Firefox, Yüzlerce Sekmede Açarken Daha Hızlı!

Firefox en hızlı web tarayıcısı olarak bilinmese de, Mozilla'ya göre bu alanda Chrome'u geçmeyi başardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox, Yüzlerce Sekmede Açarken Daha Hızlı!

Hızıyla popüler hale gelen Chrome, bir süredir yüksek kaynak kullanımıyla da anılıyor. Google'ın web tarayıcısının rakibi Firefox, çok sayıda sekme açtığınızda kaynakları çok daha verimli kullanarak Chrome'a fark atmak istiyor.

Mozilla'nın "çok sayıda sekme" ile demek istediği şey, gerçekten çok sayıda sekme. Mozilla geliştiricisi Dietrich Ayala, Firefox ile 1.691 sekme açarak bir test gerçekleştirdiğini söylüyor. Firefox'un şu anki sürümü (54) bunu çok yavaş yaptığı gibi çok miktarda RAM kullanıyor. Şu an beta aşamasında olan Firefox 55 ve 56 ise bu alanda önemli aşamalar kat ediyor.

Ayala'nın testlerine göre Firefox 54'ün açılması dört dakika sürerken Firefox 55 sadece 15 saniyede açılabildi. Bunun yanında Firefox 54 tüm bu sekmelerle 2GB RAM tüketirken Firefox 55, 500MB'tan az bellek kullandı.

Firefox, tüm bunları yeni "kuantum akışı" projesine borçlu. Firefox geliştiricileri bu proje altında tarayıcının tepki hızını hızlandırmak için ciddi çalışmalar yaptılar. Mozilla, yeni geliştirmeleriyle Chrome'a kaptırdığı kullanıcı kitlesinin bir kısmını geri alabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Comodo IceDragon'u yani modifiye Firefox'u hafifliğinden, güvenli olmasından ve sandbox ile uyumlu olmasından dolayı, Opera'yı ise VPN'i ve Ad Blocker'ı nedeniyle kullanıyorum. Yıllardır Chrome kullanmıyorum ama sistemimde Comodo Dragon kuruludur. Edge'i ise kullanacağımı hiç sanmıyorum...

mozilla, youtube oynatırken çok iyi. chrome bende takıldığı videolarda firefox sorunsuz oynatıyor.

hadi inşallah bakalım...

Nasıl 1691 sekme açıkken 2 gb ram tüketir ya Chrome 5 sekme açıkken aynı ram'i tüketiyor. Şaka gibi!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost