Fotoğraflarınızı dijital ortamda saklayın!

Yıllar öncesinden kalan eski fotoğrafları çekmeceden çıkartın... Hepsini dijital ortama aktarıyoruz!

Eski fotoğraflarınızı dijital ortamda saklayın!

Dijital fotoğraflar artık hayatımızın bir parçası. Ancak çoğumuz, bir köşede basılmış fotoğraflardan oluşan albümleri var. Bu eski ama değerli fotoğrafların hasar görmesi çok kolay olduğu gibi, onları tekrar oluşturmanız da mümkün olmayabilir. Peki, biraz zaman ayırarak fotoğraflarınızı dijital ortama yedeklemeye ne dersiniz? Üstelik küçük hasarları resim düzenleme yazılımlarıyla gidermeniz de mümkün.

Fotoğraflarınızı tarayıp hasarı giderdikten sonra, onları dilediğiniz gibi, tarihe, konuma veya etkinliğe göre organize edebilirsiniz. Bunun ardından fotoğraflarınızı saklayacağınız yeri seçmelisiniz. Birkaç yedek bulundurmanızda fayda var. Biz, harici bir disk ve Flickr gibi çevrimiçi bir hizmet kullanmanızı öneriyoruz.

1. Temizlik

Fotoğrafları taramadan önce onları kuru bir mikrofiber bez parçasıyla silin ve tozlardan kurtulun. Parmak izi bırakmamak için fotoğrafları sadece kenarlarından tutun.

Başlamadan önce tarayıcınızı da temizleyin. Aynı mikrofiber bezi tarayıcınızın cam yüzeyini temizlemek için kullanabilirsiniz. Burada çok az miktarda cam temizleyicisi kullanabilirsiniz.

2. Taramaya başlayın

Şimdi ilk fotoğrafı dikkatlice tarayıcı yatağına yerleştirin. Doğru yönün hangisi olduğunu gösteren okları camın hemen dışında göreceksiniz. Çoğu tarayıcı, fotoğraf taramaya yönelik işlevlerle geliyor; böyle bir işlev varsa kullanın.

Mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seçmenizde fayda var. En az 300dpi'yi, fotoğrafları ilerde bastırmayı düşünüyorsanız daha yüksek bir çözünürlüğü seçin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Geçen gün hepsini 6s ile aktardım

Bu işler için Acdsee Pro programını denemenizi öneririrm

Her bir fotoyu yapmaya kalkarsak zaman yetmez, Ama faydalı konu olmuş.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Eski fotoğraflarınızı dijital ortamda saklayın!
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir