Firefox'un XP Desteği Haziran 2018'de Bitecek!

Mozilla'dan gelen açıklamaya göre Firefox, bu tarihten sonra Windows XP ve Vista'yı desteklemeyi durduracak!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox'un XP Desteği Haziran 2018'de Bitiyor!

Mozilla, Firefox'u Windows XP ve Windows Vista'da artık desteklemeyeceğini duyurdu.

Kuruluş tarafından sunulan Firefox Genişletilmiş Destek Yayınları (ESR'ler), yeni Firefox sürümleri çıkmasına rağmen 54 hafta boyunca hata onarımı almanızı sağlıyor. Mozilla'nın ESR'yi kuruluşlara sunmasının nedeni, masaüstü ortamında herhangi bir Firefox sürümünü seçip, güncellemeye gerek kalmadan bir sene boyunca kullanma olanağı sunmak.

Ancak Microsoft'un artık desteklemediği Windows XP ve Vista için artık sabrı taşan Mozilla, "Haziran 2018'in Windows XP ve Vista'da Firefox'un destekleneceği son tarih" olduğunu duyurdu. Mozilla'nın duyurusu şöyle devam ediyor:

"Kullanıcılarımızın Microsoft tarafından desteklenen bir sürümüne yükseltmelerini şiddetle öneriyoruz. Desteklenmeyen işletim sistemleri güvenlik güncellemeleri almıyorlar, bilinen açıklara sahipler ve bunları kullanmanız tehlikeli."

Yine de XP'nin bazı ATM'lerde, UK.gov'da ve fazlasında kullanılması, o kadar tehlikeli olmasa gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

XP ve Vista artık ömrünü tamamladı fakat bazı ülkemiz dahil orta ve büyük işletmeler ile hatta ATM'lerin XP kullanıldığı düşünülürse artık oturmuş sistemi bozmamak mı yeni bir işletim sistemindeki olası uyumsuzluklar mı finanse sorunu mu bilinmez halen XP diye diretenler var. İkisi de misyonunu tamamladı ve sanal Dünya mezarlığında yatmaya hak kazandılar. Ruhuna fatiha, toprağı pardon Hafriyatı bol olsun.

Firefox iyi bir tarayıcı ama, Windows 10'da bile google ana sayfasını getirinceye kadar canı çıkacak halde kasıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost