Google ChromeCast'a yerel içeriği engelledi

Google yeni güncellemeyle, ChromeCast'in büyük heyecan uyandıran bu yeteneğini mezara gömdü!

  • Cem Şancı
ChromeCast'çılara kötü haber

Google'ın yeni "mini" medya oynatıcısı ChromeCast'çılara kötü haber geldi. Android işletim sistemiyle çalışan, kablosuz bağlantı üzerinden internete bağlanan, YouTube üzerinden video seyretmeye ve ChromeCast'a özel servislerden TV yayınları izlemeye imkan tanıyan ChromeCast için ünlü Android mod geliştiricileri de küçük, yararlı uygulamalar geliştiriyordu.

Bu uygulamalardan biri, Cyanogenmod geliştiricisi Koushik Dutta'nın gelitirdiği AirCast, kullanıcıların kendi bilgisayarlarındaki videoları da ChromeCast üzerinden TV'ye aktarmalarını ve geniş ekranda seyretmelerini sağlıyordu.

Ancak Google, ChromeCast için yayınladığı yeni güncelleme ile AirCast'ı kullanılmaz hale getirdi. Böylece kullanıcıların, ChromeCast üzerinden yerel dosyalarını oynatma planı da suya düştü.

Google'ın, ChromeCast'ı medya şirketleri için popüler bir cihaz yapmaya çalıştığı, bu nedenle kullanıcıları online yayınlardan uzaklaştıracak üçüncü parti çözümler üreten uygulamalara sıcak bakmadığı konuşuluyor. Ancak Google'dan bu konu hakkında resmi bir görüş açıklanmış değil.

Ayrıca, Koushik Dutta da Google'lın güncellemeyle AirCast'ı çalışmaz hale getirmesinin kasıtlı bir işlem olduğuna inandığını vurguladı. Koushik Dutta, Google'ın bunu ikinci kez yaptığını da hatırlattı.

Google ChromeCast incelememizi okumak için tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Neden böyle bir şey yaptığı belli, PC pazarında Windows ve Mac tarafı çok çok önde, ancak Google bütün teknolojik alanlarda tekel olmak istiyor... Biz Microsoft'a kızıyorduk bir de tekelcilik yapıyor diye, Microsoft'un elini ayağını öpmek lazımmış Google şeytan çıktı babalar... (Not; hala tekele karşıyım!)

chip te türkçe sorunu var

Çok applevari bi hareket olmuş bu. Parasını verip aldığım cihazla ne yapacağıma neden google karar veriyor? Biz o aleti sana o iş için kullanmak üzere satmadıydık diye bi mantık var mı?

Applevari derken ? Google zaten yeterince at oynattı sen eskiden herseyi yapabildiğini , bilgilerinin güvende oldugunu mu sanıyordun ?

Açık kaynak diye yırtınan dandroidçiler ve google fanları görsün bunları.

@03 Eyl 2013 00:32 Kesinlikle dostum +1 :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play