Grafenin hayatımızı değiştireceği 8 alan!

60 yıllık uğraş sonunda nihayet hayatımıza girmeye başlayan grafen, bakın neleri değiştirecek...

Grafenin hayatımızı değiştireceği 8 alan!

Bilim adamlarının ve üreticilerin 60 yılı aşkın süredir faydalanmakta zorlandığı grafen, sonunda telefonlarda, giyilebilir teknolojilerde, pillerde, spor ekipmanlarında ve süper otomobillerde kendine yer edinmeye başladı. Bu güçlü, esnek, ince ve iletken madde, her gün kullandığımız şeylerin birçoğunu kökünden değiştirebilir.

Akıllı telefonların kurtuluşu

Telefonlarınızı  5 dakikada  şarj edebilmek ister miydiniz? Dünyanın ilk grafen süper-kondansatörlü Zap & Go şarj cihazı, bunu yapmayı amaçlıyor. Prototip aşamasındaki teknoloji şu an iPhone 6 boyutlarındaki 750mAh kapasiteli (iPhone pilinin yaklaşık yarı kapasitesi) bir pilin yarısını 5 dakikada şarj edebiliyor.

Yakıt tasarrufu

Grafen, otomobillerin hareket halindeyken ürettiği enerjiyi saklayarak yakıttan tasarruf sağlayabilir. Yakın bir gelecekte piyasada olması beklenen ERS adlı güç birimleri, grafen süper kondansatörler yardımıyla yüzde 15-25 arasında tasarruf sağlayabiliyor.

Daha iyi bisikletler

Vittoria Industries, üst seviye Corsa bisikletlerinin tekerleklerinde ve karbon gidonlarında grafene yer veriyor. Bu sayede daha güçlü, daha esnek bir bisiklet ortaya çıkıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

telefonumu 5 dkda şarj etmek istemiyorum 1den gün gitmesini istiyorum zaten gece takıyorsunuz sabaha doluyor

"Prototip aşamasındaki teknoloji şu an iPhone 6 boyutlarındaki 750mAh kapasiteli" Evet arkadaşlar Chip Online sayesinde öğreniyoruz ki: telefonlarda pil sadece iphone`da var. :)

Dünyamıza dönüşüm anlamında büyük fayda sağlayıp hız kazandıracak ürünlerden bir tanesi dünyaya açılmak üzere ve bu gerçekten heyecan verici.

Galiba teknoloji hayatımızı ele geçiyor bizde izliyoruz

Şu cümle resmen aldatmaca gibi. "Prototip aşamasındaki teknoloji şu an iPhone 6 boyutlarındaki 750mAh kapasiteli (iPhone pilinin yaklaşık yarı kapasitesi) bir pilin yarısını 5 dakikada şarj edebiliyor." 375mAh nere bugünkü telefonların bataryaları nere. Benim telefon bataryam 2000mAh mesela yani bu hesapla 40 dakikada şarj edecek. E zaten 40 dakika şarjda bırakınca doluyor hemen hemen. Büyük bir keşif büyük bir ilerleme göremiyorum ortada?

Şu anda 3000 mah pili 40 dakikada şarj ediyormuş yani çok büyük birşey değil bu.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Grafenin hayatımızı değiştireceği 8 alan!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir