Geleceğin bilgisayarlarına sağlam bir adım...

Geleceğin bilgisayarlarının yolu açılıyor: İşte karşınızda Dünya'nın ilk kuantum işlemcisi...

  • Ali Güngör
Geleceğin bilgisayarlarına sağlam bir adım...
Kuantum işlemcisi alıştığımız işlemcilerden oldukça farklı görünüyor

Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar ilk temel katı hal kuantum işlemcisini yapmayı başardılar. Bu bir kuantum bilgisayarı yapmak için çok büyük bir adım. Araştırmacılar, İki kubit'lik süper iletken çip aracılığıyla; bir başka deyişle ilk kez gerçek bir kuantum işlemcisiyle çalıştırdıkları algoritmalar sayesinde basit araştırmalar, kuantum hesaplamaları yapma imkanı buldular.

Profesör Robert Schoelkopf, işlemcilerinin sadece çok az sayıda ve çok basit kuantum işlemleri yapabildiğini, bunun bile büyük bir gelişme olduğunu belirtiyor. Bu işi yapan takım iki yapay atom veya bir diğer tabirle kubit (Kuantum bit) oluşturdular. Bunlar ortalama bir milyar aliminyum atomundan oluşan, fakat tek atommuş gibi davranan ve iki farklı enerji durumunda bulunabilen atomlar. Bunun faydalarını anlayabilmek için yazının ilerleyen kısımlarını da okumalı ve şu soruyu sormalısınız: Peki nedir bu kuantum? Nedir bu kuantum bilgisayarı ki bu kadar önemli olsun; hayatımıza etki etsin?

Sadece doğru ya da yanlış vardır!

Kuantum mekaniğinde parçacıklar aynı anda birden çok yerdedir

Bahsettiğimiz iki farklı enerji durumu, bilgisayarın düğmesinin açık veya kapalı olmasına benziyor. Yine okurlarımızın bir kısmı verilerin 1 ve 0 olarak yazıldığını, "Binary" sistemi bilirler. İşte kuantum'un farkı, verilerin hem 1, hem de 0 olarak aynı anda yazılabilmesi, iki durumun aynı anda geçerli olabilmesi. Gerçek hayatta bir insanla bir bilgisayarı ayıran en önemli etken de budur zaten. İnsan aynı anda birbiriyle çelişkili görünen iki gerçekliği aynı anda kabul edebilirken, bilgisayar edemez. Bilgisayar için sadece doğru ya da yanlış vardır.

İngiliz edebiyatından, Shakespeare'den alıntı yaparsak "To be or not to be" vardır. Oysa ki gerçeklik böyle değildir, bazen değneğin iki ucunun da pis olduğu veya iki zıt gözüken şeyin aynı anda doğru olduğu durumlar vardır. İşte kuantum fiziği bu durum için vardır. Kuantum bilgisayarı da insan gibi düşünebilen makineler için çok önemli bir gelişmedir. Bilgiye hala doymadıysanız daha da iştah açıcı detaylarla devam edelim...

Aynı anda her yerde olmak...

Geleceğin bilgisayarları çok farklı olacak...

Önceden başarılamayan şey, bu oluşturulan parçacıkların hesap yapmaya yetecek sürece varlığını korumasıydı. Profesör Schoelkopf işte bu sorunu açtı. Parçacıklar hem 1, hem 0 olabildikleri süper pozisyon durumunda bulunabiilyorlar ve varlıklarını hesaplar süresince koruyabiliyorlar. Bu süre ise bir mikro saniye! Nanosaniyeden mikrosaniyeye gelmek büyük bir başarı.

Kubitler işlemler için kendi aralarında foton transferiyle haberleşiyor. Bu işlem daha önceden geliştirilen ve kubitleri birbirine bağlayan kablolar ile gerçekleştiriliyor. Şimdi araştırmacılar daha karmaşık işlemleri gerçekleştirebilecek kadar varlığını koruyacak kuantum işlemciler üzerinde çalışacak. Ayrıca daha çok kubiti birbirine bağlayarak işlemci gücünü katlamaya çalışacaklar.

Profesör Schoelkopf, gelişmenin önünde bir engel olmadığını, bu teknoloji için ufkun açık olduğunu söylüyor ve fakat geliştirme için gereken zamanın hiç de az olmadığını da eklemeyi ihmal etmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

çok etkilendim.düşünsenize bilgisayar hatasını kendi bulacak ve belkide düzeltecek.inanılmaz

bukadar teknoloji ilerledi yani intel hemen bu işlemci üzerinde çalışmaya başlamazsa benim öngörüm en fazla 10 yıl 10 yıl sonra düşünüp işlem yapabilen gerçek robotlar üretilebilicektir. gelecek filmlerdeki gibi olucak artık bende bir kuantum fiziği üzerinde yaptığım araştırmalara göre bu bir gerçektir. gelecek makinaların olucak...

Geleceğin bilgisayarları eminimki süper hızlı ve akıllı olacak.. Mesela artık klavye ve mouse ihtiyaç duyulmayacağına inanıyorum ben.. Sadece sesle komut vericeksin ve anında uygulayacak.. Sorun oluştumu sorunun nerden kaynaklandığı ve nasıl çözüleceğini hemen bildiricek.. Hatta bırak konuşmayı sadece zihninizi okuyarak işlemlerler yaptırabileceğiz pc'lere.. Yeterki sen hayal et.. Gerisini teknoloji halleder..

bence bu gerçekleşirse durum çok kötü olur. bilgisayarın kendi hatasını kabul etmediğini düşünsenize :D

@11:19 pek öyle olacğaını sanmıyorum 10 yıl kısa bir süre...

Ayrıca Chip şimdiye kadar okuduğum en iyi habe yazılarından biriydi.... Özellikle açıklama kısmını çok beğendim 10 numara bir açıklama olmuş herkesin anlayabileceği şekilde birşey olmuş..

Bu teknoloji ile çok güzel akıllı silahlar yapar insanoğlu, birbiribi gırtlaklar...
Bir de uzay aracı yapsak çok güzel olur, uzayı da bir araştırırız bakalım kafası çalışıp da bu kadar aptal olabilen başka yaşam formları varmıymış evrende...

Bilinen işlemcilerin hız konusunda sınırlara ulaşmaya başladığı göründüğü için artık kuantum bilgisayarlarının geliştirilmesine başlanması doğal bir durum. İleride daha az enerji tüketen ve boyut olarak şimdiki bilgsayarlardan kat kat küçük bilgisayarlar kullanabileceğiz belkide.

Aşağıdaki linkten kuantum bilgisayarları ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bilgiler 2004 yılına ait fakat en azından bir fikir sahibi olabilirsiniz.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/fizik/S-444-15.pdf

insanların insanlığa zarar verdiğini anladıkları zaman ne olacak???

bu teknoloji sex robotları içinde bir çığır açacaktır fantazi bakımından

bu gelişmelere iyi mi demek lazım kötü mü bilemiyorum. Bu, teknoloji adına gerçekten çok iyi bir gelişme ama gelecekte de insanların onlara verdikleri zeka ile insanlığın sonunu getirmek isteyen terminatörler çıkarsa ne olacak :)

sonuç itibariyle bu konuda şunu
destekliyorum diyemez makina, programcısı ne derse odur der,insanlarda vicdan ve nefs vardır.bunları yapamaz çünkü
sadece Allah verebilir bu özellikleri, yani bunu üretip
yapacak kişilerden dost olmasını bekleyemeyiz

şöyle bir yazılanlara baktımda sanırım toplum olarak sinema kültürümüz acaip gelişmiş:)))I robot filminden alıntı yapanlar,terminatör filminden alıntı yapanlar...

insanların insanlığa zarar verdiğini anladıkları zaman ne olacak???

:D:D:D:D:D:D:D:D

--ozaman hepimiz yicez...

50 yildir bunun cikmasini bekliyorudm hele sükür cikti ben himalaya ya kaciyorum dagalarda yasiyacam artik orada beni bulamazlar sizlere de elveda

Şaka bir yana da acaba katlanıp cebe konabilen süper bilgisayarları ya da öyle bir şeyi :D biz görebilecek miyiz acaba? Böyle gelişmeleri hep takip ederim ki kuantım meelesini Bilim Teknik' te yıllar önce ilk okuduğumda teknoloji devriminin yakın olduğuna inanmıştım.

Eminim bu teknolojiyi de insan daha tam geliştirmeden kendisine maksimum zarar verecek alanlarda kullanmayı başarır.Örnek:atomu parçaladık=atom bombası;bilgisayar=bilgisayar virüsü;internet=en çok pornoda kullanım vs.Kuantum işlemciler=pc oyunlarının içinde ölen insanlar,daha ölümcül akıllı füzeler ,vicdansız savaşçı robotlar veya insanın kendisini ve dünyayı yok edeceğini hesaplayan , buna karşı çareler düşünen dev bir yapay zeka ağı.Ne dersiniz?Belki yakın gelecekte terminatörler ve skynet sadece beyazperdede kalmaz, aramızda dolaşırlar.Hatta şu an tüm hayatımız bir MATRİXin içinde geçiyor da olabilir.Sonuçta beynimize giden tüm uyarılar birer elektrik sinyalinden ibaret(kendi beden algımız dahil). :) ? :(

Bir konu hakkında ne programlarsak onu düşünür makina.
Eğer iyi dersek iyi kötü dersek kötü der.
Kendi akıl edipte yapamaz.
Eğer kötü bişeyler dönüyorsa programcısını bulmak gerekir.
Yani yapanlar (terminatör gibi mesela) herkesi ele geçirmeyede çalışabilir.Terminatördeki saçmalıkta budur.O makinalar çıktıktan sonra mutlaka programcısı bulunur ve nasıl imha edileceği bulunur.
Kafanız bulanmasın.Makinalar olduki böle bişey yaptılar gelecekte
o zaman ne yapacaklarını kimse kestiremez.yani durdurulamazlar.
zaten şu an bile insandan yavaş ve katbekat çok az işlem kapasitesine
sahipler tek farkları bilgilerde yanılma yok kesinler.buda onları hızlı kılıyor.ama hala yaratıcı bir düşünce gücü yok.çünkü duyuları yok insan gibi ama japonlar bu konuyla uğraşıyorlar.belki bu onların gelişmesini sağlar ama sonuçta I robot gibi bi makine için fazla bir zaman yok.asimo çağ atlattı japonlara ve yapıyorlar makinaları şimdiden hemde linux tabanlı ilginç değilmi belki terminatörde linux tabanlı olacak

isteyenler linuxlu İnsansı robotu

http://www.youtube.com/watch?v=brD5D0ytD04

Youtube dan görebilirler

"kuantum atomlarinin parcalanip isvecte 2 ayri sehirde tutulum ikisininde ayni andan ayni hareketleri yaptiklari gozlenmis ve birbirleriyle iletisim icinde olduklari ansilmis olmasi uzere calismalar hizlnamis.ve hatta uzay calsimalarindada kulanilabilinecegi uzere calsimlar yapiyorlarmis"
google dan kucuk bir arastirma yaptim arkadaslar
gelecek bizim hayellerimizden bile oteye gitmmesi icten degil
saygilar

sonuç itibariyle bu konuda şunu
destekliyorum diyemez makina, programcısı ne derse odur der,insanlarda vicdan ve nefs vardır.bunları yapamaz çünkü
sadece Allah verebilir bu özellikleri, yani bunu üretip
yapacak kişilerden dost olmasını bekleyemeyiz

hıhı evet tamam allahsız tüm milletler uzaya çıktı dünyayı aştı sen üç kuluvallah bir elham oku allah bu teknolojiyi gökten indirir;D

sonuç itibariyle bu konuda şunu
destekliyorum diyemez makina, programcısı ne derse odur der,insanlarda vicdan ve nefs vardır.bunları yapamaz çünkü
sadece Allah verebilir bu özellikleri, yani bunu üretip
yapacak kişilerden dost olmasını bekleyemeyiz

hıhı evet tamam allahsız tüm milletler uzaya çıktı dünyayı aştı sen üç kuluvallah bir elham oku allah bu teknolojiyi gökten indirir;D

senin canını sana verdi, alcağı zaman görüceksin ya cebraili mikaili
o zaman elham okursun ama seni bu kurtarmaz paranıda yanında götür bakalım 1 llira götürebilcenmi

İsrail' li bilim adamları bunları yapıyor ama hem tek başına değil
hemde yahudiliğin kendilerine yap dediğini harfiyen yerine getiriyorlar.yani neymiş önce din sonra bilim lazım

inançsız hiçbirşey olmaz.herkesin dini kendine ama kendi dininizi
bırakıp sadece daha iyi teknoloji üretiyor deyip
(kendi başına değil bizimkilerinde desteğini şartları bozarak yanına çekip yardım ettirerek) onlarla aynı kefeye giriyor.o ara dinini bilmiyorum genel olarak söylüyorum benide hiç kimseyi dinin ilgilendirmez.

Birde allahsız milletlerin uzaya çıkması onları kurtarmaz hemde onların amaçları uzaya çıkalım dine girelim değil başka gezegenler bulalım (açık olan) ve birsürü başka neden (kapalı olan fikirler
geneldede batıl inançlar)

Zaten o mesafelere insan ulaşamaz (bakın robot veya herhangi bir makina değil).

Hubble uzay teleskobu bile ancak milyarca sene önceki halini çekebilir gezegenlerin çünkü ışık hızı ile bile o kadar sürüyor.

Yani benim gibi birçok kişi şu haberi bekler ışık hızına ulaşacak bi makine veya herhangi bir alet üretildi o zaman izleriz ve ne olacacağını görürüz.

yada insanı :)) ışık hızına çıkarır birileri:))) o zamanda şu lazım ışık bir milyon senede gidiyor şöyle en azından 1.000.000 sene yaşatman lazım ciddiysen bunların olması lazım....

:D:D Terminatördeki Skynet çıkmasın ortaya xDxD

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play