Google Nexus 4 testte!

Kutusundan Android'in son sürümü Android 4.2 ile çıkan Google Nexus 4'ü tüm detaylarıyla test ettik!

Android 4.2'li Google Nexus 4 testte!

Ülkemizde yaklaşık 1.400 TL'ye satışa sunulan Google'ın son model cebi Nexus 4, hiç şüphesiz şu anki en iyi Android'li telefonlardan bir tanesi. LG ile Google ortaklığının bir ürünü olan Nexus 4'ü elimize geçirdiğimiz gibi onu sınadık, çeşitli testlere tabi tuttuk.

Bir telefon ne kadar iyi olursa olsun, tutuşu ve yapı kalitesi iyi ve rahat değilse sizi rahatsız edebilir. Nexus'u elinize aldığınızda size asla kalitesiz bir his vermiyor. Aksine onu tutmak ve ona bakmak tam bir keyif. LG, harika bir işçilik çıkararak 9.1mm inceliğinde, gümüş kenarlıklı bir eser ortaya çıkarmayı başarmış. 133.9 x 68.7 x 9.1mm ölçülerine sahip telefonun cam arka yüzü bir miktar ışığı yansıttığından, ilk Nexus'un duvar kağıdını andırıyor.

Nexus 4'ün 4.7 inç'lik True HD IPS Plus ekranı ise size harika bir görüntü kalitesi sunuyor.

139 gram ağırlığındaki Nexus 4'ün kapağını açmak ve pilini değiştirmek pek mümkün değil. Google ve LG, cihazda bir microSD slotuna yer vermeyi düşünmemiş. Dolayısıyla 8GB veya 16GB'lık depolama alanıyla yetinmeniz gerekiyor.

Nexus 4'ün kutusundan çıkanlar arasında sadece bir USB kablosu, AC adaptörü ve bir kullanım kılavuzu var. Kutudan herhangi bir kulaklık çıkmadığından, kendi kulaklığınızı edinmeniz gerekiyor.

NFC, Bluetooth 4.0 ve micro-USB soketi Nexus 4'ün diğer özellikleri arasında. Doğru bir dönüştürücü kullanarak Nexus 4'e bir USB belleği bağlamanız mümkün. Nexus 4'ün USB portu MHL standardı yerine daha yeni SlimPort standardını destekliyor. Bu sayede bir adaptör yardımıyla onu HDMI yoluyla TV'nize bağlayabiliyorsunuz.

Bir bakışta donanımsal özellikler

Note 2, Nexus 4 ve 8X yan yana...

Nexus 4, Qualcomm'un yeni dört çekirdekli S4 Pro işlemcisini kullanıyor. Gücünü 1.5GHz dört çekirdekli işlemcisinden alan cihazda, 2GB'lık geniş bir RAM'e sahipsiniz. Jelly Bean'in "Tereyağı Projesi" sayesinde tüm bu üst seviye donanımlar, çok akıcı bir arayüz performansına dönüşüyor.

Girişte belirttiğimiz gibi Nexus 4'ün depolama alanını bir microSD kartıyla genişletebilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla bolca müzik ve HD videoyu yanınızda taşımayı çok fazla hayal etmemeniz gerekiyor. Ancak 16GB'lık depolama alanı size yetecekse sorun yok. Google'ın cihaza bir microSD kartı seçeneği eklememesindeki gerekçesi ise oldukça ilginç: Google'a göre microSD'ler kafa karıştırabiliyor.

Note 2, Nexus 4 ve 8X yan yana...

2.100mAh kapasiteli bir pile sahip olan Nexus 4, DC-HSDPA, Android 4.2, Bluetooth 4.0, A-GPS (GLONASS destekli) ve NFC'ye de sahip. Micro-SIM kartları destekleyen Nexus 4'te 1080p video kaydı yapabilen 8 megapiksellik bir arka kamera, 1.3 megapiksellik bir ön kamera bulunuyor.

Kullanım ve yeni Android 4.2

Google'ın Nexus serisi, yepyeni bir Android sürümüyle beraber gelmesiyle tanınıyor. Ancak Jelly Bean'i Nexus 7 ile tanıtan Google, Nexus 7'de Android 5 yerine Android 4.2'yi sunmayı tercih etti.

Android 4.1 ve Android 4.2 arasında çok önemli bir fark gözünüze çarpmayabilir, ancak faydalı yenilikler de var. İşletim sisteminin son sürümündeki uyarı çubuğu, artık sadece uyarı merkezini değil, bazı kısayolları da içeriyor. Uyarı merkezini açmak için telefonun üst tarafından iki parmağınızla aşağı doğru çekmeniz yeterli oluyor.

Android 4.2'deki önemli bir başka yenilik ise Swype stili yazı yazmanıza izin veren yeni klavye. Parmağınızı kaldırmadan, sadece sürükleyerek yazmaya izin veren bu işlevi kullanırken yazı yazmak bir keyif haline geliyor.

Dikkat çeken diğer bir yenilik ise kilit ekranı widget'ları. Kilit ekranından kamerayı açabildiğiniz gibi, ona isterseniz takvim ve e-posta kısayollarını da ekleyebiliyorsunuz.

Nexus 4'te 5 ana ekranınızın tümünün üst tarafında beliren Google arama çubuğunu kaldırmanız mümkün olmuyor. Bu arama çubuğundan kurtulmak ve daha fazla ana ekrana sahip olmak isterseniz, üçüncü parti bir launcher'a ihtiyacınız var.

Ekran testi

Nexus 4'ün 4.7 inç'lik True HD IPS ekranı, 1280x760 çözünürlük sunuyor. Cihazın ekranı çok keskin görüntüler sunuyor.

Testlerimizde cihaz, ortam ışığında 380 cd/m2 parlaklık sunabildi. Bu değer LG Optimus 4X HD'nin 606 cd/m2'nin oldukça gerisinde kalıyor. Cihazın renk genişliği ve kontrast anlamında da Galaxy Nexus'un AMOLED ekranın gerisinde kaldığını söylemeliyiz.

Dolayısıyla iç ortamlarda oldukça iyi bir performans sunan Nexus 4'ün ekranının güneş altında üstün bir başarı sağlamasını beklememeniz gerekiyor.

Kamera testi

Nexus 4'ün 8 megapiksellik ana kamerası, panoramik görüntüler kaydedebiliyor. Bunun yanında geri sayarak çekme, sürekli fotoğraf çekme gibi işlevlerden yoksun bırakılmış.

Kamera uygulamasının çok hızlı açılması dikkat çekiyor. Görüntü kalitesi olarak yeterince iyi olduğunu söyleyebileceğimiz Nexus 4, tabi ki bir DSLR'ye yaklaşamıyor ancak sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Cihaz, düşük ışıkta LED ile iyi fotoğraflar çekebilse de bu alanda Galaxy S3 kadar iyi olduğunu söylemek güç. LED'siz düşük ışık çekimlerinde ise Nexus 4'ten çok fazla şey beklememelisiniz. İyi bir aydınlatmada ise harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Akıllı ceplerde en iyi kameraya sahip olmak istiyorsanız, Nokia Lumia 920'ye göz atmanız gerektiğini de söyleyelim.

Kamera seçeneklerini açmak için parmağınızı ekranın altında tutmanız yeterli oluyor. Bunun yanında görüntünün herhangi bir yerine dokunarak odak noktasını değiştirebiliyorsunuz.

Nexus 4'ün fotoğraf çekme hızının da iyi olduğunu söyleyebiliriz (fotoğraf çekmek için düğmeye dokunduktan sonra geçen zamandan bahsediyoruz). Belki fotoğrafı anında çekmiyor, ancak sizi hayal kırıklığına uğratmayacak kadar iyi.

Pil testi

Nexus 4'ün 2.100mAh kapasiteli pili, testlerimizde hiç de fena olmayacak bir performans sundu. Cihazın pilini değiştirmeniz mümkün değil, ancak Nexus 4 bu tarz kasaya sahip ceplere kıyasla iyi bir pil ömrü sunuyor.

Tam olarak şarjlıyken 7 saat 28 dakika boyunca konuşabildiğiniz Nexus 4'ü ekranı açıkken 6 saat 15 dakika kesintisiz olarak kullanabiliyorsunuz. Pilinin tam olarak şarj olması ise 2 saat 53 dakika sürüyor, yani alıştığımızdan biraz daha uzun.

Nexus 4'ün pilinin 3G, oyun, e-posta okuma, web'de gezinme gibi yoğun bir günlük kullanımda bir günü rahatlıkla çıkardığını söyleyebiliriz.

Android 4.2 "Jelly Bean"in güç yönetimini de arkasına alan Nexus 4'ün, sizi üzmeyecek bir pil performansı sunacağından emin olabilirsiniz.

Performans testi

Nexus cepler, bildiğiniz gibi size "saf" bir Android deneyimi sunuyor. Dolayısıyla Nexus 4'te telefonunuzu ağırlaştıracak herhangi bir ek arayüz bulunmuyor.

Nexus 4'ü ilk olarak kullanırken zaman zaman hızla ısınabildiğine şahit olduk. Bunun yanında telefonun yazılımını güncellediğimizde bu ısınma sorunun ortadan kalktığını, 7 saatlik konuşma süresinde bile cebin hiç ısınmadığını söyleyebiliriz.

Telefon görüşmelerinde karşı tarafı net bir biçimde duyabildik, karşı taraf da söylediklerimizi aynı biçimde, temiz ve net olarak duyabildi. Telefonun arkasında bulunan dış hoparlörünün sesi de oldukça yüksek. Bununla birlikte telefonu sırt üstü masaya koyduğunuzda ses seviyesi önemli ölçüde düşebiliyor.

Dört çekirdekli 1.5GHz Snapdragon S4 Pro işlemci, Adreno 320 GPU ve 2GB RAM'e sahip Nexus 4'ü kullandığımız süre boyunca performansından oldukça memnun kaldık. GTA 3 gibi en yoğun grafiklere sahip oyunları bile rahatlıkla çalıştıran Nexus 4, performans konusunda üst seviye ceplerin gerisinde asla değil. 

İnternet alanına girecek olursak Nexus 4, varsayılan olarak Chrome web tarayıcısını kullanıyor. Chrome'un performansı oldukça iyi, ancak farklı bir tarayıcı kullanmak isterseniz Firefox, Opera ve Dolphin HD gibi seçenekleriniz her zaman mevcut. Nexus 4'de dikkat çeken bir detay, Flash desteğinin tamamen ortadan kaldırılmış olması. Flash'ı geri getirmenin yolları mevcut, ancak bu onu Google Play'den kolayca yükleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bununla birlikte Nexus 4'te web'de gezinmek, son derece akıcı, keyif veren bir deneyim.

Sonuç

Nexus 4, yurtdışında uygun fiyatıyla öne çıkan bir telefon. Ülkemizdeki yaklaşık fiyatı 1.400 TL olan cep için "uygun fiyatlı" kelimelerini kullanmak güç. Ancak Nexus 4, sizi aynı fiyattaki Android cepler kadar tatmin edebilecek harika bir telefon - birkaç dezavantajı dışında.

Nexus 4'ün harika tasarımı, web'de, fotoğraflarınız arasında dolaşmaya ve rahatça video seyretmeye izin veren büyük ekranı, yüksek işlem gücü onu diğer Android'li amiral gemisi cepler arasında iyi bir alternatif haline getiriyor. Düşük ışıkta harika işler beklemediğiniz sürece kamerası da oldukça iyi

Bununla birlikte depolama alanını genişletme olanağının bulunmaması, Nexus 4'ün en önemli dezavantajı. Arka kapağını açmanız mümkün olmayan (en azından basit bir yolla) cihazın pilini değiştirmeniz de pek olanaklı değil.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 63 Yorum

s3 le nexus un arasında kalsaydım s3 almayı tercih ederdim özellik bakımından ve ekran bakımından

Bende bugün aldım şu an deneme sürüşündeyim. Bugün eski olan telefonum da sony xperia s ti. Xperia s e göre şu anlık gayet hızlı buldum diyebilirim.

o ekrana bağlı tuşlar olmasaymış iyimiş,tasarım berbat

Bu fiyat ile Türkiye için akıllı bir seçim değil. Daha iyi alternatifleri var ilk olarakda S3.

@04 Şub 2013 08:31 canım bu fiyat dediğin s3 1300 n4 1400

Bu telefonu Samsung Galaxy SIII ile karşılaştırdığımızda acaba hangisi daha iyi? Bu telefonun işlemci gücünün 1.5 (SIII 1.4) ve RAM'inin 2 GB (SIII 1 GB) olması onu sanki SIII'den daha iyi bir telefon yapıyormuş gibi gözüksede benchmark testlerinde galiba SIII daha yüksek puanlar alıyor. (Çok İlginç) Genişleme olanağının olmaması çok büyük dezavantaj. (İyi oyunların ve HD filmlerin kapladıkları alan göz önünde bulundurulduğunda.

@04 Şub 2013 09:30 genişleme olanağı olup da s3 e 64 gb hafıza kartı mı takıyorsunuz en kralı 16 gb hafıza kartını s3 üne takıp bi daha da ömür boyu çıkarmıyordur. yok hafıza kartı yeri yok da yok... 16 gb sabit depolama herşeye yeter. bugün bi seyahate çıkan adam zaten yanında bilgisayarını da götürüyor. bunlar boş laflar.

@09 Şub 2013 01:11 çok doğru. o kadar hafıza yetmiyor diyorsunuz ama bu smartphone lar internet için tasarlanmış telefonlar.1 mb internet hakkı olmayıpta bu telefonu alanlar tabi pişman olur. sınırsız internetle kullanıp online olarak film izlemelisiniz. 16 gb hafızayı ise uygulamalarınıza ve dosyalarınıza ayırmalısınız

Dün Teknosada baktım bence fiyasko, tek özelliği güncelleme işçilik falan Övüldüğüne bakmayın..

MÜKEMMEL BİR TELEFON. 2 EKSİĞİ VAR YETERİNCE PARLAK OLMAMASI VE KAMERASININ DÜŞÜK IŞIKTA YETERLİ OLMAMASI

@04 Şub 2013 10:46 hangimiz cep telefonunun ekran parlaklığını en üst seviyede kullanıyoruz? ya çoğumuzun en yüksek seviyede gözleri kamaşıyor ya da pil çok gitmesin diye kısıyoruz biribirimizi kandırmayalım telefona eksi bulmak olmasın amacınız. adamlar ışık ölçer cihazlarla bakmışlar diğerlerinden biraz düşük çıkmış telefonu eline alsan bu kısıklığı gözle anlayamazsın bile.

Adamlar yurt dışında o fiyata verebilmek için bir çok şeyini kısıtladılar kağıt üstünde bakıp karar vermeyin o telefon 1400 etmez s3 daha mantıklı bir seçim olur

iki eksiğimi artırılamayan bellek değiştirilemeyen pil ilk satırdaki eksikleri

ha samsung ha gugıl ikisinide toplasan bir akıllı telefon etmezler....

nerde androidin işlevselliği ve özgürlüğü yakışmıyor sana google apple nın izindesin

yuh be s2 bile 500 cd/m2

EN İYİ KAMERA PERFORMANSI İÇİN '' NOKİA LUMİA 920 '' OLAY BUDUR

@04 Şub 2013 17:21 arkadaşım boşver düşüncelerini kendine sakla bu android fanboyların beyinleri yetmez anlamak için

@04 Şub 2013 17:21 kasıla kasıla dona dona 1 saatte açarsınız kamerayı artık

samsung fanboyları hemen üşüşmüş yok ekran kötü yok kalitesiz işçilik.vss.siz gidin plastik s3 ünüzle oynayın.bu tel size fazla gelir

Telefonlar teste tabi olsun. Son cebim s3 artık gaza gelip yeni smartphone almam. S3 un garantisi bitene kadar cep deistirmicem bu smartphone deyistirme hastalığı kötü hastalık. Çıksın yeni telefonlar 2014ün ortalarına kadar ömrüm yeterse ozaman alırım:)

17.21 Sony görmemiş masum insan :D

akıllı olan telefonda LG markasından uzak durur. Google ın bu kadar çok kullanıcı şikayetinin olduğu bir markayla anlaşması abesle iştigal

telefon performans olarak s3 den daha iyi bazı testlerde andiroit 4.2 nin uyum sorunundan dolayı düşük çıkıyor ancak bu sorunun olmadığı testlerde not 2, s3 , hatta iphone 5 i geride bırakıyor

iphonea sd card slotu olmadığı için laf atmaya çalışan bazı ezik android fanboylara koca bi kapak olmuştur bi telefon. üstelik 16gb sadece. komik android fanboylar.

@06 Şub 2013 18:56 benim tel. 16 gb artı 32 gb lık flaqsh bellek kullanıyom.

başka insanların fikirlerinden çalıntı özellikler ekleyen tek firma googledır heralde. swype ı çaldığı yetmediği gibi gitmiş cyanogenmoddaki bildirim çubuğunun özellikleriyle kilit ekran kısayollarını çalmış. komik şey seni..

arkadaşım bu özellikleri cyonogenmod nerden alıyor zannediyosun google açık kaynak kodlarını veriyor vermese cyonegenmod nasıl android yazacak bunu hiç düşündün mü

Halen 1400 tl satıyolar şu telefonları e tabiki haklılar bilmiyorki halk çin pazarını m2 yi mtk yı

tasarım berbat mı.tasarım s3 ten 10 kat daha iyi.nexuslar tasarım olarak akıyo göz var nizam var yani

pil ömrü çok kötü 4,30 saat kesintisiz internetten müzik dinledigim de bitti bili tam 4,5 saatte

@08 Şub 2013 16:45 o değilde abi 4.5 saat neyine yetmior biraz az kullanırsın çok yeter yani sizin gibi pil ömrünü önemsiyenler için özel bir pil yapılması gerekior.1 hafta yetecek bir pil.ve siz onada çok az dersiniz.size ömürlük lazım.

Amerikadan nexus 4 getirtmeyi düşünüyorum türkçe menü seçeneği var mıdır ? yoksada kendim yükleyebilirmiyim bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim

@08 Şub 2013 17:34 yüklenir yaa en kötü içini siler baştan yüklersin günümüzde öyle şeyler sorun olmuyor artık

@08 Şub 2013 17:34 yüklersin fakat dosisos kulanmanı öneririm

@08 Şub 2013 17:34 Arkadaşım aldı türkçe menü var.

@08 Şub 2013 17:34 Ben Amerika'da yasiyorum,bu telefonda Turkce dil destegi bulunmuyor.

bencede müthiş bi telefon s3 ve xperia z den daha iyi

bataryanın değişmemesi büyük sıkıntı sırf bu nedenle tercih edilmeyebiir

@09 Şub 2013 13:44 Mevcut akıllı telefonların büyük çoğunluğu (neredeyse hiçbiri) batarya değişmiyor. Arka kapak kapalı. Bu sayede oldukça sağlam oluyor zaten.

ben şuan bur cihazı kullanıyorum piyasadaki en hızlı cihaz diyebilirim

en iyisi wp beyler bekleyin yakında uygulamalarıda çıkar

2 GB Ram uzunca bir süre bu cihazın lider telefonlardan olacağını gösteriyor. Nexus'lar güncelleme alan ilk cihazlar oluyor hem de. Tamam arayüz bir Xperia kadar değil ama performans mükemmel. Arayüzü CM Firmware ile ya da Yandex.Shell gibi arayüzlerle halledilir. Almayı düşünüyorum...

Gerçekten mükemmel ötesi bi telefon. Fiyat yüzünden fazla hissedemiyoruz ama yurt dışında 300$ dan satılması ve performansı bu telefonun stoğunun 24dk de bitmesine neden olmuştu.

Gercekten cok guzel cihaz ama Note 2 nin yerine tercih etmem.

güzel bişeye benziyor madem pili var değiştirme kolaylığı yapsaydılar

Berlinden aldım. Ciddi anlamda süper bir cıhaz

Berlin fiyatı ne kadar hocam?

süper + mükkemmel + pro bi cihaz

malzemeden calmış bence s3 e degişmem asla.

S3'e değişmem diyen arkadaş özellikleri arasında birkaç araştırma yap.Nexusun yaklaşık 2 kat iyi olduğunu görürsün.Tasarım,dayanıklılık bakımından da s3'ü geride bırakır.Bilip bilmeden yorum yapmayalım lütfen.

Nexus 4 tam bir performans canavarı. Aldım, kullanıyorum. Ama flash bellek bağlayamadım. Sd kart desteği de yok. Tamam performansı yanında bunlar düşünülmemeli de. Ama böyle bir telefon yapacaksın, sd kart desteği olmayacak, flash bellek takamayacaksın. Bence geliştirilmeli.

S3 MALİ-400MP Nexus 4 Adreno 320 bunları karşılaştırmak şaka gibi adreno 320 şuan en iyi GPU dur.

s3 normalde alıcaktım ama anlatıyım sıze s3 de programlar calıstıgında ram mıkatarı 600 mb cıkıo zaten 250 mb sıstem calıo gerıye sadece 100 mb cıvarı bıse kalıo yanı bı oyun oynarken 10 dk sonra kasmaya baslar ama nexusda kesınlıkle ve kesınlıkle bole bıse olmaz olamaz nexus alacaklar ıcın kesın tavsıyem bır kullanıcı olarak

cihazı 1 aydır kullanıyorum. Ancak slimport hdmi adaptörünü hiçbiryerde bualamadım. Ne internette ne de reelde. Nolur yardım...

Telefon çok hoşuma gitti. 16 gb neye yetmez ki !? tasarımı da hoş, hele şu arkasındaki desen çok güzel. Performansıda iyi. Almayı düşüneceğim...

reklamlardaki arka ışık ayarı nasıl yapılıyor ltfn yardım

Devir bulut teknolojisi devri neden internette depolamak varken neden hafıza kartı desteği yapsınlar. Google iyi düşünmüş fiyatına göre çok güzel bir telefon (350 dolar)

@28 Nis 2013 23:12 devir bulut dvride uygulamalarıda yüklede görelin nete

S3 ile kıyaslamam bile. S3'ün kamerası dışında bir fazla özelliği yok. Hem saf android ve hızlı güncelleme değince akla nexus gelir.

Donanım özellikleri cidden müthiş diyebilirim, s3 ile fiyatları aynı ve s3 kullanan arkadaşlarım dediğine göre takılmalar mevcutmuş, Nexus 4 mantıklı seçim bende alacağım s3 donanımla ileriye dönük bir telefon değil. 16gb hafızası olması ve artırılmamasıda problem değil çünkü artık bulut depolama programları mevcut, Saf android olması ve diğer telefonlardan önce güncelleme almasıda mükemmel diyebilirim. Şahsen ben hayran kaldım ve almak istiyorum beni 3 sene götürür bu telefon

10 numara telefon, eski telefonum Galaxy s 1 di, cm Rom falan baya idare ettim ama 512 Mb Ram yetmiyor, Güncelleme problemi yok tasarımda iyi takılma yok akıyor safkan Android, bu telefon dururken S3 ne ya 1 Gb Ram le sürünün

bir aydan biraz fazla bir zamandır kullanıyorum. Mükemmel bir telefon diyebilirim. Oyun performansı süper. nova3- gta sanandreas- modern combat 4- asphalt8 gibi oyunları yükledim, en yüksek grafik kalitesinde kullandığım halde en ufak donma olmadı. İşlemci ve raminin hakkını veriyo cihaz. Yalnız sadece modern combat 4 de 40 dakika bi oynama süresinden sonra aşırı ısınmadan dolayı oyunu kapatıyor. sadece modern combatda oluyo ve yaklaşık 39-40 dereceye ulaşıyor. onun dışında hiç problemi yok. şarj konusundada sabak %100 şarj ile çıkarsanız akşam kesinlikle şarja takmalısınız. zaten tüm akıllı telefonlar neredeyse böyle. şarj hiç problem olmadı yani benim için. ki gün içinde yaklaşık 2 saat oyun oynayan ve tüm gün boyunca twitter'ı açık bırakan biri olmama rağmen. ayrıca crome ile internette ortalama 1-2 saat takılıyorum. 8 gibi falan eve geldiğimde max %20 şarjım oluyor hala. Sabah 7 de evden çıkıyorum. ben tavsiye ederim. ayrıca android 4.4.2 mükemmel. kamerasınıda benim gibi gün içinde arkadaş arasında resim çekinicekseniz hiç bir sorun çıkarmadığını söyleyebilirim. dudak büzerek fotoğraf çekmek isteyenler için ön kameranın çokda mükemmel olduğunu söyleyemeyeceğim ama iş görür. bence tasarımınıda hoş bulduysanız alın gitsin. mükemmel bir cihaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir