Google Chrome OS rakiplerine karşı...

Google'ın işletim sistemi Chrome OS rakiplerinden ne kadar iyi, ne kadar kötü? İşte test sonuçları.

  • Ali Güngör
Chrome OS test sonuçları şaşırttı
Chrome OS, henüz Ubuntu paketleri olmadan çalışmıyor

Chrome OS'un geliştirici kodları yeni yayınlandı. Buna karşın Phonorix, Chrome OS'u Samsung NC10 netbook'a yükleyerek performans ve pil ömrünü test etti.

Chrome OS, Ubuntu Netbook Remix 9.10, Moblin 2.1, Fedora 12 ve openSUSE 11.2 ile karşılaştırıldı. Sonuçlar oldukça ilginçti.

Benchmark sonuçlarına göre birinci Ubuntu Netbook Remix 9.10 oldu. openSUSE 11.2 de oldukça başarılıydı. Bununla birlikte Chrome OS bekleneni veremedi. Chrome OS'un henüz tamamlanmadığı göz önüne alınırsa bu gayet doğal bir sonu. Henüz final halini bulmasına bir yıl var. Bu bir yıl zarfında performansının artacağına şüphe yok.

İşte benchmark sonuçları

Testlerde esas şaşırtıcı olan Moblin 2.1'in diğerlerine kıyasla yavaş kalması olmuş. Intel bu işletim sistemini netbooklar için optimize ediyor. Phonorix bütün işletim sistemlerini varsayılan (Default) konfigürasyonlarla ve paketlerle denemiş. Ancak Chrome OS bir istisna teşkil ediyor.

Henüz tamamlanmadığı için bu işletim sistemini tanıtabilmek için kök dosya dizininin okuma-yazma modunda yeniden yüklenmesi ve standart Ubuntu Karmic paket depolarının eklenmesi gerekmiş. Google Chrome işletim sistemi, Ubuntu paket depolarını kullanıyor.

Netbookta Chrome OS batarya tüketimi

Phoronix performans ölçümlerinde H.264 video oynatma, OpenAreana, LZMA ve 7-Zip dosya sıkıştırma, IOzonoe, PostMark, WAV'dan OGG dönüştürme, H.264 video kodlama testleri yapmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yaşasın Açık Kaynak!

Moblin ve ChromeOS u eleyip kalanları değerlendirirsek Ubuntu ve openSUSE nin Fedora dan daha başarılı oldukları anlaşılır ki üç dağıtımıda kullanan/kullanmış biri olarak Fedora nın bir miktar şişmiş olduğunu (nede olsa ABD menşeli) söyleyebilirim.

xp diorm başka bişi demiorm

google her zaman bize en iyisini bedava sunmaya çalışıyor saygı duyuyorum...

grafiklere bakarsak chrome os bekleneni veremeyecek :(
gerçi hala alpha sanırım netleşmesi için beklememiz gerek.

xp diorm başka bişi demiorm
========================
Bende Sana Baska Bişe Demiyorum :) yeter ya xp le alakası ne bu konunun

windows 7den şaşmayın

Sen de yorum yaz