Google ilk kez yüzde 75'in altına düştü!

7 sene sonra ilk kez oldu: Google'ın duymaktan korktuğu kötü haber geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Google ilk kez yüzde 75'in altına düştü!

Google'ın Firefox'ta varsayılan arama motoru olma işini bırakmasının iki ay ardından, bu hamlenin etkileri görünmeye başladı.

StatCounter'ın ABD tabanlı kullanım istatistiklerine göre Google kullanım oranı 2008'den bu yana ilk defa yüzde 75'in altına düştü. Yukarıdaki grafik, üç ay içinde Yahoo'nun pazar payında önemli artış yaşadığını, Google'ın ise benzer oranlarda gerilediğini gösteriyor. Üç aylık dönemde Bing'in pazar payının aynı seviyelerde izlediği gözleniyor.

Yahoo'nun Firefox'ta varsayılan arama motoru haline gelebilmek için Firefox'un üreticisi Mozilla'ya yüklü miktarda ödeme yaptığı tahmin ediliyor. Özellikle Google'ın Mozilla'ya daha önce varsayılan olmak için ödediği 300 milyon dolar hatırlandığında, bu tahminler geçerli olabilir.

Aramaların bir kısmını, dolayısıyla reklam gösterimlerini Yahoo'ya kaptırmak, Google için önemli bir kayıp. Yahoo arama motorunun temelini Bing'in oluşturması, bu gelişmelerin Microsoft'u da sevindirdiği anlamına geliyor.

Varsayılan arama motorunun değişmesinin ardından Firefox kullanıcılarının arama motorunu Google olarak değiştirmesi bekleniyordu; ancak anlaşılan durum pek de beklendiği gibi olmadı. Bu veriler karşısında Google'ın nasıl bir hamle yapacağı merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

En buyuk tarayici bizim tararyici . takma google bigun uzulursun diger gun cosar

forever bing...

chrome liderliğini koruduğu sürece bir sıkıntı yaşamaz.

Aslında Bing daha fazla kullanılsa çok daha iyi olacak. Gün gelecek Google bile tarih olacak.

@03 Şubat 2015 19:13 Iyi de Bing hic bir seyi adam gibi bulamiyor ki.

lider dediğin chrome a kişisel bilgilerini kaptırmaya devam et aferin sana.

daha da düşücek

Google.??...yüce büyük temel altyapı... qualitat plus quantitat.... gerçek yuva... ?????? adım atmasını öğreten.. büyüten.. okyanuslara açılan unutulmaz muharip ???sen onlara bakma!.. ben yanındayım.. ?? kaybetsen bile kalbimdesin.. ??.. Blue Cavalier...

Gkflflflfkfkfmnf

Firefox nereye biz oraya. Gönülden bağlıyız biz bu Tilki'ye.

Spartan başka bir koldan tutarsa, Google'ın kayıpları artar. Artık yeni bir süreç başlıyor. Bu süreçte Goole'ın yıldızının parlaması imkansız. Google erken yaşlandı, Microsoft gibi ağır taş olamadı. Reklam gelirinden başka, ne satıyor da para kazanıyor. Kağıda yazılı rakamların devri bitti, altın kimde var, malın sahibi o.

@03 Şub 2015 23:21 sen ne diyon ya :)

@03 Şubat 2015 23:21 Sen hangi gezegende yasyorsun. Android nedir hic duymadin galiba. WP ile Android in orani ortada. Su an mobil aramalarin oraninin masaustunu gectigini de soyliyeyim. Gelecek mobil 'de, mobil de Android 'de.

Forever Google amca

Yandex aşktır aşkkkk

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play