Google işletim sistemi Linux'u da korkutuyor

Google'ın işletim sistemi geliştirmesinin MS'i mutlu etmemesi doğal. Peki Linux neden mutlu değil?

Google işletim sistemi Linux'u da korkutuyor
Hızlı açılan Chrome OS ilk önce netbooklara gelecek

Google'ın kendi işletim sistemini geliştireceği haberleri Linux cephesinde ilk başta heyecan ve ilgiyle karşılandı. Ancak arada çatlak sesler de yok değil: Chrome OS'un özgür yazılım topluluğunu bölmesinden endişe ediliyor.

Gelecek yıl çıkacak netbooklarda kullanılması planlanan işletim sisteminin detayları henüz belli değil. Mesela Android gibi Java ağırlıklı mı olacak sorusu var. Linux kullanıcıları Google gibi başarılı bir devin Linux sürümü hazırlayacak olmasından memnun. Ancak detaylar belli olmadığı için iyi kötü yeni oturan bazı Linux standartlarına etkisi merak ediliyor.

Ubuntu takımı çok çalışarak ARM, Intel, Nokia gibi firmaların bir arada çalışmasını sağlayarak Moblin'i standart haline getirdi. Tam tek Linux çekirdeği üzerinde anlaşıldı, insanlar artık bunu destekleyecek derken Google işleri karıştıracak. En azından şu an ifade edilen görüşler bu yönde.

Biz mutluyuz ama Chrome OS rakipleri korkutuyor

Google Chrome OS Windows'u da korkutuyor...

Google'ın işletim sistemi Chrome OS'nin başarılı olması durumunda ise gerçekten tüketicilerin tanıdığı bir marka, Microsoft Windows'a sağlam rakip olacak. Google'ın internet uygulamaları, masaüstü, taşınabilir bilgisayar ve cep telefonu işletim sistemleri, uygulamaları bir araya geldiğinde müthiş bir entegrasyon sağlanacak.

Her şey biz kullanıcılar açısından çok güzel olabilir ancak endişelenen sadece Microsoft değil, özgür yazılım geliştiricileri farklı sebeplerden endişeli. Özgür yazılım geliştiricilerinin ve takipçilerinin çok sayıda proje üzerinde çalışan çok küçük parçalara bölünmesi tehlikesi üzerine tartışmalar sürüyor. Yani camianın tamamı aynı görüşte değil.

ChromeOS ile ilgili haberi okumak için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Linux'a gonul vermis kisilerin Google OS'e karsi olmalarini anlamis degilim. Hem Windows'a rakip olmak istiyorlar, bircok kisinin Linux kullanmasini istiyorlar, hem de Google OS yapilinca memnun olmuyorlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu... Linux gelistiricileri ellerine bu firsat gecmisken kacirmamali, iyi calismalilar. Yoksa her seye muhalif olup, "Gel o zaman gec koltuga yonet" dediklerinde "Yok ben iyiyim, hep muhalif kalayim" diyen politikacilara benzemekten kurtulamazlar. Piyasadan pasta payi kapmak istiyorsan elini tasin altina koyacaksin.

yaw bu linux google geldimi linux türevleri dogrudan google la gecme ihtimali var bak fire fox kullanıyordum sildim aynı kökü kullanıyor diye chrom kullanıyorum şimdi buda aynen böle olacak microsoft sa boşuna endişe ediyor %5 yada 10 gecmez bunların piyasası hiçbir muhasebe otel otomasyon programının linuxu destekledigini görmedim ben

önemli olan chrome os un her programa destek vermesi eğer bunları yaparlarsa inanıyorum ki chrome os hepsini alt eder

Bütün bilgisayar kullanıcıları düşünüldüğünde Google Linux tabanı kullanarak hata yapıyor ama Linux severler için çok güzel bir gelişme. Linux kullananlar Chrome OS'u seçeceklerdir

Google Chrome OS Windows'u da korkutuyor...

Demişiniz nerden biliyonuz korkuttuğunu, korktuğunu ne biliyonuz

bir işletim sistemi her porgrama destek veremez.. çünkü bu program mimarisi ve algoritmasıyla alakalıdır..! o sebeble bu bırakın bu işleri.. adının rüzgarıyla bir noktaya kadar gidecektir. o kadar. linux noktasında ubuntunun tahtı zor yıkılır. sunucu bazında yada enterprise noktasında destek ağı ve imkanları en geniş redhat.

windowsun endişe bile etmesine gerek yok zira öyle pc kullanıcıları var ki bu alemde onları görünce windowsun tahtı asla yıkılmaz.

Bütün bilgisayar kullanıcıları düşünüldüğünde Google Linux tabanı kullanarak hata yapıyor ama Linux severler için çok güzel bir gelişme. Linux kullananlar Chrome OS'u seçeceklerdir
-----------------------------------------------------------
Linux kullananlar olarak bırakın kararımızı biz verelim. Kullanmyanlar bizim adımıza yorum yapmasın.

linux linux'dür, google yapmış, intel yapmış, başka birileri ubuntu yapmış farketmez, kim ne kadar geliştirirse linux ve kullanıcıları adına olumlu bir girişimdir. Chrome os'u bir linux kullanıcısı olarak destekliyorum.

bencede Linux çekirdeği kullanılmasın exe dosyalarını çalıştırabilelen yada microsoft,u tehdit edecek ona rakip ve alternatif olabilecek bir işletim sistemidir ihtiyacımız başka türlü kimse microsofta rakip olamaz rakip olmayınca microsoft bize fahiş fiyatlarla ürün satmaya devam eder.

google olsun bizim olsun..

google'ın ürettiği yazılımlar tasarım açısından berbat.
şu an moblin geliştiriliyor. harika bir tasarımı var. google os asla başa çıkamaz

kral 6735 bence sen bu kafayla amerikaya ve windowsa daha çok para kazandırırsın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir