Hangi cep, ne kadar radyasyon yayıyor?

Ucuz - pahalı ayırmadan, şu an kullanılan 130 akıllı telefonu, SAR değerlerine göre sıraladık...

Hangi cep, ne kadar radyasyon yayıyor?

Yeni bir telefon alırken işlemcisine, RAM miktarına, ekran çözünürlüğüne ve daha pek çok teknik özelliğe dikkat ediyoruz ve bütçemize uygun en iyi telefonu almaya çalışıyoruz. Ama işin içinde bir de, pek çoğumuzun görmezden geldiği SAR değeri gerçeği var.

SAR değeri, en basit haliyle, bir telefonun yaydığı radyasyon miktarı olarak tanımlanabilir. Kabul edilen maksimum limit 2 W/kg ve günümüzün telefonları bu değerin altına zaten iniyor. Ama sınır değere çok yakın modeller olduğu gibi, diplerde dolaşan ve neredeyse hiç radyasyon yaymayan modeller de var. Tabi burada tanınmış markaların modellerinden bahsediyoruz; Çin malı sahte telefonlardan uzak durmanız gerektiğini tekrarlamamıza herhalde gerek yok.

Bu makalemizde, ucuz ya da pahalı olmasına bakmadan, şu an kullanılan 130 popüler akıllı telefonu, SAR değerlerine göre sıraladık. Galerimizde, bahsi geçen 130 modelin SAR değerlerini, geri sayımda incelemeniz mümkün. Bilmeniz gereken sadece şu: SAR değeri ne kadar düşükse, o telefon daha az radyasyon yayıyor demektir.

İşte 130 popüler akıllı cep telefonu ve SAR değerleri. Tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bu ne ya bu kadar mı zor tablo halinde sunmak? 130 tane resme bak bak bitmez.

@06 Kas 2014 11:47 şimdi sen o 130 resmin en azından 30-40 tanesine bakacaksın bu da 30-40 tane click getirir tablo halinde sunulsaydı en fazla 10-20 sayfa tutacaktı kısacası fazladan click(tıklanma) zarar getirmez :)

@07 Kas 2014 00:16 vazgeçtim bakmaktan tıklamadım da

huawei almayın kanser eser vallaha.

öfff anlamıyorum ki tablo halinde sununca onlara birşeymi olacak sanki

@10 Kas 2014 10:25 sitenin tıklanma sayısını arttırma politikasıdır bu. tüm siteler böyle yapar. ve 1 ziyaretçiye 100 defa tıklatmak suretiyle kendilerini kandıreırlar.

cin mali kore telefonlarin zararlidir sagliga benim cocugum olur senin olmaz sprem leri olduruyor

@21 Kas 2014 13:57 bilmemki acaba doğrumu

kafa bölgesi sar değerine göre mi yoksa vücudun maruz kaldığı sar miktarı mı... Elmayla armutun kıyasından öteye gidemeyen vasatça bir sıralama olmuş sadece tıklama için yapılmış çok kalitesiz ve bilinçsiz...

Bu kadar sayfaya ben de tıklamadan bu yazıyı geçip, başka kaynaklara yöneliyorum. Ne varsa yabancı sitelerde var yine.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play