Galaxy Note 10.1 2014: ÖN İNCELEME

Samsung'un yeni tablet bombası Galaxy Note 10.1 2014'ü yerinde denedik! İşte ilk inceleme raporumuz.

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy Note 10.1 2014'ü denedik!
Note 10.1'i sizler için denedik

İlk Galaxy Note 10.1'i kapsamlı testten geçirdiğimiz tarihten bu yana tam bir yıl geçti. Samsung, dünkü etkinlikte bir sürpriz yaparak güçlü Note 10.1 modelini 2014 için daha güçlendirdiğini duyurdu. Yeni Note 10.1 de Eylül'ün sonlarına doğru piyasaya sürülecek.

Galaxy Note 10.1 2014, Galaxy Note 3'e benzer teknik özelliklere sahip ve aynı onun gibi iki farklı sürüm olarak ortaya çıkacak. 4 çekirdekli ve 8 çekirdekli sürümlerin her ikisi de 3GB RAM'le gelecek. Cihazın fiyatının pek ucuz olmayacağını kestirmek hiç de zor değil.

Note 10.1'i sizler için denedik

Galaxy Note 10.1 2014'ü elimize aldığımızda hafifliği bizi hemen etkisi altına aldı. Sony'nin Xperia Tablet Z'si kadar hafif olmayabilir, ancak 545 gram ile iPad'den açık biçimde daha hafif. Note'ların vazgeçilmezi S Pen ise yepyeni güçlerle donatılmış.

Samsung'un abartılı tanıtımlarının aksine kalemle ekrana yazmakla gerçek bir kağıda yazmak arasında hala dağlar kadar fark var, ancak deneyimin önceki Note 10.1'e göre iyileştirildiğini söyleyebiliriz.

Tasarım, işlemci ve pil

Tasarım

Samsung'un "sahte deri yüzeyi" tasarımı yeni Note 10.1'de de kendini gösteriyor. Dolayısıyla pahalı bir cihazı tuttuğunuzu düşünmeniz zor, ancak diğer tabletlerle karşılaştırdığımızda cihaz iyi bir not defteri görünümüne sahip.

Bununla birlikte ucuz hissiyat, cihazın kenarlarında ve düğmelerinde de devam ediyor. Metalik renkli plastiğe dokunmak, muhtemelen 2.000 TL'ye yakın para döktüğünüz bir cihazda pek hoşunuza gitmeyebilir.

Ancak tableti elinizde kullanırken herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Cihazın ağırlık dağılımı iyi ve bilek ağrılarına yol açmayacak gibi görünüyor.

İşlemci ve pil

Cihazın 4 çekirdekli sürümü, 2.3GHz ile selefinden çok daha hızlı. Haliyle 8 çekirdekli sürüm de öyle. Note 10.1'in 3GB'a yükseltilen RAM'i, uygulamalarınızı sorunsuzca ve hızla çalıştırmanıza izin verecek (en azından teoride). Samsung, Note 10.1'i en güçlü Android'li tablet yapmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuş gibi görünüyor.

Note 10.1 de deneyebileceğiniz çok ama çok şey var. Android 4.3 ile gelen Galaxy Note 10.1, S Pen denetimlerinden yeni multi-window işlevlerine her türlü Galaxy Note 3 işlevine sahip. Galaxy Note 10.1'in zaman içinde siz onu uygulamalarla doldurdukça yavaşlayıp yavaşlamayacağı konusunda şimdilik bir şey diyemiyoruz, ancak cihaz, onu denediğimiz kısa sürede oldukça hızlıydı.

8220mAh kapasiteli pilin bize uzun saatler sunacağı kesin, ama ne kadar uzun olacağını kapsamlı testlerimiz söyleyecek. Cihazın pilini önceki Note 10.1'de de olduğu gibi çıkarmanız mümkün değil.

Arayüz, ekran, depolama ve ilk kararımız

Arayüz

Samsung'un TouchWiz arayüzü tabi ki Note 10.1'de de yerini almış. Tablet platformunda da görevini başarıyla yerine getiren TouchWiz'de giriş ekranları arasında hızla dolaşabiliyorsunuz. Bu arada Samsung'un içerik hub'ları da sonunda tablete gelmiş.

S Pen yeteneklerinde yapılan önemli bir değişiklik, kalemle bazı küçük işlevleri çağırabilmeniz. Bu işlev, eskisine göre çok daha iyi çalışıyor. Bir arama yapmak için baktığınız şeyi vurgulayabilir, ekranda bir kutu çizerek alarm veya hesap makinesini başlatabilirsiniz. "Fan" adı verilen bu işleve herhangi bir zamanda erişebiliyorsunuz.

S Pen'in işlevlerinin Samsung'un özel uygulamalarının dışına çıktığını ve bunun iyi bir geliştirme olduğunu söylemeliyiz.

Ekran

Galaxy Note 10.1'in en önemli geliştirmelerinden bir tanesi de WQXGA ekranı (2560 x 1600). Super Clear LCD ekran, yüksek çözünürlüğü sayesinde web sitelerini yakınlaştırmanıza gerek bırakmıyor. Videolar ise tahmin edebileceğiniz gibi inanılmaz detaylara sahip.

Depolama

64GB'a kadar depolama alanı seçenekleriyle sunulan Galaxy Note 10.1 2014'ü microSD yoluyla genişletmeniz mümkün. Bu arada Samsung'un yeni 10.1'de ses kalitesini de etkileyici düzeylere yükselttiğini vurgulayalım.

İlk kararımız

Samsung'un dağınık diyebileceğimiz tablet stratejisi, yeni Galaxy Note 10.1 ile bir noktaya odaklanmaya başlıyor. Samsung'un en iyi donanım ve yazılımlarını üzerinde barındıran yeni tablet, muhtemelen pek ucuz olmayacak ancak rakiplerini zorlayacağı açık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Tasarım kısmındaki "sahte deri yüzeyi" tabiri olmamış !!!

@06 Eyl 2013 01:32 evet abi olmamis'

çöp 5. nesil ipad in yanında esamesi okunmaz

@06 Eyl 2013 01:34 Bunu 5. nesil Ipad ile karşılaştırman zaten apple'a bir hakaret :D

@viole Apple fan, sen adı değişip içeriği değişmeyen ürünlere para bayılmaya devam et burası sana hitap etmez :D 5. nesil ipad mı zuhaha

Retinacilar bunu okumasin yarilirlar, yazik :)

abi her yerde inceden kötülemişsiniz bu ne ya örnek : "sahte deri yüzeyi" ve "...hızla çalıştırmanıza izin verecek (en azından teoride)" o kadar donanıma nasıl teoride dersiniz anlamıyorum...

@07 Eyl 2013 11:17 Her şey donanımla bitmiyor işte kardeşim.İşletim sistemi de çok önemli.Ipad 2 ile 7-8 tane oyun açtıp arka plana aldığım zaman sanki hiçbir şey açmamışım gibi sistem hala seri bir şekilde ilerliyor.Ancak durum android'de çok farklı.3 tane uygulama birden aç artık sistem kasmaya başlıyor (en güçlü telefonlarda bile) ve uygulamalara kasıntıdan oynanmıyor.Bu söylediklerim kulaktan dolma şeyler değildir.Bunları Ipad 2 ve Galaxy s4 ile denedim. Zaten android cihazlar sadece ek özellik bakımından İOS'u geçti hiçbir zaman hiçbir telefon performans bakımından apple'ı geçemedi

@viole aynı anda 7-8 oyun oynamaya ihtiyacı varmış veya oyun haricinde makineyi zorlayabilecek uygulaması varmış gibi boş boş yorumlar :D

Teoride tabi , örneğin glaxy s3 4 çekirdekli iphone 5 çeift çekirdekli ama iphone daha akıçı daha stabil her şey donanım değildir kardeş bunun yanında yazılımda çok önemli öyle olmasaydı her kez çin malı telefonlar alırdı ' adam çin malına koymuş 1 gb ram çift çekirdek ama telefona bir oyun yükle zevk almassın oyundan . umarım söylemek istediğimi anlatabilmişimdir . Bu arada iphone ve ya samsung ''yancısı'' değilim kullandığın telefon android felanda değil 3310 gibi bir şey .

işte biz bu süper yeni Tableti hayel ediyoruz.?

Androidin kasmasından bahsedenler var.Nexus 7 kullanıyorum hiç de kasmıyor.

Valla android e laf atanlar ios u yere göğe sigdiramayanlar note 2 10.1 kullanan biri olarak o makina bir gün kasilsin be kardşim ........photoshop da çizim yapıyorum yanda video izliyorum oyun ise açık arkada bekliyor oyunderken zero poind 3d grafik oyunu performans istiyor yani arkadaşlar ne ops tarafı nede Android tarafindayim kim iyi yaparsa onu severim ama son yıllarda android telefonların windows u yapmadığı yarım bıraktığı birşey yok...

Bunu şimdi biz N8000 deki gibi telefon olarak kullana bilecekmiyiz? Biri cevaplasın lütfen

Sen de yorum yaz