Firefox'un Android Sürümü, Sona Yaklaşıyor

Mozilla, Android'de Firefox'u "öldürmeye", yeni bir web tarayıcısına geçmeye hazırlanıyor!

Firefox'un Android Sürümü, Sona Yaklaşıyor

Firefox'un Android sürümü, son aylarda birkaç önemli güncelleme aldı. Web tarayıcısının 66. sürümü, sitelerin otomatik ses çalmasını durdurma gibi işlevlere sahipti. Ancak bu yaz aylarından itibaren mobil Firefox, güncelleme almayı durduracak.

Bunun nedeni, Mozilla'nın kaynaklarını Android'de Firefox'un yerine geçecek olan Fenix'e yönlendirecek olması. Yeni tarayıcı üzerinde çalışmalarını sürdüren Mozilla, Firefox'u güncellemeyi 3 Eylül itibariyle durduracak. Bu tarihte Firefox 68.1, Uzatılmış Destek Yayın (ESR) kanalına girecek ve yalnızca güvenlik ve kararlılık onarımları alacak.

Bu tarihe kadar Firefox'un büyük güncellemeleri, planlandığı gibi sunulacak. 14 Mayıs (sürüm 67) ve 9 Temmuz (sürüm 68), işlevsel yeniliklerle gelecek. 9 Temmuz, Firefox'un Android sürümünün alacağı son işlev güncellemesi olacak.

Fenix, günlük kullanıma hazır olduğunda Firefox'un kapatılma süreci hızlanacak. Bununla birlikte Fenix'in ne zaman yayınlanacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Keşke farklı bir isimle piyasaya sürmeseler. PC kullanıcıları android üzerinde de aynı programı kullanmak istediklerinde mantıken aynı isimi arıyorlar. Markanın imajı yazılımın seçilmesi konusunda büyük önem arz ediyor. Bu sebeple tüm platformlarda Mozilla Firefox İnternet tarayıcısı, Mozilla Thunderbird e posta istemcisi isimlerinin kullanılması daha yararlı olmazmı ? Eğer yeni bir imaj yaratmak için değişime gidilecekse toptan yapmak gerekli. Bilge Baykuş T.O.L

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost