Google otomobili bu kez hata yaptı!

Google'ın sürücüsüz otomobili, bu kez, daha önceki kazalardan farklı bir kazaya karıştı...

  • Zeynel A. Öztürk
Google otomobili bu kez hata yaptı!

Google'ın sürücüye ihtiyaç duymayan otomobillerinin karıştığı tüm kazalarda şimdiye kadar insan sürücülerin hatası bulunuyordu. Ancak Sevgililer Günü'nde yaşanan bir kazada bu durum değişti.

Kaza raporuna göre Google'ın kendi giden otomobili, 14 Şubat 2016 tarihinde şeridin ortasına geçmeye çalışırken bir otobüsün yan tarafına çarptı. Rapora göre Google'ın otomobili Lexus RX450h, kavşakta sağ dönmeye çalışıyordu ancak yolun kenarındaki kum torbaları yüzünden durmak zorunda kaldı. Bunun ardından otomobil, kum torbalarını aşıp sağa dönmek için şeridin ortasına doğru hareket etti. Kendi giden otomobil ve içerisindeki sürücü, arkadan gelen otobüsü gördü ancak otomobil ve sürücü, "otobüsün yavaşlayarak Google otomobiline yol vereceğini" düşündü. Ancak üç saniye sonra, Google'ın otomobili otomatik sürüş modundayken otobüsün yan tarafına çarptı.

Kazada kimseye zarar gelmedi, ancak Google'ın otomobilinin ön tamponu, ön tekerleği ve sürücü tarafındaki sensörü hasar gördü. Google'ın otomobili yalnızca 3 km/saat hızla hareket ederken otobüs, 24 km/saat hızla gitmekteydi.

Google yaptığı açıklamada aracın otobüsün yavaşlayacağını düşündüğünü, ancak bu varsayımın aynı anda şeridin aynı yerinde bulunmalarına yol açtığını söyledi. Google, bu tür yanlış anlaşılmaların insan sürücüler arasında her gün yaşandığını söylerken, yazılımda gerekli değişiklikleri yaptığını, otomobillerinin artık otobüs ve diğer büyük araçların yol verme ihtimalinin diğerlerinden daha düşük olacağını hesaba katacağını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

tek suçlu yok o kum çuvallarını yola koyanda otobüs şoförüde suçlu... kazadan onlar sorumlu...

adamlar nelerle uğraşıyor biz hala tenekeden kontraplaktan araba yapanlara icat yaptı diyoruz.

@02 Mart 2016 12:12 Senin için kavye başında konuşmak zor olmuyor tabi... En son paintte ev yaptığını duydum... Büyük iş başarmışsın :)

ulan insaf olsun o kadar. ama yok olmasın geliştirsinler işte ne güzel yapıyorlar :)

Bence bu testler Türkiye ve özellikle İstanbul'da yapılmalı gerçekten global trafik sorunu çözülür

Türkiyeye bu araba gelirse her türlü sorunu düzeltme imkanı burlar ve tofaşk ,evo ,imprezza gibi arabaların azizliğine uğraması öğretirler

Türkiye'de yol verme ihtimallerini 0 yapmaları lazım. O algoritma bizim memlekette sökmez. 4 şerit makas atma ihtimalleri ve ters yönden gelen araç gibi ihtimalleri eklemek şart.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost