Google'ın Apple Pay'e "sesli" yanıtı!

Google, son dönemde çok ses getiren Apple Pay hizmetini bu yenilikle geride bırakmayı planlıyor!

  • Cem Şancı
Google, sesli komutla ödeme testlerine başladı

Apple, iPhone'lar ve iPad'ler üzerinden ödeme yapılmasını sağlamak için Apple Pay servisine odaklanmışken, Google'ın da boş durmadığı anlaşıldı. Ödeme işlemlerini basitleştirmek için sesli komutla ödemeye onay verme yeteneği geliştiren Google, şimdi bu yeni sistemi, kampüsündeki çalışanlar arasında test etmeye başladı.

Sistemin detayları hakkında fazla bir bilgi bulunmuyor ancak Google'ın kampüsündeki çalışanların sadece sesleriyle kantinlerde ödemelere onay vererek, hesaplarından para aktarılmasını sağlayabildikleri söyleniyor. Böylece, kullanıcıların biyometrik ses verilerinin kayıt altına alınıp ödeme sırasındaki onay sesiyle karşılaştırıldığı anlaşılıyor. Ancak bu sistemin, insanların seslerini kayıt altına alıp daha sonra dolandırıcılık için kullanılmaması amacıyla nasıl önlemler aldığı henüz bilinmiyor.

Google yeni sistemi devreye alabilirse, ödeme onayları veya kimlik doğrulama gibi pek çok işlem için kullanıcının mikrofona konuşması yeterli olacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

hmm evet parmak izinin güvensiz olduğunu iddia etmeye çalışan bu saçma firma ses ile onay sağlayacakmış. ne kadar güvenli ama. sesiniz başkasınınkiyle benzerse de artık kaderinize küsün yapacak bir şey yok.

@15 Şub 2015 17:05 hadi onu geçtim ses kaydedici bulmak imkansız zaten.

Ses parmak izinden daha kişiseldir.Yani herkesin sesinin frekansı farklıdır.Yani boş konuşmamak gerekiyor

Bi yuru git google sana guvenip günahımı vermem

gugıl bi işini de tam yap be abicim :)

Biri adamın sesini kaydetse her türlü dolandırabilecek yani :D ulan google ne boş işlerle uğrasıyo parmak izi en sağlıklısı parmagımızı kesmedikleri sürece parmak bizde :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play