Fitness cihazları sizi "fit" yapmıyor!

İki yıllık bu araştırmaya göre fitness cihazları işe yaramıyor, hatta kilo bile aldırıyor!

  • Cenk Atlı
Fitness cihazları sizi "fit" yapmıyor!

Daha "fit" bir vücuda sahip olma mücadelemizde hatırlatıcılar, veriler ve ipuçlarıyla bize yardımcı olmaya çalışan gösterişli cihazlar ve becerikli uygulamalar gerçekten işe yarıyor mu?

Konuyla ilgili yapılan ve iki yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu araştırmaya göre giyilebilir fitness takip cihazları aslında kullanıcıların kilo vermelerine hiç de yardımcı olmamış. Hatta bu cihazlardan yararlanan aşırı kilolu kişilerin eski moda diyet tekniklerinden faydalanan kişilere göre daha da kilo aldığı fark ediliyor.

JAMA'da yayınlanan söz konusu araştırma bu anlamda daha önceki çalışmaların bu cihazların kilo vermeyi hızlandırıcı etkisi olduğu yönündeki bulgularla çelişiyor.

Uzmanlar bu yeni verilerin teknolojinin fitness, diyet, irade ve motivasyon gibi karmaşık insan meselelerini ele alma açısından sorunlarla karşılaştığını ve bu durumun daha incelikli ve uzun süreli çalışmalara olana gereksinimi ortaya koyduğunu düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Fitness cihazlarıyla olabilecek bir iş değil kilo vermek. Hareket edeceksiniz ve diyet yapacaksınız. Başka çareniz yok. İşin kötü tarafı sadece kilo vermekle de iş bitmiyor. Kilo verdikten sonra da hareket etmeye devam etmeli ve beslenme kurallarına uymalısınız. Aksi takdirde verdiğiniz kiloları birkaç ay içinde geri alırsınız...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play