Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar - 2

Dijital fotoğraf kursumuzun son bölümünde, fotoğrafçılar için ipuçlarımıza devam ediyoruz...

Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar (46-48)

Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar (46-48)

46. Spor çekimleri
Dijital fotoğraf makinenizi spor çekim programına getirdiğinizde, makineniz sizin için birbiriyle uyumlu en büyük diyaframı, genellikle 2,8 değerini ve en kısa pozlama süresini seçer. Ama makineni sahada gülleyi fırlatan sporcuyu yanınıza, tribüne getirmesi için bir de uzun odak mesafeli objektife ihtiyacınız olur. Bunun için yüksek seviye bir mega zumlu kompakt makine mi, yoksa DSLR'lar için bu özellikleri taşıyan bir objektif mi alınması gerektiği ise objektifin ışık gücüne bağlıdır. Çünkü ancak bu durumda uygun pozlama sürelerine ulaşabilirsiniz. Eğer DSLR makineniz için bu kadar büyük bir yatırım yapmak istemiyorsanız, odak uzunluğundan biraz ödün vererek en düşük diyafram değeri 4,0 olan objektiflere yönelebilirsiniz. Hangi optik donanım olursa olsun, bir spor fotoğrafçısının çantasından ayırmaması gereken donanım ise doğru boyutlandırılmış bir ters ışık filtresidir. Çünkü çoğu zaman çekim öncesi doğru ışık yönünü belirleyecek kadar zamanınız olmaz. Bunun dışında özellikle tek ayaklı bir sehpa veya bir tripod da mutlaka yanınızda olmalı. Genel anlamda ışık değerlerinin değişmediği bir futbol karşılaşmasında ya da benzeri başka durumlarda pozlama değerlerini el ile girmeniz sizin açınızdan avantajlıdır. Yoksa makineniz siz her deklanşöre bastığınızda pozlama değerlerini tekrar hesaplayacak ve bu değerleri kullanacaktır. Motifiniz de sürekli merkezde bulunmayacağından, örneğin futbol maçında oyuncunun çizginin kenarında bulunduğu anda yapılan çekimlerde otomatik mod çekim hatalarına neden olabilir.

47. Kar ve kumsal çekimleri
Lapa lapa bembeyaz kar yağarken otomatik modda yapılan çekimlerin gri tonlarda çıktığına çoğu kez rastlamışsınızdır. Kar tatilinizde çektiğiniz bütün fotoğrafların gri çıkması yüzünden kendinizi suçlamanıza gerek yok; fotoğraflarınızın çöpe gitmesine neden olan gerçek suçlu makinenizin mükemmeliyetçi ışık ölçüm sisteminin ta kendisi. Çünkü ışık ölçüm sistemi sadece gri tonu (yoğunluğu) ölçer. Bembeyaz karın veya kumsalın fotoğrafa bizim gördüğümüz gibi yansıması için ise pozlama süresinde +1 veya +2 diyafram adımı kadar bir düzeltme gerekebilir. Kimi dijital fotoğraf makinesi kar veya kumsal çekim programlarında bu ayarı otomatik
olarak yapar. Bunun dışında dağlarda veya deniz kenarında yaptığınız çekimlerde yoğun olarak bulunan ultraviyole ışığın bir UV filtresi ile objektife girmesini engelleyerek de fotoğraflarınızı iyileştirebilirsiniz. Bu şekilde hafif eflatun tonlarda fotoğraflar elde etmekten kurtulmuş olursunuz ve fotoğraflarınız kontrast açısından biraz zenginleşir. Bu tür filtreleri fotoğrafçılık donanımları satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bu filtreleri kompakt makinelere takmak için bir vida yuvasına veya modele özel bir dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır.

48. Polarize filtre kullanımı
Polarizasyon filtreleri cam veya parlak yüzeylerde oluşan istenmeyen yansımaları engellemelerinin dışında çoğu fotoğrafçı tarafından renkleri daha canlı göstermeleri nedeniyle de kullanılır. Birbiri üzerine yerleştirilmiş ve biri döndürülebilir olan cam plakalar sayesinde sadece doğrudan gelen ışıkların objektife girmesi sağlanabilir. Bu şekilde istenmeyen parıltılar engellenir. Polarizasyon filtrenizi sadece gerekli oluğu durumlarda temel görevini zamanlarda da, örneğin öğlen saatlerinde tepenizde parlayan güneş altında fotoğraf çekmek istediğinizde kullanın. Bunun yanında polarizasyon filtresi, ışığın üç diyafram adımı kadar da azaltılmasını sağlar. Bu şekilde güneşli havalarda bile net alan derinliği düşük çekimler yapabilirsiniz. Artık çoğu önemli filtre yazılımsal olarak bilgisayarınıza gelebiliyor ve fotoğrafı çekimden sonra işlemenize olanak tanıyor. Bu kural polarizasyon filtresi için de geçerli. Ama tabii ki bu yazılımsal araçların yetenekleri gerçek filtrelere oranla oldukça kısıtlı. Çünkü camdaki bir yansımanın altında kalan motifinizi işleme yazılımınızda tekrar görünür hale getiremezsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mükemmel bir yazı dizisi.. Ellerinize sağlık.

Bütün bir diziyi okumadan olumsuz görüş bildirmek en azından verilen onca emeğe saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Şipşak "mükemmel" fotograf çekmek isteyenler için biraz uzun olabilir belki ama fotografçılığa gönül veren amatörler için gerçekten çok değerli ve yol gösterici bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Teşekkürler CHIP. Çok güzel hazırlanmış çok güzel anlatılmış bir yazı dizisi ellerinize sağlık.

Merhaba, yazı dizisini zevkle okudum.Uzun zaman oldu acaba yazı dizisi sona erdi mi? Yoksa devam edecek mi? Cevaplarsanız sevinirim.

muhteşem, teşekkürler...

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir