Google, boşluk tuşunu kaldırmayı düşlüyor!

Google'ın yeni patenti, laptop'ların "boşluk - space" tuşunu kaldırıp, yerine bunu getiriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, boşluk tuşunu kaldırmak istiyor!

Laptop üreticilerinin hepsi, bilgisayarlarını daha küçük ve hafif bir hale getirmenin yollarını arıyor. Bu yöndeki girişimlere Dell'in çerçevesiz XPS laptop'unda ve Apple'ın tuşların yerini değiştiren yeni MacBook'unda rastlamıştık.

Ancak Google'ın ele geçirdiği yeni bir patent, klavyedeki boşluk tuşunu ortadan kaldırarak, trackpad'i bu bölgeye doğru genişletiyor. Patente göre bu bölge, trackpad'in geri kalanından bir çizgi veya ince bir sırtla ayrılıyor. Trackpad'in altındaki sensörler, kullanıcının boşluk tuşunu mu, yoksa fare imlecini mi kullanmak istediğini algılıyor: Tek vuruşlar, boşluk tuşu olarak algılanırken, trackpad'i kullandığınız sırada yapacağınız vuruşlar, tıklama olarak görülüyor.

Patente göre bu teknoloji, trackpad'in kullandığı alanın bir kısmını klavyenin içerisine taşıyarak daha küçük boyutlu laptop'lara olanak tanıyor. Lenovo'nun şu anki laptop'ları, trackpad'i klavyeye yaklaştırarak benzer bir denemede bulunmakta. Google'ın patentine göre trackpad'in yüzeyi, sadece sanal boşluk tuşu olarak değil, istenen herhangi bir klavye tuşu olarak kullanılabiliyor.

Patentin gerçeğe dönüşme garantisi, her patentte olduğu gibi, elbette yok. Bu arada patent ofisine göre Google'ın boşluk tuşu patenti, son dört yılda iki kez geri çevrilmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Oyunlarda ne yapacak bu sistem?

oyun oynarken ne halt yenicek acaba ? yada boşluk tusuna uzun bır sure basmamız gereken durumlarda ?

gençler farkında mısınız bilmiyorum ama bu oyun bilgisayarı değil taşınması kolay küçük iş bilgisayarı. bunu alacak kişiler zaten bunda oyun oynamayacak..

@02 Mayıs 2015 17:08 böyle dar bir bakış açısı ile düşünemezsiniz. yanlış. iş bilgisayarıda olsa ben bilgisayarımda oyunda oynuyorum

anca böyle gereksiz ve kullanışsız patentleri almaya çalışır google. komik cidden kendini rezil ediyor patente bak. yanlışlıkla normal tıklamak için üst tarafına basarsanız vay halinize. ayrıca yazı yazarken parmaklarınız diğer tüm tuşlara basarken bir çökme hissettiği için boşluğa basarken de bunu hissetmeyi bekleyeceği için yazı yazmak da bir işkence olacak. devam google daha da küçük düşür kendini belki kullanıcıların akıllanır.

@02 Mayıs 2015 18:31 aynen elin ona göre alışmış o boşluk tuşu orda olacak :D

Gerçekten dokunmatik tuşlar düşünüldüğü kadar pratik değiller. Elinle hissetmen gerekiyor.

oyun için göt kadar dizüstü almayın artık

Maceraya gerek yok Google ANCA

Google ve boş işleri

google iyice saçmaladı sırf kendi birşey bulmuş olmak için gereksiz patentler alıyor

bir kullanıcı olarak bana çok saçma ve gereksiz geldi, bu arada bu patentin uygulanacağı bilgisayarlar oyun bilgisayarları değil, yani oyun oynarken ne olacak diye sormayın.. kimse bu bilgisayarlarda oyun oynamaz.

İsmi gibi boş bir patatent :D (Boş işler müdürü Google)

16/9 ekranlarda buna ihtiyaç var mı ki. Nümerik tuş takımıda varken!

kaçınız yazarken boşluk tuşuna basmadığı zamanlarda parmağını tuştan tamamen kaldırıyor? böyle bir saçmalık hayata geçse başparmağınızı boşluk tuşunun üstüne koyduğunuz zamanlarda saçma sapan boşluk yazıp duracaksınız aslında. acınası patent.

Sen de yorum yaz