Google, Chrome ile verileri sıkıştıracak!

Google, iOS altında çalışan Chrome'u daha da hızlandırmak için ilk adımını işte böyle attı!

  • Cem Şancı
Google, Chrome ile verileri sıkıştıracak!

Google, Chrome tarayıcısının iOS sürümünün hızını artırmak için tarayıcının işlediği verileri sıkıştırmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Apple cihazları için yayınlanan Chrome güncellemesinde karşımıza çıkan özellik, Chrome'un verileri sıkıştırarak işlemesini sağlıyor. Bu da tarayıcının iOS cihazlar üzerinde daha hızlı çalışması anlamına geliyor.

Google'ın I/O geliştiriciler konferansında açıkladığı sıkıştırma teknolojisi, veri trafiğini azaltarak tarayıcıların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Google'ın PC'lere de adapte edeceği teknoloji sayesinde, sayfalar çok daha hızlı açılacak, web üzerinde sörf çok daha hızlı olacak.

Elbette mobil cihazlarda bu teknolojinin kullanımı, 3G servislerindeki veri trafiğini düşürdüğü için kullanıcıların cebine de olumlu yansıyor.

Google Chrome'un geçen sene 450 milyon olan kullanıcı sayısının bu sene 750 milyona (toplam) çıktığı rapor ediliyor ve bu rakamla dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı ünvanını taşıyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Android içinde yapsa

Android'teki sürekli kasan Chrome'a da bir el atmalı.

Opera'da yıllardır varolan bir özellik...

operadan çalınan bir özellik opera bunu yıllardır yapıyor

bu demek oluyor ki açtığımız her sayfa google sunucuları tarafından gözlenecek, sıkıştırılacak, serverlarda saklanacak..

@19 Tem 2013 13:13 noldu muhittin mangal yarım mı kaldı....

@19 Tem 2013 13:13 noldu muhittin mangal yarım mı kaldı....

@19 Tem 2013 14:33 Hayır Murtaza ama Google'ın veri tabanına eklenmiş bir nokta daha oldun. Senin gibi düşünen habere göre 750 milyon (!!!) Google kullanıcısyla birlikte.

Sıkıştırma işi en çok Skype'a lazım. Yaklaşık bir hafta önce bu konuyla ilgili bir yazı hazırlıyordum ama sonradan vaz geçtim. Ne yazık ki Skype düşük bağlantılarda kullanılamaz hale geliyor. Üstelik de sadece voice call özelliğini kullanmama rağmen. Ayrıca Skype'a bir preamp eklenmesi de gerekiyor. Diğer taraftan o yazımda dosya boyunun düşürülmesi için şöyle bir özellik de önermiştim: Arkaplan seslerini devredışı bırakmak. Aynı zamanda bu teknik konuşma aralarındaki boşlukların da kırpılmasını sağlayabilir. Böylece dosya boyu bir hayli düşer. Ayrıca gerek ses gerekse video sıkıştırma oranları kullanıcının inisiyatifine bırakılabilir. Tabii video çözünürlüğü de...

flash'sız chrome hiçde hoş değil

750 milyon (!!!). Bu sayının doğru olduğuna inanmıyorum ama sonra Google her popüler programa Chrome indirme bağlantısı için para verdiğini, Opera'yı bile Chromera yaptığını ve Yandex gibi aslında Chrome olan ama değilmiş gibi davrandığını ve bir de mobil kullanıcıları da ekleyince doğru olabilir diyorum. İşin ilginç tarafı 10 sene öncesine kadar programlarla gelen böyle ikinci programlar virüs kabul ediliyordu. Ne diyelim paranın gözü kör olsun.

Kendilerinin gelen ve giden veriye mudahale etmeleri bence tehlikeli birsey biz kullanicilar icin. Hemde opera adli tarayicida bu ozellik yillardir kullaniliyor gerci veriyi sifrelediklerini soluyorlar operadan biz zarar gelmedi chrome a herkes guvenebilir mi bilemem ?..

Sen de yorum yaz