Google PageRank Dünya'yı kurtaracak

Google'ın başarısının sırrı olan PageRank sistemi bilinenden çok daha fazlasını yapabilir. Nasıl mı?

Sadece netin değil, doğanın ilişkilerini çözüyor
Dünya'da çözülmesi ama önce anlaşılması gereken çok sayıda çevre problemi var

Google'ın başarılar listesi gün geçtikçe büyüyor: Google'ın PageRank sistemi gezegeni kurtarmakta kullanılacak.

Çevre ve iklim felaketleri çağımızın en çok korkulan olayları arasında yer alıyor. Bu konuda araştırmalar çok önemli. Ekosistemlerin kendi içlerinde nasıl bağlantılı olduğunu anlamak da bu araştırmaların önemli bir parçasını oluşturuyor.

İnternet sitelerinin birbirleriyle bağlantılarını analiz eden Google'ın PageRank sistemi, başarısının da anahtarını oluşturuyor. Ancak anlaşılan bu teknolojinin tek marifeti bize internette aradığımız sonuçları getirmekten ibaret değil. PageRank, doğa bilimleri alanında kullanılabilir.

Google PageRank nasıl kullanılacak?

Bu sistem sayesinde doğada kim kimi yiyor ortaya koymak, besin zincirini daha iyi anlamak mümkün hale geliyor. Kirliliğin yok ettiği türler yüzünden doğa nasıl bir değişime uğrayacak? Bunun çevreye yansıması ne olacak? İşte bunlar anahtar sorular. Okyanusta yaşayan bir canlı türünün kirlilik yüzünden yok olmasının nasıl küresel ısınmayı arttırabileceği bu algoritma kullanılarak çok daha iyi anlaşılabilecek. Doğadaki etkileşimler anlaşıldıkça, çevre felaketlerini önleyici çalışmalar yürütmek kolaylaşacak.

WWF-UK yöneticisi Dr. Glyn Daives "Bizi bağlayan karmaşık ekolojik ağ anlayışımızı güçlendirecek her araştırmayı memnuniyetle karşılarız" diyor. Alandaki uzmanlar, PageRank'ın yararını övüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

benim forumun pagerank ı 2,
beni kim yiyor acaba :D

vaaaayy bea googleye bak :D

google bi gün dünyayi yönetebilir :) ,bu önce paraya değil insana değer veren politikasıyla giderse çok daha fazla taraftar kazanabilir

Şimdilik insanları kazıklamanın peşinden gitmeyen en büyük firma google, sonuna kadar böyle olması dileğiyle

Dünyamizin seklini ve rengini uzaydan gördükce insan daha bir mutlu oluyor bu harika bir gezegen bize verilmis olamaz insan sanki inanamiyor.. dünyamizin degerini bilelim...

Paylaşım İçin Teşekkürler... ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir