Google'ın otobüs kazasından video!

Google'ın sürücüsüz otomobilinin otobüsle çarpıştığı kazanın videosu ortaya çıktı!

Google'ın otobüs kazasından video!

Google'ın sürücüsüz otomobilinin geçtiğimiz günlerde dahil olduğu kazayla ilgili bir video ortaya çıktı. Associated Press tarafından yayınlanan videonun orijinal sürümü YouTube'dan kaldırılmış olsa da, internete yayılan videoyu farklı kaynaklardan izlemek mümkün.

Videonun 25. saniyesinde Google'ın otomobili Lexus RX450h'nin otobüsün yan tarafını sıyırıp geçiyor. Hızla gelişen kazada otobüs, büyük bir hasar almıyor. Yolcular da kazadan pek etkilenmiyor. Kazanın ardından otobüsün şoförü, sandviçini bir kenara bırakıp, kazayı incelemek için dışarıya çıkıyor.

Kaza, Google otomobilinin bir başka araca çarpması bakımından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Daha önceki kazaların tümünde insan sürücüler, Google otomobiline çarpmışlardı. Kaza sırasında Google otomobilinin yalnızca 3 km/saat hızla, otobüsün ise 24 km/saat hızla gidiyor olması büyük bir şans.

Google, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada yazılımının otobüsün yavaşlayacağını tahmin ettiğini ancak geçiş hakkını hesaba katmadığını söylemiş, bir bakıma hatanın kendisinde olduğunu kabul etmişti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ayrıca hızlar belirtildiği şekilde olduğu takdirde aradaki fark çarpışma hızını verir.Bu da 21 km hıza denk gelirken NASIL aracın hasarı bu kadar fazla olabiliyor?

kazada sorumluluk insan sürücüden kaynaklanıyor...

@grezimonk sana göre bunun sorumlusu apple ve microsoftdur demi

Bu arabayi turkiyede kullansinlar bakin araba ne yapacak sistem kafayi yer:-)

bu türkiyede olsa millet ne yapacağını şaşırır. şahsen ben şaşırırım. sinirlendirse milleti, millet bir şey yapamaz, ortada kimse yok aracın içinde. en azından bir laf atılmaz, sövülemez bile

arkadasim kirmizi isiktan kalkiyor otobus 4 sn de 100 km ye cikmiyor herhalde otobus. carpma etkisi sadece hizlami oluyor otobus kac tonluk bir ivmeyle geliyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir