Flash Player'da korkutan açık

Neredeyse her bilgisayarda yüklü olan Flash'ta, risk derecesi henüz bilinmeyen açık tespit edildi.

Flash Player'da korkutan açık
Adobe'un olmazsa olmazı Flash Player'daki açık korkutuyor.

Symantec tarafından yapılan açıklamaya göre, Flash Player'ın şu anda en güncel sürüm olan 9.0.124 .0 ve 9.0.115.0 sürümlerinde önemli olabilecek bir açık tespit edildi. En azından 20.000 sitede bulunduğu düşünülen bir bağlantı, kullanıcıyı sessiz sedasız, Flash Player'daki açıktan yararlanacak bir siteye yönlendiriyor. Bu bağlantıların, son zamanlarda çok popüler olan SQL Injection saldırı metodunun bir sonucu olduğu tahmin ediliyor.

Açığın ciddiyeti henüz açıklanmamış olsa da, büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu tahmin etmek hiç de güç değil. Flash Player'ın internete giren neredeyse her bilgisayarda kurulu olduğu düşünülürse, tehlikenin boyutları daha net anlaşılabilir. Windows, Linux, Mac OS gibi işletim sistemlerinin yanında, çok sayıda internet sitesi de Flash Player'ı kullanıyor.

Adobe, şimdilik Symantec'in raporunu araştırdığını söylemekle yetindi. Henüz bir yamadan bahsedilmiş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yaması çıkar kısa zamanda...

bende bi bankanın online işlemlerine girerken kilitleniyor. sistem geri yükleyin ce açılıyor nis08 i güncelle dikten sonra ie yi kitliyor war bu symatek de bişiy ama yakında belli olur (he bide hp nin yazıcı yazlılımından şüpeleniyorum kaldırıp denedim ama düzelmedi bu ie7 yi vistada yeniden yükleme seçeneği felan varmı?)

Adobe Flash Player 10.0.1.218 Beta kullanıyorum açıkdan etkilenmiyorum ;)

Adobe'u birazcık tanıyorsam, yaması oldukça uzun sürebilir. Yaklaşık 6 aydır, Flash player'ın Vista'da kullanılan ATI kartların Hardware Acceleration modundaki arızasını düzeltemediler.

Dönem dönem bilgisayarlarımda nedeni belirsiz hantallaşma ve çökmeler yaşanıyordu. Ben de artık kendini ispatlamış bir korsan XP'yi orjinal update'li XP'leri kaldırarak kurmaya başladım.

Ki bugün flash9e adında bir dosyayı silemediğimi farkettim. Silmek için denediğimde "yazma korumasının kaldırılması gerektiği" bir ileti aldım durdum.

Belki tesadüftür belki sıcaklardandır. Belki de ciddi ciddi orjinal XP'leri çöpe atmama sebep sadece ve sadece ADOBE'dir. Yazayım dedim.

arkadaşlar açık sadece adobe flash palyerden kayaklanır 10 beta sürümünü kullanırsanız etkilenmiyeceksinizdir

Sen de yorum yaz