Google rüzgar türbini üretecek

Google, elektrik üretmek amacıyla bu uçan araçları üretmeye hazırlanıyor!

  • Cem Şancı
Google, uçan rüzgar türbinleri üretecek

Google'ın çılgın projeler üreten alt şirketi Google X'in üzerinde çalıştığı yeni proje, uçan rüzgar türbinleri. 25 metrelik kanat açıklığına sahip olan özel uçakların pervanelerine özel elektrik türbinleri yükleyen Google, bu uçakları 500 metre yükseklikte rüzgar gücüyle uçurup üreteceği elektriği de kabloyla hemen altında bulunan enerji santralinde toplayacak. Bu şekilde bir uçaktan 600 KW elektrik elde etmeyi planlayan Google, 25 metrelik uçağın ilk testini de yakında gerçekleştirecek.

Google daha önce teoriyi test etmek için 5 metrelik kanatlara sahip uçaklarla deneme yapmış ve başarılı olmuştu. Hatta deney o kadar başarılıydı ki, uçakların başına gelebilecek kötü sürprizleri test etmek ve uçakların düşerken nasıl tepki vereceğini görüp önlemler geliştirmek isteyen Google, uçakların düşmesi için özel şartlar hazırlamasına rağmen uçaklar düşmeyip uçmaya devam etmişti.

Google'ın yeni projesi başarılı olursa, dağ başlarında rüzgar alan küçük kasabalarının veya özel sanayi kurumlarının enerji ihtiyaçlarını birkaç insansız türbin uçak sayesinde karşılamak mümkün olacak. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Uçaktan çok uçurtmaya türbin bağlama işi. Direklere kurulan türbinler kadar verimli olmayabilir belki ama maliyeti düşük ve uygulanabilirliği yüksek olur.

enerjiyi kablosuz olarak transfer etmesi daha mantıklı olmazmıydı.. japonlar bu alanda bir adım önde..

Google bu starejiyle applei 5 ssenedw geçer

Çooook saçma sapan

vaybe nerden elektrik üretecekler

Bizim daha çılgın bir projemiz var 25 metrelik kanat açıklığına sahip güneş panelleri sayesinde kendi enerjini üreten yürrrrüyen uçak :)

Big Hero 6 ten ozenilmis cok belli

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play