlangıcı olur..

böle bir karr güzel olur ama bu IE'nin sonu gibi bişey olur.......

O zaman google da anasayfasında internet explorer'a link versin. Hep chrome'a yönlendirmek haksız rekabet oluyor ;)

bitsin internet explorer artık hala yavaş ve birçok eksik özelliği var..

Microsoft bu konuda günah geçisi ilan edilmiş. Bugün Mac lerde safari yüklü geliyor.Linux larda firefox. Onlar ne olacak ?

microsoft opera yı satın alsın. Davada düşsün.

öyle birşey olursa herşey çok değişirçoğunlukla ie nin sonu olur

Bir tarafda bedava yazılımlar öteki tarafda ise işletim sistemi üzerinde bulunan bedava sayılabilcek bir tarayıcı.

Microsoft ekibinden bir kısımı sırf bu yazılımı geliştirmaye çaba sarfederek hayatlarını idame ettirecekleri parayı kazanıyorlar.

Bu insanların aileleri bir sosyal yaşantıları var ve görüyorum ki kimse bunlar hakkında bir yorum yapmıyor.

IE7 ve sonraki tarayıcıların iyi yada kötü oluşu ayrı bir tartışma konusu ama bu ayrıca tartışılmalı.

Size söylüyorum :

Siz bir ev sahibi olsanız ve her gelene kapınızı açsanız, acaba hane içerisindeki her birey bundan memnun kalır mı ?

Tek taraflı değil her açıdan tarafsız bir görüş belirtmem gerekirse AB'nin bu takınmış olduğu tavır; ABD'nin dünya üzerinde yapmış olduğu JANDARMA'liğın yazılım dünyasındaki karşılığı gibi geliyor bana !

Ben şahsen Windows üzerinde bedava bir yazılımın yüklü gelmesini istemiyorum hatta Windows'un kendi programlarıda buna dahil; bırakın isteyen istediğini extra bundle cd verilerek ayrıca yüklesin.

Yazılım hazır yüklenmesin yada Linux kurulumlarında olduğu gibi kurulabilecek yazılımları çok detaylı bir şekilde yapılandırabilelim.

Her ne şekilde olursa olsun son kullanıcı ve bu sektörden para kazanan insanlar mağdur edilmediği sürece bir sorun çıkacağına inanmıyorum.

Yazılım açıklarından gelebilecek zararlar müstesna bu durumda AB insanların hakkını savunursa daha mantıklı bir çıkış olur.

Haydi karşıt görüşlerinizi bel altına vurmadan mantıklı bir şekilde şekilde lütfen yanıtlayın.

Max_Real Qnx

İnternet ilk çıktığında IE olmasaydı neyle siteleri gezecektiniz. IE olmasaydı şu anda firefox veya opera diye bir tarayıcı göremeyecektik belkide. IE varki alternatifleri çıkıyor. Operanın veya AB'nin bu davasını çok saçma buluyorum. Opera niye Apple'a dava açmıyor. MAC OS 'ta da Safari geliyor ne olacak şimdi. Hadi Apple'da dava açalım illa biz birinci olucaz kavgası. Birinci olsan ne yazar olmasan ne yazar.

Sırf reklam olsun diye yapılmış hareketler. Bence müthiş saçma bir konu

abd ve avrupadaki bu microsoft düşmanlığını bir türlü anlamıyorum illa ki apple mı kullanalım yani ama microsoft gibi bir dünya markası varken apple gibi bir abd markası asla kullanıyağım

peki bu eşitlik ilkesine leke sürmez mi?
3 tane tarayıcı sisteme yüklü geldiğinde diğer tarayıcılar demeyecekler mi bizim de tarayıcımız sisteme yüklü gelmelidir. burada kriter nedir, diğer tarayıcıları birbirinden ayıran nedir? bu şekilde yapılırsa hukuk açısından davalık bir durum olur.

avant browser in günahı ne?

eğer bir çözüm olacaksa her kesimi memnun eden bir karar olmalı, birilerini memnun edip, diğerlerini mağdur eden değil.

Bence bu çözümünü Microsoft'a iletmelisin :)

''e-eyup yazmış:
microsoft opera yı satın alsın. Davada düşsün.''

aynı anda olacağını sanmıyorum windows kurulumunda bir seçenek olur direk explorer seçili olur millet next next yaptığından ve artık alıştığında yine explorerı seçer :) sonuç belki %1 etkiler diğer tarayıcıları

Hangi işletim sistemi birçok alternatif internet tarayıcı yüklü olarak geliyor ki bunu Windows'tan bekliyorlar? Bu mantıkta düşünürsek Nero'da dava açsın. Çünkü Windows'a entegre cd yazma programı da geliyor. Movie Maker alternatifi program satanlar da dava açsın.

28 Ocak 2009 Çarşamba, 13:33
28 Ocak 2009 Çarşamba, 13:06
28 Ocak 2009 Çarşamba, 12:47
28 Ocak 2009 Çarşamba, 12:26
----------------------------
üsttekiler hariç herkeze teşekkür ederim.
e-eyup güldürdün beni bu krizde işçi çıkartıyo adamlar sen operayı alsın diyosun 5-10 TL değilki şap diye alsınlar...
----------------------------
28 Ocak 2009 Çarşamba, 13:37 ve Max_Real Qnx
gözlerinizden öpüyorum elinize sağlık

opera züürt politakası ile nereye gidebileceğini zannediyor ?? Önce kendi sorunlarını halletsin. İnternet sitelerini doğru açsın mesela !! Ya butona tıklatmaz ya linki görmez.. Bırak bu işleri opera

iii ozaman diğer browserlar da ayaklansın firefox opera internet explorer yüklü bizimki nie yüklü değil die kendi çapında ii olanlar ztn ölede bölede kullanılıo bi setup'a ileri ileri demekmi zorr gelioo saçmalık yaa

Farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum; Windows Media Player da, Windows'la birlikte gelen yazılımlardan birisi. Bu durumda WMP (Windows Media Player) da haksız rekabete yol açar. Sizce?

Öte yandan Firefox kurulu gelmesi de hoş olur. Çünkü Firefox'u indirmek için o iğrenç Internet Explorer'ı kullanmamış oluruz...

öncelikle bu satırları firefox'dan yazdığımı belirteyim .

çok istiyorsa AB toplasın bir ekip ,kendisi daha çok tarayıcı opsiyonu sunan bir işletim sistemi yapsın :(

bu konuda bilinçli bir kullanıcıysa zaten daha sonra istediği tarayıcıyı yükler ,bilmiyorsa başlangıçta yine IE'yi seçer . Zaten bu saçma davalar bir tek AB'de oluyor .

Işletim sitemi bir bütün olarak geliyo ,tarayıcı da böyle birşey olacaksa o zaman her komponentinde birden çok seçenek olsun ,herkes kafayı yesin ,sistem de herhalde stabillik namına birşey kalmaz her program kendi kafasına göre takılır .

IE'nin sisteme entegre şekilde gelmesi çok normal ,haksız olan ise IE'yi Vista'dan kaldıramamak ,en azından sistemden kaldırmaya izin verse yeter :(

Bir okuyucu yazmış;
"opera züürt politakası ile nereye gidebileceğini zannediyor ?? Önce kendi sorunlarını halletsin. İnternet sitelerini doğru açsın mesela !! Ya butona tıklatmaz ya linki görmez.. Bırak bu işleri opera"

Cevap;

en iyisi önce opera browser ın tarihini okuyun bence.wiki de var.

hatta şöyle bir ibare var orda.

"Web sayfaları genellikle Internet Explorer ve Firefox için tasarlandığından küçük de olsa sorunlar yaşanabiliyor."

Yani sayfanın tasarımını yapanın hatası.Sadece IE için yapmıştır o tasarımı.

Ayrıca diğer tarayıcalar giderken opera geliyordu.Tarayıcı devrimini ilk gerçekleştiren opera dır.Sekmeli gezintiyi ilk bulan opera dır yani web'de sörf keyfinin rahatlığını laf attığın operaya borçlusunuz.IE ye kalsa hala şuan 6.versiyonu kullanıyorduk.Adamlarda ar-ge sıfır.

ben şuan linux ve firefox kullanıyorum.Opera 10 versiyonu çıkınca geçiş yapacağım.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: "abd ve avrupadaki bu microsoft düşmanlığını bir türlü anlamıyorum illa ki apple mı kullanalım yani ama microsoft gibi bir dünya markası varken apple gibi bir abd markası asla kullanıyağım"

Kardeş Microsoft'u nerenşn malı sanıyorsun? o da ABD malı hemde öz ve öz..Apple'dan bir farkı yok..Türkiye'de fabrika varda adam mı çalıştırıyorlar, mikrosofta ödediğin her kuruş oraya gidiyor...

Yahu sanki devlet kurumu sağlıyor da windows'u, sosyal devlet anlayışına uygun bir biçimde diğer tarayıcıları da bünyesinde getirecek size...

Bir şirket var, işletim sistemi üretiyor, içine entegre olarak, extra ücret almadan, internette gezinebileceğin program gönderiyor. Hiç göndermeyip onu da office gibi ayrı satabilirdi, onu yapmıyor.
Başka başka şirketler var, tarayıcı üretiyorlar. Sonra da diyorlar ki "bu adam ürettiği işletim sisteminin içine, zerre para almadan ürettiği tarayıcısının yanına bizim tarayıcıyımızı da iliştirsin, para almadan bizim dağıtıcılığımızı yapsın.."

olur mu böyle şey? Nasıl bir mantıktır?
Hiçbiri hayır kurumu değil bunların, ticaret bu.
Asla ve asla olmayacak bir durumdur haberdeki..

en iyisi önce opera browser ın tarihini okuyun bence.wiki de var.

hatta şöyle bir ibare var orda.

"Web sayfaları genellikle Internet Explorer ve Firefox için tasarlandığından küçük de olsa sorunlar yaşanabiliyor."

Yani sayfanın tasarımını yapanın hatası.Sadece IE için yapmıştır o tasarımı.

Ayrıca diğer tarayıcalar giderken opera geliyordu.Tarayıcı devrimini ilk gerçekleştiren opera dır.Sekmeli gezintiyi ilk bulan opera dır yani web'de sörf keyfinin rahatlığını laf attığın operaya borçlusunuz.IE ye kalsa hala şuan 6.versiyonu kullanıyorduk.Adamlarda ar-ge sıfır.

ben şuan linux ve firefox kullanıyorum.Opera 10 versiyonu çıkınca geçiş yapacağım.
--------------------------------------------------------------------------
İnternet sayfalarını operaya göre yapmamaları benim suçummu ? Bugün firefox la opera aynı yerden başladılar şimdi dünyanın %20 firefox kullanıyor , opera yı ise % 1 . Tarihine gelince "wiki" güvenilir bir kaynak değildir , ipini koparan bişi yazar. Sekmeli tarayıcıyı icat eden Maxthondur. Ben kendi çapımda bir web developer ım. Artık yazdığım kodu operaya beğendirmekten gına geldi. Tamam ondan fonksiyoneli yok ama asıl yapması gerekeni yapamadıktan sonra ne yapayım ben o fonksiyonelliği.

ie sistemden kaldırılırsa başta yardım dosyaları olmak üzere birsürü program veya dosyada sorun yaşanır, microsoftun yapması gereken sadece başka tarayıcıların varsayılan yapılabilmesine izin vermek.

bence çok saçma ya ie microsoft malı windows microsoft malı adam devletten yardım almadan yaptı bunu ister koyar ister koymaz
bu araba üretilirken 1. koltuğun deri 2. koltuğun kumaş 3. koltuğun plastik 4 koltuğun sünger olması gibi bişey

İnternet sayfalarını operaya göre yapmamaları benim suçummu ? Bugün firefox la opera aynı yerden başladılar şimdi dünyanın %20 firefox kullanıyor , opera yı ise % 1 . Tarihine gelince "wiki" güvenilir bir kaynak değildir , ipini koparan bişi yazar. Sekmeli tarayıcıyı icat eden Maxthondur. Ben kendi çapımda bir web developer ım. Artık yazdığım kodu operaya beğendirmekten gına geldi. Tamam ondan fonksiyoneli yok ama asıl yapması gerekeni yapamadıktan sonra ne yapayım ben o fonksiyonelliği.
---------------------------------
Web developersanız daha kötü.Opera yı bu kadar kötlemenize şaşırdım doğrusu.Halbuki web developerlar operayı hep över.Ben web developer olduğunuzdan şüpheliyim malesef :/

Birde maxthonla operayı karşılaştırmak çok saçma.maxthon 2004 yılında çıkmış ve tamamen ie motoru kullanıyor.Opera 1998 yılından beri var kendi motorunu kullanıyor.Sekmeyi bulanda operadır.Maxthon nerden çıktı :D Başarısınıda kanıtlamış.Kullanım oranıda %1 falan değil yani.Hatta acid testinde ilk 100 puanı yakalayan bir browser.İlla opera kullanın demiyorum sonuçta bende firefox kullanıyorum operanında hakkını vermek lazım.Ezik veya züğürt değiller yani.

Ben araya gireyim, Opera 1998 yılından beri var evet, ama sekmeli browser değildi, 2005'e kadar ücretliydi ve ilk sekmeli browser Maxthon ilk adıyla myIE2, 2000 yılında ilk tablı browserı gerçekleşti. Ayrıca salt IE motorunu, dosyalarına dokunmadan modifiye eder. İkinizin arasındaki tartışmayı sonlandırmak için yazayım dedim.

Web developersanız daha kötü.Opera yı bu kadar kötlemenize şaşırdım doğrusu.Halbuki web developerlar operayı hep över.Ben web developer olduğunuzdan şüpheliyim malesef :/

Birde maxthonla operayı karşılaştırmak çok saçma.maxthon 2004 yılında çıkmış ve tamamen ie motoru kullanıyor.Opera 1998 yılından beri var kendi motorunu kullanıyor.Sekmeyi bulanda operadır.Maxthon nerden çıktı :D Başarısınıda kanıtlamış.Kullanım oranıda %1 falan değil yani.Hatta acid testinde ilk 100 puanı yakalayan bir browser.İlla opera kullanın demiyorum sonuçta bende firefox kullanıyorum operanında hakkını vermek lazım.Ezik veya züğürt değiller yani.
-------------------------------------------------------------------------
Maxthon nun kullandığı motorlardan bir tanesi ie motorudur. Başka opsiyonlarıda var. Kullandığı ie motoruda modifiye edilmiştir. Arkadaşta cevabı vermiş zaten. operanın kullanım oranını bir araştırın ve görün hatta bazı testlere bile dahil edilmiyor kullanılmadığından ötürü. Ben 9.2 versiyonundan beri opera kullanmaktayım halende yüklüdür. Ven ne yazıkki 9.2 sürümünde açamadığı sayfaları bugün 10 betadada açamamaktadır. "sitenin hatalı olduğunuda her allahın günü rapor etmiştim:)".Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta , Opera yöneticilerinin beceriksizliğidir. Firefoxla aynı çizgiden başla bugün geldiğin noktaya bak ve suçluyu microsoft olarak göster. Züürt derken bunu kast etmiştim.

ÇOK SAÇMA BİRDAVA OPERA YI VE FİREFOX U KINI YORUM(İSTERSENİZ GOM PLAYER MEDİA PLAYERİÇN DAVA AÇSIN, RESİM DÜZENLEYİCİLERDEN ADOBE PAİNT İÇİN DAVA AÇSIN...)

adobe paint için dava açılabilir mesela paint ile birlikte photoshop gelse hiçte fena olmaz

paintle photoshop yanı şeymi bırakın allahaşkına ya bişeyleri karşılaştırayım derken komedi yapıyorsunuz.

fakat davanın saçma olduğuna katılıyorum windowsu satın alırken onun içinde ie, wmp vs hepsini satın almış oluyorsunuz.

microsoftda linuxe dava açsın o zaman sizin işletim sistemi firefoxla beraber geliyor diye, ne saçmalık ama, isteyen istediği işletim sistemini kurar daha sonra da istediği 3.prati yazılımı kullanır ne var bunda.

"paintle photoshop yanı şeymi bırakın allahaşkına ya bişeyleri karşılaştırayım derken komedi yapıyorsunuz.

fakat davanın saçma olduğuna katılıyorum windowsu satın alırken onun içinde ie, wmp vs hepsini satın almış oluyorsunuz.

microsoftda linuxe dava açsın o zaman sizin işletim sistemi firefoxla beraber geliyor diye, ne saçmalık ama, isteyen istediği işletim sistemini kurar daha sonra da istediği 3.prati yazılımı kullanır ne var bunda."

---------------------------

Linux da hiçbir programın tekeli yoktur. Kernel üstüne isteyen her dağıtım (hatta siz bile) istediğiniz yazılım ve uygulamaları ekleyebilirsiniz. Bu yazılımlar beni kaldıramazsın beni yüklemeden bu OS yi kullanamazsın demiyor. Bugün sistemimde kaldıramayacağım yazılım yok. Lütfen ms ve Linux ' u aynı tarafa almayın tamamen zıt kutuplar. (Tekelci ile özgürlükçü) Anlaşılan ne ms' yi ne de Linux' u tanıyorsunuz.

FİREFOX 7 ÇIKTIMI KONUŞUYORSUNUZ. İE 7 VE İE8 KOŞUYOR PC LERDE.İE NİN YARISIYLA İNTERNETTESİNİZ....

keşke ie ye alternatif tarayıcı çıkarabilse microsoft çular. Window sun tüm sürümlerinde hep aynı tarayıcı kullanılıyor.Keşke Win7 de bambaşka bir tarayıcıyla çıkabilselerdi meraklıların önüne Herkesi Win 7 kullanmaya teşvik edebilselerdi.Çok sular aktı hafif ancak çok güvenli ve hızlı adeta isviçre çakısı gibi bir şey mouse ile birlikte hareket edebilen.

Pc nize mouse aldığınız da size farklı bir internet tarayıcısını da verebilselerdi.Mouse u takınca makinaya kendiliğinden yüklenen ve işiniz bitince tüm bilgilerle yine mousunuza kayıt edebilen bir ürün....

İstedikleri kadar kurulum cd'sine ie yüklesinler bence yakında ie kullanan kişi sayısı firefoxun çeyreği kadar olacak.Eğer firefox'u kurulum cd'si içinde verirlerse bu ie'nin sonu olur diye düşünüyorum

Sadece tarayıcı mı? Bence win7 ile birlikte wmp alternatif olarak GOM, VLC veya K-Lite Mega Codec ten biride alternatif olarak yüklü gelsin. Paint in yanı sıra Fireworks veya photoshop ile birlikte yüklü olarak gelsin. Piyasa Wmp ve Paint tekeline girmesin kardeşim bu nasıl iştir. Microsoft tekelcilik yapıyor(!)

Ya kusura bakmayında adamların şirket politikaları sattıkları ürünü şahıslar 3. parti uygulamalar olmadan sorunsuz kullanma üzerine oldugu içindir belkide sizin bu tekelcilik dediğiniz şey. Ne saçmalık Bu arada
"07 Şubat 2009 Cumartesi, 10:37"
Linux da hiçbir programın tekeli yoktur. Kernel üstüne isteyen her dağıtım (hatta siz bile) istediğiniz yazılım ve uygulamaları ekleyebilirsiniz.
Yapmayın ya bunu nevar yani N-lite ve V-lite programları ile bunlar yapılabilir. Piyasayı takip ediyorsan eğer Perfect XP Cd leri var onların ne halta yaradığını araştır bi bence.

Burda şu noktada haklı olabilirsin. Eğer İE olmadan işletim sistemi yüklenemiyorsa burda sana hak veriyorum. Ama böyle bir şey olacağını tahmin etmiyom

Sen de yorum yaz