Gizlilik, güvenlik odaklı en iyi tarayıcılar!

İnternette iz bırakmamak sizin için önemliyse, sorunu kökten çözen bu özel tarayıcılara şans verin!

  • Zeynel A. Öztürk
Gizlilik ve güvenlik odaklı en iyi tarayıcılar!

Web tarayıcınız, hakkınızda bildiği şeylerin önemli bir kısmını web sitelerine söylemekten geri durmaz. Chrome ve Firefox gibi bir web tarayıcısı kullanıyorsanız, gizliliğinizi korumanın birçok yolu var. Ancak bu tarayıcıları bırakıp, yeni şeyler deneyecek kadar cesaretliyseniz, işte denemeye değer bulduğumuz seçenekler.

Tor Browser

İnternette dolaşırken kimliğinizi ve gizliliğinizi korumak istiyorsanız, Tor Browser çok iyi bir seçenek. Firefox'u temel alan Tor, trafiğinizi farklı bilgisayarlar üzerinden yönlendirerek konumunuzu ve kimliğinizi mümkün olduğunca saklamaya çalışıyor. Elbette bazı kusurları var, ancak kimliğini belli etmek istemeyenler için müthiş bir yol.

Epic Privacy Browser

Chromium tabanlı, açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı olan Epic Privacy Browser, izleme cookie'lerini, reklamlar, sosyal kutucukları ve araçları ortadan kaldırıyor; üçüncü parti modülleri ve kodları ise sandbox içerisinde çalıştırıyor. Trafiğinizi proxy üzerinden yönlendiren tarayıcı, oldukça hızlı ve akıcı çalışıyor.

Comodo'nun web tarayıcıları

Comodo'nun web tarayıcıları

Comodo Dragon (Chromium): Chromium tabanlı bir web tarayıcısı olan Comodo Dragon, firmanın SSL doğrulama, şifreli DNS gibi işlevlerini web tarayıcısına entegre ediyor. Comodo Dragon, üçüncü parti izleme cookie'lerini, araçları ve diğer site bileşenlerini de engelliyor.

Comodo Ice Dragon (Firefox): Comodo Dragon'un Firefox'u temel alan bu sürümü, aynı seviyede güvenlik sunuyor ve üçüncü parti eklentileri destekliyor. Dragon gibi Ice Dragon da sayfadaki izleme öğelerini tarıyor ve zararlı olduğunu düşündüğü bileşenler konusunda sizi uyarıyor.

Comodo Chromium Secure (Chromium): Comodo'nun damgalarını ortadan kaldırmak, bu sırada güvenlik işlevlerini korumak istiyorsanız, Comodo Chromium Secure tam size göre. Chromium görünümüne sahip tarayıcı, siteleri zararlılara karşı tarama, güvenli DNS, SSL ve alan adı doğrulama gibi Comodo Dragon'un tüm iyi özelliklerine sahip. En iyisi ise Comodo markasını sürekli karşınıza çıkarmaması ve Chrome'a daha çok benzemesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

nerde ucuzluk orda ben zuhahhhaa

FF ve Chromium tabanlı tarayıcılardan bıktık artık. Hepsi birbirinin makyajlı hali. Bu yüzden kusursuz, güvenli ve hızlı tarama deneyimi için kendi özgün tabanına sahip Maxthon'u şiddetle öneririm. En stabil, en yüksek HTML5 desteğine sahip, en hızlı açılan ve sayfaları en hızlı yükleyip işleyen web tarayıcısı Maxthon.

@22 Ara 2014 02:42 Maxthon chromium tabanlı

@22 Ara 2014 02:42 Mesele gizlilik meselesi, hız meselesi v.s. değil.

@22 Ara 2014 11:46 Maxthon chromium tabanlı DEĞİL.

@22 Ara 2014 13:28 Maxthon bütün verileri hem bulutta hem de cihazın belleğinde AES256 çerçevesinde şifreliyor. Ayrıca Maxthon, bir kullanıcının verilerini toplu halde değil de, parçalayıp ayrı ayrı şifreleyerek her bir parçayı farklı sunucuya gönderen tek bulut hizmetine sahip. Bütün tarayıcılardan içe veri aktarabilirsin, ama Maxthon'dan veri aktarmak için güvenlik protokolünü geçmen lazım. Tarayıcıda kayıtlı hiçbir verini kendi bilgisayarının belleğinde dahi çözümleyemezsin. Mesele hız değil de gizlilikse, yine Maxthon... "Kişiye özel pencere" özelliği ise diğer gizlilik tarayıcılarından daha fazla iz bırakmaz yeteneğe sahip. Gizli kipte tarama yaparken gezdiğin sitelerin dosyalarını, sayfa kodlarını, elementlerini bile önbellekte şifreliyor. Tarayıcıdan çıkış yapmanı bekletmiyor. Bu arada Maxthon'un chromium tabanlı olduğunu ileri süren genç, Maxthon kendine ait Blink core ile WebKit ve Trident çekirdeği kullanıyor.

Maxthon ff tabanli degil mi yigidim

@22 Ara 2014 11:38 Biri Maxthon chromium tabanlı der, diğeri FF tabanlı der, diğeri IE tabanlı der. Gerçekten ülke olarak internette gezinme ve araştırma alışkanlığımız berbat. Maxthon, 2002 yılında IE tabanı ile başladı hayatına. Sonra 2009'da chromium tabanını kullanmaya başladı. Ta ki 2012'de Maxthon Bulut Tarayıcı (Maxthon v4) adını alıp kendi tabanını kullanmaya başlayana kadar. İlginiz için teşekkürler.

Maxthon cu arkadasa gelsin. http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Maxthon

@22 Ara 2014 12:45 Uzun zamandır güncellenmemiş bir Vikipedi sayfası... Gerçekten ülke olarak internette gezinme ve araştırma alışkanlığımız berbat. Maxthon, 2002 yılında IE tabanı ile başladı hayatına. Sonra 2009'da chromium tabanını kullanmaya başladı. Ta ki 2012'de Maxthon Bulut Tarayıcı (Maxthon v4) adını alıp kendi tabanını kullanmaya başlayana kadar. Artık kendi Blink çekirdeği ile WebKit ve Trident motoru kullanıyor.

@22 Ara 2014 12:45 Bu sayfa çok eski kardeş. Güncel değil. Maxthon 4 versiyonuyla beraber kendine ait taban kullanıyor.

Hayır bu arkadaşların zoruna giden nedir de - leri basmışlar :))

bazi arkadaslar gundemin cok gerisinde kalmis anlasilan. maxthon (eski adiyla myie2) ilk once ie tabanliydi. sonra chrome kullandi bir kac yil. 2 yil once kendi tabanini kullanmaya basladi. ek olarak hem webkit hem de trident isleme motoru kullanan harika bir browser. guvenlik ve hafiflik ve surat konusunda maxthonun ustune browser tanimam.

kimse bi halt bilmiyor ama herkes bildiğini sanıyor. biri maxthon firefox tabanlı demi$ diğeri chromium demi$, diğeri iexplorer demi$. maxthon yakla$ık 2 yıldır kendi çekirdeğini kullanıyor. ayrıca bulut hizmeti ve gizlilik/güvenlik konusunda en çok güvendiğim tarayıcıdır kendisi. hiçbir tarayıcı geleceğin web dili html5i maxthon kadar desteklemiyor. gömülü özellikleri ve iexplorerdan bile daha az kaynak kullanması da cabası...

webkit motorunun özelleştirilmiş halini kullanıyor

FireFox u seçin , özgürlüğü seçin.

Sen de yorum yaz