Hangi dijital fotoğraf makinesi?

Bu haftaki sorumuz dijital fotoğraf makineleri hakkında. Hangi dijital fotoğraf makinesi alınmalı?

Hangi dijital fotoğraf makinesi?

Bundan böyle her CHIP Online ziyaretçisi kendisini bir donanım test editörü olarak hissedebilir! Her hafta bir donanım bileşeni seçecek ve size o donanım bileşeni hakkındaki deneyimlerinizi soracağız. Bu sayfanın altındaki yorum bölümünü kullanarak o donanım kategorisi hakkındaki deneyimleriniz, eleştirileriniz, şikayetlerinizi diğer CHIP Online ziyaretçileri ile paylaşabileceksiniz.

Yanıtlarınızın kendi isminizin altında yayımlanması için yorum bölümüne yazmadan önce siteye giriş yapmayı unutmayın!

Bu hafta konumuz Dijital Fotoğraf Makineleri:

"Sizce bir kullanıcı yeni bir Dijital Fotoğraf Makinesi alacaksa hangi firmanın ürünlerini incelemeli? Dijital Fotoğraf Makinesi alırken nelere dikkat etmeli ve neler talep etmeli? Hangi Dijital Fotoğraf Makinesi markası hem fiyat hem de performans olarak en iyi sonucu veriyor? Hangi markanın hangi modelini almalıyız? Neden? Önerdiğiniz Dijital Fotoğraf Makinesinin diğerlerinden ne farkı var? Hangi firmanın hangi modeli, niye tercih edilsin?"

Yanıtınızı aşağıdaki formu kullanarak bize ulaştırabilirsiniz. Yapılan yorumlara karşı-yorum yapabilir, neden karşı çıktığınızı ve sunduğunuz alternatif önerileri de yazabilirsiniz.

Daha önce ne sormuştuk? CHIP Online ziyaretçileri ne dediler?

  1. Hangi Laptop?
  2. Hangi Mp3 çalar?
  3. Hangi monitör?
  4. AMD mi Intel mi?
  5. Cep telefonları
  6. Fareler

Okuyucu Yorumları

Toplam 107 Yorum

İlk önce söylemek istediğim sakın Mega Pixel çılgınlığına girmeyin. Unutmayın ki eğer 20cm X 15cm den daha büyük baskılar almıyorsanız 4mp ya da 5mp lik bir fotoğraf makinesi bütün ihtiyaçlarınızı karşılar.

Fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler; sensörünün(algılayıcının) büyük olması, işlemcisinin ISO performansı, optik sabitleyicisinin olması, ihtiyaca göre macro mesafesinin düşük olmasıdır.

Unutulmamalıdır ki dijital zoom hiçbirşey ifade etmemktedir. Aynı şeyi çok daha işlevsel şekilde bilgisayar üstünde yapmak zaten daha kolaydır. Önemli olan şey optik zoom (yakınlaştırma) oranıdır.

Farkedilmeyen ama önemli olan bir konu da diyafram açıklığı değeridir. Bu dğer F ile belirtilir ve ne kadar düşükse objektif o kadar çok ışık alır demektir. Bu da düşük ışık koşullarında size esneklik sağlar.

Kompakt sınıfta Fujifilm F30/F31 bir efsanedir. Bu başarısını büyük petek dokulu sensörü ve de başarılı işlemcisine borçludur.

Kompakt sınıfta başarılı optiği ve işlemcisinden dolayı Canonu, DSLR-Like sınıfında ise başarılı ISO performansı ve geniş açılı - dengeli zoom değerine sahip (28-300) Fujifilm S6500fd yi öneririm.

Yaklaşık 5 yıl önce Sony almıştım. Hala kullanıyorum ve çok memnunum.
Yeniden dijital fotoğraf makinesi alacak olsam tabiki SONY alırım.
Bence her yönüyle mükemmel makineler. Benim tavsiyem ile 3 arkadaşım da SONY aldı, onlar da çok memnunlar.
Tavsiye ederim....

NİKON L12 7.1 megapiksel amatörler için (kendim) fena değil

Öncelikle dijital fotğraf dünyası amatörden profesyonelliğe kadar oldukça ciddi ve geniş bir yelpazeyi içerir. Bu alanda alınacak ürünün belirlenmesinde en önemli kriter kullanım sıklığı ve beklentidir.
Örneğin aile içi fotoğraf haricinde fotğraf çekmeyen kullanıcılar otomatik ayarların önde olduğu makinaları tercih etmeli. Canon'un "A" Serisi bu iş için gayet yeterli ve yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca bu konuma ek olarak sözkonusu pratik makinanın dizaynına aerodinamiğine (incelik) önem veren kulanıcılar Casıo Exilim serisine mutlaka göz atmalı, oldukça yuksek çözünürlüklerde ve otomatik ayarda başarılı sonuçlar alabilirler.
Makinayı oldukça yoğun kullananacak veya meraklı olan kişiler ve manzara fotoğrafı çekmek isteyen kulanıcılar bütçelerine göre SLR-Like diye kategorize edebileceğimiz ürün yelpazesinden seçim yapabilirler. Buna en iyi örnek ise Canon'un "S" serisi olacaktır ayrıca Panasoniz "FZ" serisi bu kategorinin en iyilerinden. Fakat bütçe çıtasını bu kadar açan kullanıcılar (600-100YTL) zaten bu işten merakları sayesinde biraz da olsa anlayan kullanıcılardır. Yani hem SLR kalitesine yakın fotoğraflar hemde compact makinaların kolaylığı birarada sağlanmış oluyor.
Ve bence bu aşamayı iyice düşünmeli yani verilen fiyat bu kadar pahalıyken profesyonelliğe giriş ve en mükemmel sonuçlar için kullanıcılar "SLR" makinelere yönlerini çevirmelidirler. Bu kategorinin başlangıç ve efsane modelleri bence Nikon D40 ve Canon 400D modelleridir. Ve uygun objektifle yakalanamayacak kare ve renk tonu yok gibidir. Artık sizi sadece hayal gücünüz sınırlayabilir.
Bunlar benim özet görüşlerim eğer bu işe oldukça meraklıysanız özellikle de slr makina düşünüyorsanız makinaların örenek fotolarını ve karşılaştırmalı testlerini mutlaka gözden geçirin. Şimdiden kolay gelsin ve hayırlı olsun!

Benim diyeceğim ister amatör ister profesyonel olsun her kulanıcı için en iyi renk algılama vede özellik NİKONlarda ki zaten birçok marka (fuji s5 gibi) nikonun gövde vede ekipmanlarını kullanıyor...

Ben OLYMPUS kullanıyrum çok memnunum...

Marka olarak Nikon, Nikon, Kodak öneririm.Kaliteleri ortada.Başlangıç seviyesi için 5-6-7 megapixel, 3- veya 5x zoom, gece modlu bir fotoğraf makinesi idealdir.Biraz daha güzel bir makina istiyorsanız megapixel olarak 8ve üzeri en az 5x zoom bir makine ideal.Burada güzel bir makine var geçenlerde yakınıma bunu aldım gerçekten harika.Video çekimleri beklediğimden güzel.Sayamayacağım kadar resim modları var (gece,plaj,manzara,panaroma vb. vb.) 8mp ve 5x optik zoom
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd48317

Bu konu öyle ayak üstü anlatılcak bir konu değil. bence ilgilenenler fotoğrafçılık sitelerine girmelerini tavsiye ediyorum. Firma olarak Canon ve Nikon nun ürünlerine güvenirim. Sony gibi firmalar çok çobuk bozuluyor.

kamerada megapiksel önemli değil zaten 4 megapikselden yüksek baskı alınamaz.lens ise çok önemli..kaliteli lensler;
1leica(panasonic)
2carl zeiss(sony)
3scheinder (kodak)
4nikon kendi lensi
özellikle panasonic lumix ls2 öneririm.fiyatı 215 YTL.leica lens.görüntü sabitleyici.
sonuç olarak derim ki:fotoğraf makinesine boşuna para vermeyin.

-bir kullanıcı yeni bir Dijital Fotoğraf Makinesi alacaksa hangi firmanın, hangi Dijital Fotoğraf Makinesi markası ürünlerini incelemeli?
c: CANON veya NİKON

-Dijital Fotoğraf Makinesi alırken nelere dikkat etmeli ve neler talep etmeli?

c: En başta niyetinize göre fotoğraf makinenizin hangisi olduğunu bilmelisiniz.
örnek, bilgisayarda veya reklam afişlerinde gördüğünüz 3 boyutlu gibi fotoğraftan çıkacakmış gibi duran ve tam bir ayrıntı renk-doku uzmanı istiyorsanız Profosyonel olanları tercih etmelisiniz.

Bunun dışında elinizde her türlü imkan olupta bir sanatı icra edebilirsiniz diye bir şey yoktur. En başta Fotoğrafçılık sanatını öğrenin derim. Sonra hangi fotoğraf makinanız olursa olsun en iyi sonuca daha yakın olursunuz.
En son olarakta şunu bıkmadan usanmadan uygulayın: fotoğraf makinanızın tüm özelliklerini öğrenin..didik didik edin, bu görünen ve görünmeyen bir şekilde size birşeyler katacaktır.


Fotoğrafçılık artık ölmüştür. Dijital fotoğraf makinalarının çıkmasıyla artık hiç birimiz çektirdiğimiz fotoğrafları tab ettirmiyoruz. Aynı kareden 10 kere çekip bilgisayarlarımızın fotoğraf albümlerinde binlerce fotoğraf saklıyoruz. Ve çoğunlukla bu çekip çekip biriktirdiğimiz fotoğrafalara bi daha hiç bakmıyoruz yada baksak da o eski fotoğraf albümlerinin yerini tutmuyor. Çünkü o albümleri oluştururken verdiğimiz emeğin 10 da birini dijital fotoğraflar vermiyoruz. Eliniz de sınırlı sayıda film varken en güzel anları yakalayarak filmi en iyi şekilde değerlendirmek, ondan sonra bütün makaranın bitmesini bekleyip sonra da fotoğrafları tab ettirmeye götürmek bi de ertesi gün gidip merakla acaba fotoğraflar nasıl çıkmış diye meraklanmak, onları özenle parmak izi yapmamaya dikkat ederek albüme dizmek... bunların hepsi emek isteyen o fotoğrafların gözünüzdeki değerini arttıran şeyler. Bi dijital fotoğraf bunlarının hiçbirini yaşatamaz size çünkü çektiğiniz fotoğrafı anında görürsünüz ne merak var ne bi şey, fotoğrafı beyenmezseniz siller bi daha çekersiniz tek seferde en iyi kareyi yakalayım diye özenmezsiniz emek harcamazsınız. En sonunda da elinizde arkadaşlarınıza, akrabalarınıza gösterebileceğiniz bi fotoğraf albümünüz olmaz. Bütün herkesi bilgisayarın başında toplayamayacağınız yada laptobunuzu elden ele dolaştıramıyacağnıza göre o fotoğrafları kendiniz çeker kendiniz izlersiniz. Kimse fotoğraflar çok güzel çıkmış diye sizi tebrik etmez.
Bu yüzden bence alıcaksanız manual makine alın derim ben. Zaten manual makineyle elde etiğiniz renk ve görüntü kalitesini herhangi bir dijital makineyle elde etmeniz de mümkün değil. Ama onun da modası geçti diyorsanız o zaman biraz daha paraya kıyıp video kamera alın derim. Anıları canlı tutmak için bence çok daha etkili bir yol.

mrtgkce'nin atladığı bir nokta var. Optik zoom lu makineler pahalı ama şu an çok uygun fiyata 7 megapiksel makineler bulmak mümkün. Düşük mega pikselli ama optik zoom'u olan bir makinaya çok para vermektense yüksek megapikselli optik zoom suz ucuz bi makine almak daha mantıklı. Çünkü megapiksel arttıkça görüntü boyutu artıyor. Ve siz dijital zoom da yapsanız kaliteli fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Bizim milletimiz tutturmuş Canon, Nikon başka tanımam!... Tamam Canon , Nikon iyi markalar fakat diğer ünlü markalarında onlardan geri kalır bir tarafı yok. Hatta öyle markalar var ki Canon , Nikon onların yanında çocuk oyuncağı gibi kalır. Bunlar LEICA, HASSELBLAD, MAMIYA... Özellikle Hasselblad ... 40 megapixellik modelleri var fiyatları 40 000 $ civarında.
Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Sony, Panasonic, Kodak,Fuji daha alt gruba girer ve birbirlerine hemen hemen denktir.Hepsininde üstün yada düşük değişik fiyatlarda çeşitli modelleri vardır.Ben Olympus kullanıyorum çok memnunum. 3" ekranı ve hava koşullarına dayanıklı su geçirmez sağlam gövdesi en sevdiğim özellikleri. Çekim kalitesi çok güzel. Süper makro ve gece çekimi çok çok iyi (OLYMPUS mju 730). Canon ülkemizde ederinden çok yüksek fiyattan satılmakta ve servisinin çok kötü olduğunu duydum.

Bizim milletimiz tutturmuş Canon, Nikon başka tanımam!... Tamam Canon , Nikon iyi markalar fakat diğer ünlü markalarında onlardan geri kalır bir tarafı yok. Hatta öyle markalar var ki Canon , Nikon onların yanında çocuk oyuncağı gibi kalır. Bunlar LEICA, HASSELBLAD, MAMIYA... Özellikle Hasselblad ... 40 megapixellik modelleri var fiyatları 40 000 $ civarında.
Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Sony, Panasonic, Kodak,Fuji daha alt gruba girer ve birbirlerine hemen hemen denktir.Hepsininde üstün yada düşük değişik fiyatlarda çeşitli modelleri vardır.Ben Olympus kullanıyorum çok memnunum. 3" ekranı ve hava koşullarına dayanıklı su geçirmez sağlam gövdesi en sevdiğim özellikleri. Çekim kalitesi çok güzel. Süper makro ve gece çekimi çok çok iyi (OLYMPUS mju 730). Canon ülkemizde ederinden çok yüksek fiyattan satılmakta ve servisinin çok kötü olduğunu duydum.

bence alırken incelenecek makineler canon, nikon, fujifilm, sony, lecia...ben alış verişte herşeyin en iyisini tercih ettiğimden bunlardan başka makineye bakmam..ya en iyi markayı alırım yada almam..zaten şuan bu markalardan ikisi bende mevcut..şahsen incelerken bunlardan başkasına bakmam..

ben bir ay önce fuji fine pix serisi f480 bir fotograf makinesi aldım eger dogru ışıgı yakalarsanız ve dijital fotografcılıgı biliyorsanız harika cekimler yakalayabiliyorsunuz amatör arkadaslar için cokk ii tavsiye ederim

ya ben fotografci deilim bana ozel bi makinada lazim degil ama genede iyi birsey istiyorum derseniz samsung s850 modeli var 8.2mp 5x optik zoom iso 1600 benim icin daha ne olsun fiyatida 250ytl

fujifilm f31fd

BAYRAM DA Bimeks'in kampanyasında CASIO EX-Z8 modelini satın aldım.Bütçeme uygun olduğu için ve diğer markaları da inceledim ve sonuçta karar verdim.Çekimlerinin güzel olduğunu ve hazır modlarının olması,ince olması,görüntünün gayet net olması,taşınabilirliğinin olması,hafif olması,video çekiminin iyi olması tercih etmemdeki en önemli neden olmuştur.Casio da diğer markalara göre kaliteli ve güvenilirdir.Zaten araştırmamı iyice yaptığıma eminim.Fiat olarakta aynı kategorilerdeki makinalardan ucuzdur.

4 yıldır fotoğrafçılık üzerine eğitim aldım. Benim önereceğim modeller şunlar:
lumix TZ-3 , Lumix LX-2 , Canon G7. Bu üç model bu sektörün öncüleri. Dünyanın en kaliteli lenslerini üreten Leica artık Panosonicin lumix serilerinde de mevcut. Özellikle Lumix TZ-3 modeli 7.2 megapiksel çözünürlüğe sahip. 28'lik bir geniş açıya hakim. 10X optik zoom var. Ve her şeyden önemlisi Leica lens kullanıyo. Görüntü muhteşem. Lakin ben yarı profesyonel kullanmak istiyorum diyen varsa Canon G7 modelini önerebilirim. Ebat olarak biraz büyük fakat makro çekimlerde müthiş. 10 megapiksel çözünürlük var. Bu arada şunu hatırlatmam gerekir. Dijital fotoğraf makinesi alırken öncelikle lens kalitesine optik zoomuna dikkat edin. Megapiksel önemli değildir. Megapikselin büyük olması sadece yazıcıdan alacağınız çıktının boyutunu etkiler. Şunuda söylemem gerekir ki eğer yarı profesyonel arıyor ve küçük bir model düşünüyorsanız Panosonic Lumix LX-2 yi tavsiye ederim. üstelik klasik bir görünümü var. Bana Ara Güler'in makinesini anımsatıyor. 4X optik zoom var. Manuel ayarları yapabiliyorsunuz. Seçim sizin. Ama benim tavsiyem G7---TZ-2----LX-2 modelleri.

Panosonic lumix fx-8 conurluk yuksek ama 5 mp. fiyatıda uygun sayılır !

kullanıcı önce bütçesinin haricinde birkaç şeye karar vermeli dijital fotoğraf makinaları artık daha hünerli örneğin bazıları çok iyi kalite video da çekebiliyorlar hatta aralarında bunu HD formatında yapabilenler de var
Eğer bu opsiyonda önemli ise araştırmalarına kesinlikle video kapasitesinide eklemeliler. Burada benim dikkatinizi çekmek istediğim belki çok ufak ama video çekerken gereken bir özellik olan ''ZOOM'' fonksiyonu birçok dijital fotoğraf makinasında bulunmamasıdır. Bu sizin için dert olacaksa mutlaka sorun. PC bağlantısına gerek duymadan direk yazıcıdan çıktı almak veya başka taşınabilinir bir alete hafızadaki resimleri gönderebilmek TV ye bağlayabilmek gibi ek fonksiyonlarda düşünülebilinir. Elbette sonuçta fiyat ve çekilen fotoğrafın kalitesi en ön planda bulunacaktır.

fotoğraf makinesi alırken servis hizmetlerinide unutmamak gerekiyor iyi makina var ama servisi yoksa işe yaramayacağını düşünüyorum çok para verip aldıığımız makina bozulduğu zaman ne yapacaksınız benim bir adet makinem vardı bozuldu markası önemli değil önemli olan servisi yok ne yapacağımı bilmiyorum verdiğim paraya yazık değiimi
herkes genelde teknik özellikleri biliyor lens optik zoom çekim hızı vb. ama ne olursa olsun ama servisi mutlaka olsun bunu göz ardı etmeyin derim
resim çekmek gerçekten güzel anıları saklamak dijital olması daha güzel herşeyin zamanı var filimli makinaları kullanmayı hiç düşünmüyorum isteyen resimleri bastırarakta saklayabilir dijitalden memnunum

2 hafta önce sony cybershot w80 modelini aldım.
bence fotoğraf makinesi alacaksanız daha sonra başım ağrımasın dyorsanız, hangi modeli olursa olsun sonyden şaşmayın derim.

bence nikon COOLPIX S50 Şık dakgalı tasarımı ile kompakt dijital kamera S50, çeşitli gelişmiş fonksiyonları, başarılı çekimleri kolayca paylamanızı sağlar.Güçlü 7.2 etkin megapiksel görüntü kapasitesi büyütülen fotoğraflarda bile görüntülerin aynı keskinlikte kalmasını sağlar.

tabiki
nikon D300

Tabii ki de Nikon İlla Nikon

samsung nw3 kesinlikle harika,servis çok önemli fiyat olarak diğerlerine taş çıkartır çok memnunum.

sony cybershot tan iyisini bilmiyorum hem fiyat olarak hem kalite olarak

ufak fotoğraf makinelerinde olympus u1000 derim
kullanışlı bir tasarımı var
yağmur suyu geçirmiyor - bir çoğunda bu özellik yok
ekranı geniş
10 megapixel ne kadar çok çözünürlük o kadar çok detay
kolay kullanım menüsü var türkçe olabiliyor
av çıkışı bulunuyor u1000 piyasada kalmamış olabilir yerine u820 yada u760 olabilir
farkları 10 mp olmamaları diğer herşey aynı
megapixel önemli çünkü fotoğrafınızdan baskı alacaksanız sizi yarı yolda bırakmaz birde fotoğraf çektiniz konunuzun dışında kenarlarda atmak istediğiniz yerler var vede orta bölümünü kullanıp geri kalanı çıkarmak istediğinizde elinizde kalan orta kısım düşük çözünürlükte olucaktır...yeni bir makine alınıcaksa en az 7mp den başlanmalı
bazen mega piksellerde yanıltma olabiliyor en iyisi örnek bir fotoğraf çektirip bilgisayarda diğer makinelerle kıyaslanmalı....

SLR olarak Canon yarı prof olsun prof olsun düşünmeden alınabilir dijital olarak Sanyo öncelikli tercihim olur fiziksel yapısıyla diğer pahalı markalara oranla verdiği performansla ve kocaman ekranıyla cezbedici

Bu konu aslında çok kapsamlı- Öncelikle kişinin ne istediğini bilmesi ve bütçesinin doğrultusunda hangi makinanın kendisinine uygun olacağı falan uzayıp gider-Fazla kasmaya gerek yok-DSLR'larda gün geçtikçe değişiyor-Biraz bilgi bütçe ayarlaması alın kullanın-belki gerçekten fotoğrafçılığa çok ilgi duymuyorsunuz-sadece bir heves-deymez yazık paranıza-yok canon mu olsun nikon mu-sonra baktınız iş sardı değiştiriirsiniz-ok

2 yıl önce minton marka fotoğraf makinası aldım 6 mp alırken çok tereddüt ettim markası yüzünden yeni bi tanede kodak aldım işin ilginç tarafı kodak fiyat olarak mintonun iki katı fiyata aldım minton netlikde ve renklerde çok daha iyi kodak da sadece optik zoom var minton deneyin çok çok iyi yalnız 2 adet alkaline pille çalışıyo söyliyeyim

Bende OLYMPUS C725 var 3MP renkleri yerli yerinde, belli bir tona renk kayması yok. Bu yüzden favorim OLYMPUS.

samsung digimax s850 derim 5x optik zoom 8.1 m.pixel 2.5 lcd ekran

fiyatı da uygun

Kaliteli optik kullanan fotoğraf makinesi... İşin açıkçası firmalar yıldız savaşı gibi megapixel savaşına girse de görüntü işlemci ve optik en önemli iki unsur. Genel yanılgı pixele göre seçim yapmak. Örneğin iki sene önce çıkan 4mp makikinaların çoğu şimdiki 7-7.2 mp makinadan daha kaliteli sonuç veriyor. İkinci önemli özelik ise makinanın temel kimliği. yani anı fotoğrafı mı çekim yapacağız, iş için mi kullanacağız yoksa hobimiz mi? Hobi için alacaksak örneği, ne kadar iyi olursa olsun point-and-shoot mkina bizi mutlu etmeyecektir, bu tarz bir alım içinse DSLR ya da DSLR-Like bir makina almamız gerekir. fakat bunun dışındaki kullanımlar için her zaman şarj süresi uygun compact bir makine almak gerekli. Compact sınıfta kaliteli optik kullanan makinalar, panasonic, bazı sony'ler, bazı kodak'lar olarak sıralanabilir. Fujinin compactları gnelde facia ile sonlanır. Canon ve Nikon gerçekten kaliteli olmalarına rağmen pahalı makinelerdir ve fiyat-performans değerleri düşüktür.

fotograf makinası seçimi kullanım amaçlarına göre değişse de son dönemlerde çok fazla markanın bu sektöre yönelmiş olması dolayısı ile rekabet ortamı yarattı,bu da son kulanıcıya daha kaliteli makinaları daha uygun fiyatlarla tercih etme amacı sağladı,dijital makinalarda da
daha önce analog makinalarda olduğu gibi iyi fotograf almayı sağlayan
ilk önemli unsur objektiftir, yani optik ve kullanılan lenslerdir sonra işlemci kalitesi ve hızı önemlidir, piksel olayı 3.sıradadır(70x50)poster boyutundan
yukarı çıkmıyorsa amatör kullanıcılar için fazla fazla yeterlidir.bana bir
fotograf makinası markası öner derseniz hem ucuz hem profesyonel kalitede çekim yapabilen Leica veya lumix(panasonic) derim .çünkü kullandıkları objektif veya lensler leica dır. (dünyada en iyi lens üreten firmalarından biridir)şu anda National Georafic fotografçılarıda bu lensleri kullanmaktadırlar. o.aka

Kodak C875 aldım. Net'te çok araştırdım, giriş seviyesinde efsane model. Manuel ayarların hepsine izin vermesi sınıfında rastlanmayan bir özellik. Uzun anlatmayacağım siz de araştırın. Ben 21.02.2008'de 292ytl'ye(1gb sd kart ile) aldım. Bir de Lumix Tz-3'ü görüp beğendim, özellikleri süper. Çok şık bir kompakt makina. Fakat fiyatı iki kat fazla olduğu için alamadım. Kodak C875'i ilk kez makine alacaklara öneririm. Fiyatı daha düşük olsun diyenlere de Sanyo Xacti S-70(159ytl) almalarını tavsiye ederim. Beklenmeyecek ölçüde kolay kullanımlı, kaliteli ve de şık.

herkes bindiği atın huyunu sever.bende sony 55w var ve çok memnunum.cep saati büyüklüğünde.rüstem aktan

fujifilm finepix s9600 buranın yarı fiyatına ingiltereden alıyorum araştırdım gayet etkileyici

bu güne kadar elimden geldiğince araştırma yapıyorum.. henüz doyurucu bi bilgi ile karar vermiş değilim... neyin ne kadar iyi ve güzel olduğunu sadece kullandığımız ve gördüğümzle sınırlı kaldığnı bilmek lazım.. yani birçok makineyi kullanan kaç kişi varda karşılaştırma yapabliyoruz... bildiğim bi gerçek canon dijitalde söyledindiği kadar iyi değil üstelik çok pahalı ülkemizde kasıtlı bi yönlendirme yapılıyor gibi, yine çok satan makinelere bakıyosunuz, bunlar da en ucuz modelleri o yüzden yeterli değil, ara bi ürün almaktan çekiniyorum açıkçası ya kötü çıkarsa diye.. varmı bile deneyen sormak istiyorum.. olympus sp570uz nasıl çıktıları iyi mi seri çekim ve işletim sistemide hızlımı bunu bilmek isterdim... görsel olarak çok beğendim.. tknik özelliklere bakıyosunuz nerdeyse birbirinin aynısı hatta canonlarda bile teknik özellikler hep aynı değişen sadece kasa ve fahiş fiyatları. bu sene 1000 ytl bi ürün bir yıl sonra 700 lerde geziyor.. demekki acele etmemekl lazım... benim istedğim. hızlı seri çabuk çekip tepkimesi süper makine aramaktayım. çekilen resimleri çekmeden önce yada çekimden sonra üzerinde oynanabilecek ekstraların olması çok önemli. kırpma yeniden boyutlandırma. gölgeleri düzeltme, birçok noktaya süper hızlı otomatik netleme yapması zoomun çabuk olması yüz tanımanın seri yapılması önemli.. doğru bilgilendirme çok önemli.. sony teknolojik olarak hızlı ve çok modeli var.. nikon çok yavaş işliyor. çok geriden geliyor dijitalde nikon çok iyi değil canon da abartıldığı kadar değil.. nikon L2 kullandım amatör sadece iş görür çok yavaştı.. sony alt model kullandım satıcıları yanılttı merceği kalr zeizz bile değild en kötüsüydü.. ixus 75 fena değildi küçük tü ama o kadar fiyat etmez. fuji 40fd kullandım malzemesi iyi ama çekimde keskin değil daha yumuşak renkleri vardı.. popüler değildi canon sx 100 var elimde oda iş görür cinsinden ön tasarımı iyi arka tasarımı çok kötü menü tuşları çok kaygan hemen başka menüye geçiyosunuz.. makinede kaygan plastik elde zor tutuluyor düşecek diye çekiniyosunuz.. elimden çıkaracam.. aklımda sp570uz var görünüş ve teknik verileri çok iyi görünüyor.. bakalım

mega piksel neden önemli:sadece büyük boy baskılar için değil, makineden anlamayan alıcılar için önemi:genel olarak yüksek mp makineler de yan özelliklerininde beraberinde daha çok olması. yine foto üzerinde oynamaya (yıllar öncesinin bi fotosu için) daha çok imkan vermekte. kırpma ve yeniden boyutlandırmalarda çok iş görmekte.. 10 mp= 8, 5, 3, mp'e indirgenerek fotoda görmek istenmeyen objeler çıkarılabilmekte. tabi bazı makinelerde kırpma ve yeniden boyutlandırma olmayabiliyor. genelde hangi makine alınırsa alınsın çekimler hep otomatik modda çekilmekte. bu yüzden fazla ücret ödemeye gerek yok. bi bakıma kompakt dijital makineler arasında çok önemli farklar yoktur. çekim çıktıları kendi müşterilerini memnun etmeye yetmektedir. bu yılın trendi: yüksek zoomlu modellerin öne çıkması diye düşünüyorum. sarsıntı önleyici, yüksek İSO, ve zoom. benim makineden beklentim: ele oturuşu, görsel dizaynının güzel olması, çok ağır olmaması(300 gr'ı geçmese iyidir) çekim öncesi ayarları gibi çekim sonrasında da fotoğrafa çok daha fazla müdahalelerin olması. (kırpma-yeniden boyutlandırma, kontrast ayarının yapılması, kırmızı göz düzeltme, gölge-ışık ayarının yapılması, beyaz ayarıda çekim sonrası yapılabilse çok güzel olurdu. resmin keskinliğinin artırılması yada daha doygun-yumuşak renk geçişlerinin sağlanması.) bir bakıma bilgisayarda yapılabilecek birçok şeyin foto makinesi bünyesine taşınması foto çekme zevkini artıracaktır- Siz olsanız 1000 ytl'ye DSLR canon eos350D mi alırsınız yoksa compakt bi makinemi (olympus sp570uz) dslr alsak bu seferde yeni bi lensti derken masraf artacaktır. bu sefer 350D olacağına, nikon D40x olsun bari demek akla geliyor(1300 ytl civarında) nedersiniz, böylece bitmeyen bi merdivende kendinizi bulabliyorsunuz, her modeli her satış yerlerinde de bulmak kolay olmuyor. bu işte birçok iş gibi bi hastalık halini alabiliyor. iyi bi makine almak istiyorsanız: hızlı yüz tanıma (face detection), RAW format, yüksek iso,(ki çoğu beklenen performansı vermeyebiliyor.) yüksek optik zoom, sarsıntı önleyici bulanıklık giderici-mümkünse ikili(dual-çifte) ibaresi olanlar tercih edilmeli- hızlı otofokus yapabilmesi, çok daha fazla noktaya odaklanma yapabilmesi, yine çok önemli olan:hızlı-çabuk çekim süresi, art arda seri çekim süresi, işlem hızının çabuk olması. çekimden sonra yeni çekime hemen hazır olması. bu iş zevk işi olduğundan görsel yönünede önem vermek lazım. objektifinin dışarı çıkmayan modellerde dikkatle izlenmeli diye düşünüyorum, daha kompakt, objektifi daha güvenli olur. ama teknik özellikler olarak daha geriden gelmekteler. nikonun s51 çok hoş denebilir. WiFi denen özellik için çok ta önemli olmadığını düşünüyom çünkü zaten usb denen bişey var. ekstra fiyat ve çok fazla kullanılmıyor. aktarım hızıda şimdilik yeterli değil. bayanlar için ise canon ixuslar önerileblir. nikonlara iyi denmekte ama objektiflerinde sorun oluyormuş diye de ekliyorlar. selim-ankara

neden sony kameralari hic komse tercih etmiyor????

TABİKİDE SONY BU MARKADAMN BAŞKA ALINMAZ SONY UNYANIN ENİİYMNDC

tabiki sony üstüne marka tanımam

Canon EOS 400 d hem performans hemde fiyat olarak çpk iyi bence

2 ay önce ''SONY CYBERSHOT DSC W90 '' aldım. Eski makinam
HP 735 di. doğrusunu söylemek gerekirse aradığımı sony de de bulamadım. kompakt heryerde taşıyabileceğim bi makina arıyodum ama sanırım istediğim her koşulda mükemmel çekim yapan bi makina. makinanın eksiklerini saymak gerekirse video modunda zoom yapmıyor. sahilde yakamoz resimleri çekmek istediğimde az ışıklı ortamlarda netlilk zok az . double anti blur die bi teknolojiyi sırf bunun için geliştirmişler ama ama malesef. gece çekimiyle ilgili 2 tane ozel ayarı ISO 3200 seçeneği olmasına rağmen çekilen foto bulanık . gündüz çekimlerindede makina 1-2 dk açık kalınca ghost oluyor. işlemcisi hızlı allahtan( eski makinamla karşılaştırılınca) lensi carz zeiss ve kaliteli bi lens. ben yurtdısından almıstım makinayı ama türkiyede 750 YTL verip almaya değer bi makina oldugunu hiç sanmıyorum. Canon larıda denekete fayda var ki kuzenimin 10mp lik modeli sanırım benim makinaya basar.

olympus kullanıyodum(7.1mp) , gece çekimi denen bir şey yoktu makinada, en yeni çıkanı olsun bi trilyon pixel olsun gene olympus almam. günlerdir araştırıyorum. sony w170 , canon ixus 90 arasında karar weremedim ama sanırım sony yi tercih edicem.

Kodak ı tercih ediyorum, daha önce 2 mp bir kodak ım vardı 2000 de almıştım. belki fiyat olarak digerlerinden fazlaydı ama bir çok firmanın kandırmaca 6-7 mp ine toz attırırdı. sonrasında Samsun S630 aldım tam bir hayal kırıklığı 4 ayı serviste geçirdi ve hala da servise gönderiyorum kargo parasını cebimden ödeyip. İnada bindi servis için harcadığım emek ve para makinanın değerini kat kat geçti. türkiyedeki en kötü yerel servise sahipler. Samsun ömrünü serviste geçire dursun Kodak M1033 ü tavsiye ederim. Ne teknik servis ne arıza ne kalite sorunu var.

CANON S 100 Bence amatörle Profesyonel arasında bi r makine biğer makineleri yazan arkadaşlara birde bunu incelesin ler bi r makine görsünler. çekim mükemmel. servis problemide yok. Benim canon kameram vardı. Arızalandı düşme sonucu servis olarak iyi bir hizmet sundular.Eğer 500 ytl üzeri bir fotoraf mkinesi düşünen buna bakmadan geçmesin. mutlaka bizzat görün derim.

Panasonic FZ7 ve Canon A630 ikiside efsane makinalar. Piyasada zor bulabilirsiniz belki ama bulursanız gözünüz kapalı alın bunlara birde Sony R1 eklemek isterim. Daha profesyonel bir şey istiyorum derseniz Canon 400d

Ben nikon D80 kullanıyorum gerçekten çok memnunum profosyenel bir fotoğrafçı olmama rağmen çok güzel sonuçlar alıyorum.Kullanımı çok kolay gittikçe daha iyi kullanıyorum kesinlikle nikon D80 diyorum.Fotoğraflar düntasından elde ettiğim sonuçları görebilirsiniz.

2007 temmuzunda SONY marka bi dijital fotoğraf makinası aldım.keşke almaz olaydım.daha almamın 5 inci gününde ekran açılmadı tatilde olduğum için garanti belgeleride evde gelemiyorum lafı fazla uzatmayayım tatil dönüşü fotoğraf makinası aldığım bayiye götürdüm beni izmit sony yetkili servisine gönderdi.bende alıp gittim adam aldı makinayı şöyle bir süzdü bu dedi kesin müşteri hatasıdır daha içini bile açmadan;bende dedimki açın bakın bakalım daha sıfır makina bu nasıl servis açmadan peşin hüküm veriyorsun servisle biraz ağız dalaşı yaptık.bir gün sonra beni aradı ve beyfendi bu garanti kapsamına girmez müşteri hatası dedi.ben sinirlendim ama altdan alıyorum dedimki tamam diyelimki müşteri hatası nesi var ne yapmışım makinaya üsütüne çıkıp tepinmişimmi dedim.yetkili servis onu söylemem için içini açıp tekrar iyice bakmam lazım ama sizden 30 ytl ücret alırım eğer arızayı onarırsamda ekstra üstüne ücret alırım dedi.demesine dedi de ben ondan sonra yaşanan ve aramızda geçen diyalogları zaten hatırlamıyorum kendimi kaybetmişim.
makinanın arıza yaptığınamı yanayım tatilimin rezil olduğunamı yanayım yoksa servisle aramızdaki diyaloğamı pardon sözde yetkili servis bence alakası yok orayı ve servisi sırf milleti enayi yerine koyupta kazanç sağlamak için açılmış bir dükkan diyelim.
gittiö tüketiciler birliğine şikayete gittimde kardeşim bu mevzuatlar o kadar yavaşki anlatamam bir sürü evrak bir sürü ıvır zıvır neyse hepsini hazırladım götürdüm bu seferde bana 15 gün sonra kurul toplanıyor orda görüşülecek dediler bekledim 15 gün sonra gittim toplanamamışlar toplandığında görüşülecekmiş ölme eşşeğim ölme bekle dur...halada bekliyom ne arayan ne soran ve her şeye lanet okuyup artık uğraşmaktan vazgeçtim ve şunu anladım arkadaşlar ucuz olsun en dandik duyulmamış bir marka olsun sakın marka almayın... ben gittim sırf SONY aldım nedenmi sağlam olur ve müşteri menuniyeti ön planda bir şirket diye ama yanılmışım......
allah beni affetsin SONY dijital fotoğraf makinası aldığım için...
saygılarımla............

SONY
Cyber-shot
7.2 MEGA PIXELS
DSC-S650

marka ve özellikleri bunlar....

SONY izmit yetkili servisi yapılan inceleme sonrası kayıtlı 46310 nolu makina...
bunları yazıyorum belki bir SONY yetkilisi okurda derdime çare bulamasada başkası yanmasın diye olaya el koyar............

mail adresim: korfezli-sinan@hotmail.com
isteyen yetkili bu adresten bana ulaşabilir.........

CANON EOS450D BENCE, 350D VE 400D NİN ÜSTÜNE BİR DE LCD EKRANDAN ÇEKİM YAPABİLMEYİ DE EKLEMİŞLER (DSLR OLDUĞU HALDE)

ben panasonic fs3 kullanıyorum fiyatına göre muhtesem bir makina cok güzel fotolar cekiyor.zaten dünyaca ünlü leica mercek kullanıyor nede olsa dünyaca ünlü bir marka.

Canon dan vazgeçmeyin.IXUS 60.

KOMPAKT TAŞINMASI KOLAY KALİTESİ İYİ OLSUN DİYORSANIZ.. CANON İXUS LARDAN HERHANGİ BİRİSİ OLUR. VEYA NİKON COOLPİX S610. BİRAZ AYAR İMKANI OLSUN DERSENİZ TİPA VE EISA ÖDÜLLÜ FUJİFİLM S100FS İYİ KABACA BİŞEY AMA SANIRIM ÖDÜLLÜ OLMASI DA TERCİH NEDENİ OLMASINA KATKI SAĞLAR. DSL-R DÜŞÜNÜLECEK OLURSA NİKONDAN D80 CANONDAN EOS 450 D ALIN VE HİÇ KAFANIZI AĞRITMAYIN. SELİM - ANKARA

tek kelime canon ıxus 75

BEN MALESEF NIKON COOLPIX L11 ALDIM..HİÇ MEMNUN KALMADIM. ÇOK YAKIN ÇEKİMLERDE PARLAMA YAPIYOR, FLAŞI KAPAYINCA DA, FLU GÖRÜNTÜLER ALIYORSUNUZ..BU İKİNCİ NIKON MAKİNAM..YILLAR ÖNCEKİ 5600 SERİSİ ÇOK İYİ BİR MAKİNAYDI..NİKON KALİTESİNİ BOZDU..ÖZELLİKLE L SERİLERİNDE..
BİR DAHA NİKON ALMAM..BENCE ŞU AN SONY CARL-ZEISS MERCEKLİ OLANLAR ÇOK PERFORMANSLI VE UYGUN MAKİNALAR..

bence canon a590is hem manual hemde otomatik çekim özelliği bir arada dahası var mı?

Bu soruya hangi format diye sormak sanırım daha doğru olurdu. Böyle sorsaydınız SLR makine tecrübee dayanarak Canon ve Nikon derdim benim gözümde aralarındaki sonuç farkı sadece Canon gerçek gördüğümüz gibi kareler çekmeye çalışır. Nikon ise gerçek üstü kareler çekmeye çalışır. Tüm sonuçlarıda göz önüne alındığında da önemli olan donanım değil onu kullanan zeka, sanatçı ve gözüdür...

bana en iyisinin carl zeiss mercek olduğunusöylediler bilmiyorum ama bunun yanında leica ve diğer markaların kendi mercekleri var.
bana carl zeiss mercek ile leica mercek arasındaki farkları gönderebilecek birisi varsa mertcankaya1905@hotmail.com adresine lütfen göndersin kafam çok karışık

Yıllar önce Kodak LS 633 aldım gercekten harika makina,meslegim Kameramanlık kolay kolay begenmem ama seyahatlerde cok kullanışlı,pratik.Ama profosyonel makinam tabii ki NİKON.

compact istiyorsanız
1-FujiFilm FinePix F31fd
veliahtı
2- Panasonic Lumix DMC LX3
geri sıralama hiç önemli değil
FujiFilm FinePix F100fd
FujiFilm FinePix F50fd
Canon PowerShot A590 IS

Otamatik makinalarda artık bir fark kalmadı, son 1 senede artık bütün markalar kalitesini kanıtladı. Yapacağınız en iyi şey sağlam bir otomatik makina almak, küçük ve hızlı resim çekebilme özellikleri olmalı.

BİR ARKADAŞIMIN KODAK FOTOĞRAF MAKİNESİ VAR.2 MP. ÇEKTİĞİ RESİMLERE BİLGİSAYARIMDA BAKTIM.MÜKEMMEL NETLİKTE RESİMLERDİ.

Nikon D3x lütfen bi internetten bakın başka bi makineye bakmak istemezsiniz=))))D-SLR lerin kralı bence kendisi=))

selamlar, benim fikrim sony bırakın televizyonlarını yapsın , canon da yazıcılarını üretsin bu pazarın sahibi nikondur bu işle yıllardır uğraşan ve migroskop teleskop üreten nikondur. sadece foto makine için değil hangi ürünü alacaksanız sadece alanı o alan markaları tercih edin.teşekkürler

panasonic lumix dmc fz28 digital fotoğraf makinesini almak istiyorum ama suan araştırma asamasındayım.... bu makineyi ve özelliklerini tanıyan var mı? yorumlarınızı bekliyor simdiden teşekkür ederim..

fotoğraf makinesinde HP almayında ne alırsanız alın. 3 yıl kadar önce 350 Liraya M417 modelini almıştım. benden sonra 2 arkadaşım daha aldı ama hiç birimiz memnun kalmadık.

Canon Powershot SX10IS

Canon Powershot SX10 IS üstüne dijital kompak fotograf makinası tanımam arastırın bakın üstünü gecebilen suanada yine canonun yeni piyasaya sürdügü sx ıs 1 modeli onuda zaten canon piyasayasürdü nicon p60 demiş bir arkadas suanda ofotograf makinası bence cok vasat bir makina cünkü iso degeri 320e kadar var fakat bunu sadece 400 e kadar olanı kullanılıyor üstüne cıkınca foto tamammen rezil bir hal alıyor ama canon bu konuda gayet titiz ve hakkının vermek gerekli diye düşünüyorum ben canon kulananlar bunu bilir zaten ama PANASONIC LUMIX DMC-FZ28 hakınıda vermek gerek gercekten kendi sınıfında suanda oda hem fiyat hem performans olarak 1.sırada ama canonla yarısamaz tabikide

Arkadaşlar, herkes doğal olarak kendi makinasını övmüş. Ben ciddi bir araştırma yapan arkadaşlar varsa fikir ediinmek istiyorum. Ben Olympus Fe3010, Olympus u1040 ve Sony w210 arasında kaldım. Fiyat performans önemli. Sadece Carl Zeiss mercek midir yoksa başka pozitif negatif değerlendirmeleriniz de var mı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

FinePix F60fd almayı düşünüyorum bunun hakkında bilgisi olan varsa lütfen yazsın şimdiden teşekkürler

herkes birşey demiş bende
Hasselblad
H3DII-39MS diyorum tabiki paranız varsa.

Minton 2700 almak istedim ne dersiniz ?

ben kodak M1063 kullanıyorum gayet de memnunum 2 aydır kullanıyorum.tavsiyemdir

CANON POWERSHOT A590 IS 8.0MP 2.5" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ ve ya PL60 SAMSUNG DIJITAL FOTOĞRAF MAKINESI (Siyah) dan hangisini önerirsiniz ve ya fiyatları bu civarda önerebileceğiniz makina var mi?

Yeni bir fotograf makinası almak istiyorum ama dijitallerdeki görüntü biraz garip diital fotograf makinalarından hangisini önerirsiniz nedeni iler yazarsanı sevinirim...

Canon SX10 IS güzel makine

Hangi arabayi alalim gibi genis bir konu.Ben Japonyada yasiyan bir turk olarak size,Canon,Ricoh,Sigma ve Panasonic in kucuk kameralarini,Nikon ve Canon'un DSLR denilen buyuk profesyonel cameralarini oneririm.Daha oneririm ama var mi paraniz!!!

Canon sx10 yarı profesyonel.çok memnunum,manuel ayarlar yapabiliyorsunuz

ben ilk olarak 2006 yılında kodak c875 aldım.çok harıka bir makine. ama şu an üretimden kaldırıldı. ve bu yıl makinemi değiştirip nikon coolpix p90 modelini aldım. çok ama çok memnunum. dslr alamam diyorsanız bunu alabilirsiniz. benim için en cazip özellikleri 3'' ekran,12 mp,24x optik zum,nikkor ed lens,sensör kaydırmalı görüntü sabitleme ve en güzel özelliklerinden biri de 1 cm makro çekim.aynı zamanda çoğu compakt makinede bulunmayan manuel af ve beyaz ayarı mevcut.flaşı ise dolgulu ve yüksek perde gibi özellikleri ile güçlü bir flaşı var. piyasada sayılı makinede bulunan dönebilen lcd özelliğine sahip. ama eksisi de yok değil memnun kalmadığım ilk özelliği hd fotoğraf çekmiyor.ikinci ise panorama potoğraf birleştirmiyor. bunun için yardımcısı var ama bu işi bilgisayar da yapıyorsunuz.

saygılarımla...

sony hx1 almayı düşünüyorum.
başlangıç seviyesinde bir kullanıcı için gerekli kullanım kolaylığı sağlamakla beraber kişisel yetenek ve isteklerinizin farkına vararak ileride ne tür bir d-slr makine kullanmanız gerektiğine karar vermenize fayda sağlayacak yeterli elle ayarlamalara da olanak tanıyor.
(kendinizle konuşur gibi okursanız cümleyi biraz anlaşılır olabiliyor:)) )

sony hx1 aldım.
yeni başlayan birisi için çok güzel fotoğraflar veriyor.
küçücük bir sensöre göre yeterli kaliteyi alabiliyorsunuz.
istekliler olursa fotoğrafların örneklerini gösterebilirim.
şimdiden hayırlı olsun

Arkadaşlar bende 2 ay önce sony w290 modelini aldım ama inceleme fırsatım pek olmadı. Bu makina hakkında bilgisi olanıınz varsa memnun olurum...

bende casio fc 100 diyorum süper hızlı

Arkadaşlar marka önemli değil önemli olan makinanın lensi ben size nikor öneririm fuji de olabilir yani nikon ve fujifilm amatör olarak kullanırsanız bu makinelerin uygunları çok kullanışlı ve kaliteli çekimler yapıyor.

Profesyonel isterseniz zaten anlıyorsunuz demektir ama yinede Canon öneririm tabi nikon leıca v.s. bu işlerde usta ama teknoloji çok hızlı gidiyor 6 7 yıl sonra yeni makine alacağınızı varsayalım o yüzden canon fiyatları gereği alınması gereken bir makina. modellerin teknik özelliklerini inceleyin sonuçta bu adamlar fotoğraf makinesi üreticisi

arkadaslar nikon L100 kullanıyorum..cok memnunum..önce bu işi severek yapın..makınalar asagı yukarı birbirine benziyor..ama kafanızı fazla kurcalamayın..makınamı 240 dolara aldım..eksikleri illaki vardır..ama herşey SİZDE bitiyor..temel eğitimin yoksa makina ne yapabilir...makınamın manuel özellıgı yok..AMA gereken tüm özellikler mevcut..video da gerekırse cekersınız işinizi görürür..UNUTMAYIN amaç fotoğraf çekmek..yorumlar ı okuyun ama acele etmeyin..Ben 25 yıllık fotografcılık yapan emekli olan (devlet memuru) bir abiye danıştım..markaların kendine has özelliklerinden bahsetti..son olarak şunu dedi:BU İŞİN BABASI NİKON dur..sadece nikon ları inceledim ..en uygun vede işimi gören makinayı aldım...Tercih sizin...

kesinlikle G10 alınabilecek en güzel kompak fotoğraf makinesi herkeze tavsiye ederim.

hepsiburadadan xs 815 diye bir makine aldım

haklısın bende sony kamerada aynısın yaşadım yapmıyorlar sony sercısı mılletı kandırıyor her yerde aynı servıslerı bence sony almayın

casıo fotoğraf makinaları nasıldır

Canon ya da Sony üstüne yok

ben dijital fotoğraf makinesi alcam ama hangisini aliym karar veremedi kodakc190 düşünüyorum sizce nasıl bi makine

nikon l110 ile fuji s2500 den hangisi iii hangisi alınmalı

ne çekmek istiyorsunuz. mesela ben güzel manzara ve makro fotolar çekmekten hoşlanıyorum. bunun için geniş açı ve makro mesafesi kısa olan makinaları inceliyorum. bir çok sony makine geniş açı çekiyor ama makro mesafesi yüksek ayrıca sadece 2sn pozlama yapıyor bu şu demak sony makinalarla gece manzarası çekemezsiniz. bu konuda canon iyi. foto kalitesinde lens kalitesi ve sensör boyutu çok önemli. en kaliteli lensler leica, nikkor, canon diye gider ama bu da ölçü değil. mesela canon G serisi modellerinde A serisi modellerinden daha kaliteli lens kullanmış olabilir. bunu ayırt edebilecek kaç kişi vardır bilmiyorum. benim dikkat ettiğim
1. sensör boyutu 1/1.6" büyüktür 1/2.3" ten sensör büyük olmalıdır
2. diyafram aralığı f2.7-f5.5 gibi
3. estantane (pozlama süresi) 30sn-1/3000sn gibi gece yıldızları çekebilmek için
4. geniş açı; fotografın içindeymiş gibi hissetmek için
5. makro 5cm den büyükse makinayı kırmak isteyebilirsiniz. çünkü çekmek istediğiniz şeyi istediğiniz gibi çekemiyorsunuz
son olarak pixel sadece fotografın boyututur. inanmayan varsa 8MP cep telefonu kamerasıyla çekilen bir fotografı canon bir makinanın 640*480 fotografıyla karşılaştırsın.

bende dijital fotoraf makinesi almak istiyorum. öyle gece fotorafı falan çekmicem. işte arkadaşlarımla doğum günlerinde falan düğünler gibi ortamlarda kullanıcam. bu arada böyle anında çekmesini istiyorum makinamın bazı anları anında yakalamak için öyle 2 saniyede falan çekenlere uyuz oluyorum ve çekim kalitesi güzel olsun internete atmak için falan bana hangi modelleri önerebilirsiniz..??

Nikon s 570 için yorum lütfen...

Arkadaslar merhaba baya arkadas fotograf makınesi konusunda bılgılı ben dun belcıkadan sony alfa a33 siparişi verdirdim sony bayısınden ben fotoğraf konusunda pek bılgılı değilim bana bir arkadas tavsiye etti tek merak ettiğim aldığım makineyle gece manzara fotoğrafı cekebılcekmıyım nekadar yaklaştırıyor bu makıne konusunda bılgılı olan arkadasların yorumunu beklıyorum

Bende bu hafta Canon 550 D almayı düşünüyorum. Gerçi Nikonu daha çok benimsemiş olmama rağmen canonda aynı hatta daha yüksek özellikli bi cihaza nikona göre daha ucuza temin edebiliyorum.

selam arkadaşlar;benim bir sorum olacak.dün akşam bir digital foto makinası aldım.(rollei compactline 390se)güzel hoş basit kullanımı var.yalnız 15 dakikada ısınmaya başladı.bu konuda bilgi ve yönlendirmenize ihtiyacım var.ısınma normalmi yoksa sıkıntılımı.şimdiden teşekkürler.

fujitsu hs 20 amatör profesyoneller için fena değil

nikon D3x ehehhe

dün internetten canon 1100d sipariş ettim.. Kısmetse ilk makinam olacak..

yorum yapan arkadaslara soyluyorum sırlama

Nikon
Canon
Panasonic
Sony
Fujı
vs... gider

Sen de yorum yaz