Hangi tarayıcı daha iyi?

Opera, Firefox, Chrome, Edge... Hangi web tarayıcısı daha iyi? Hepsini test ettik!

  • Zeynel A. Öztürk
Hangi tarayıcı daha iyi?

Kullandığınız web tarayıcısının sizin için en iyisi olduğundan emin misiniz? Tarayıcılar hızla değiştikleri gibi artık Microsoft Edge adında yepyeni bir web tarayıcımız var. Bu yüzden tarayıcılar hakkında bütün bildiklerinizi unutmanızı ve karşılaştırmamızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Karşılaştırmamıza katılan tarayıcılar:

Microsoft Edge (Yapı 25.10586.0.0)
Chrome (Yapı 48.0.2564.103)
Firefox (Yapı 44.0.20160123151951)
Opera (Yapı 35.0.2066.35)

Kategori: Kullanıcı arayüzü

Kazanan: Microsoft Edge

Microsoft Edge (9/10): Edge'in arayüzü oldukça temiz ve düz. Bununla birlikte çok fazla kişiselleştirme seçeneği sunmuyor.

Chrome (7/10): Chrome, temiz arayüzünü çıktığı ilk günden beri koruyor. Ne yazık ki Edge gibi Chrome'da da çok fazla kişiselleştirme seçeneği yok.

Firefox (8/10): Firefox, genel olarak diğer tarayıcılardan biraz daha yumuşak bir estetiğe sahip.

Opera (7/10): Opera'nın arayüzü, basit simgeleri, keskin çizgileriyle Edge'e benziyor.
Chrome gibi Opera'nın da tek bir menü düğmesi bulunuyor.

Kategori: Hız ve performans

Kazanan: Chrome

JetStream (JavaScript hız testi)

Microsoft Edge: 72.132
Chrome: 60.993
Firefox: 54.172
Opera: 57.782

Kraken (JavaScript, küçük değerler daha iyi)

Microsoft Edge: 3,940.4ms
Chrome: 3,544.4ms
Firefox: 3,696.1ms
Opera: 3,740.1ms

RoboHornet (genel hız testi)

Microsoft Edge: 60.41
Chrome: 82.53
Firefox: 65.56
Opera: 76.54

HTML5 standartları testi

Microsoft Edge: 453 / 555
Chrome: 521 / 555
Firefox: 478 / 555
Opera: 520 / 555

Kategori: Eklentiler

Kazanan: Chrome

Microsoft Edge (0/10): Edge'in eklentileri muhtemelen 2016 sonbaharında gelecek.

Chrome (9/10): Eklentiler, Chrome'un önemli bir parçası ve Chrome Web Store'da sizi memnun edecek kadar eklenti bulunuyor.

Firefox (8/10): 15 binin üzerindeki eklentisiyle Firefox, büyük bir kişiselleştirme potansiyeline sahip. Firefox'un yakında Chrome eklentilerini çalıştırabilecek olması da bir avantaj.

Opera (7/10): Opera eklentileri desteklese de Chrome ve Firefox kadar çok eklentisi yok. Bu, Opera'nın önemli zafiyetlerinden bir tanesi.

Kategori: Güvenlik ve gizlilik

Kazanan: Edge ve Chrome

Microsoft Edge (8/10): Edge, bazı alanlarda güçlü ve bazı alanlarda zayıf kaldığından bu konuda karışık bir tablo ortaya koyuyor.

Chrome (8/10): Chrome, kullanıcı gizliliği konusunda müthiş bir geçmişi olmayan Google tarafından geliştirildiğinden bazı gizlilik endişeleriyle geliyor. Bunun dışında tarayıcının olta saldırısı sitelerinde sizi uyarmak gibi önemli güvenlik işlevleri bulunuyor.

Firefox (7/10): Gizlilik konusunda Firefox, uzun süredir en iyi sayılan web tarayıcılarından. Ancak güvenlik konusunda bir iki önemli işlevde geri kalıyor.

Ve kazanan...

Testimizin kazananı yok. Bu denli karmaşık, kendine has avantajları ve dezavantajları olan yazılımlar arasından en iyisini seçmek, bizce imkansız. Bir başka deyişle bizim için en iyi olan web tarayıcısı, sizin için en iyisi olmayabilir. Hangi tarayıcının sizin için en iyi olduğu, sizin ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre değişiklik gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 55 Yorum

Kategori: Güvenlik ve gizlilik kategorisinde operayı es geçmişsiniz opera tarayıcı kategori dışımı tutuldu ? açıklama bekliyoruz

@26 Şubat 2016 00:15 Chrome tabanlı olduğundan katılmamış olabilir :)

@26 Şubat 2016 00:15 Chrome tabanlı olduğundan bu testlere tabi tutulması bile saçma zaten.

Valla yıllardır Firefox kullanıyorum. Genel kullanım için güzel bir tarayıcı herkese tavsiye ederim. Bazı web sitelerinde google chrome . Bazı resmi web sitelerinde ie. Edge daha olgunlaşmamış bir tarayıcı.

hadi oradan be MS sizi satın almış akli dengesi yerinde olan hiç kimse ms EDGE denen zırvalığı kullanmaz... Firefox yada OPERA varken...

@grezimonk Otobana ters giren irläufer gibi, karşıdan seyir halinde gelenlerin hepsi otobana ters girmiş fakat kendi düzgün! Herkese, herşeye bu ne kin ve öfke? Bu defa da Chip veya testi yapanlar satıldı ve testi mi manipule etti? Pes doğrusu saçmalama da zirve buna denir. Opera kullanıyorum testte nal toplatmışlar olsun bak kızmıyorum, başta güven tercih sebeplerimi en iyi Opera karşılıyor test vs umrumda değil.

@grezimonk Senin aklı dengen konusunda bir çok kişinin şahitliği var zaten

@grezimonk ben kullanıyorum kardeş sana noluyo

@grezimonk MS yani o kadar muktedir ki herkesi satın almış öyle mi? Nedir bu herkesi zan altında bırakan itham eden hastalık derecesindeki saçmalıklar? El oğlunun yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış, çatma katılımcılara inan bıktırdın! Arkadaşlar rica ediyorum düzeyli olalım, bilgi dolu yorum yapalım platformun niteliğini hoşgörü ile yükseltelim. grezimonk seni de gözden çıkarmıyorum kendine çeki düzen ver, her görüş ve şahıs değerlidir.

@grezimonk git yat oglum gececek bu gunler de. Erken yaslanirsin sinirlenme

ben şahsen yoğun kullanımda bana getirdiği faydaları bakalım Örneğin Firefox ile birçok işleri gün boyunca uyguluyorum ve beni gün sonuna kadar fazlasıyla memnun ediyor Yani Chrome'u da denedim zamanlar oldu fakat iş çerçevesinde çoklu çalışma anında Daha doğrusu aşırı sekmelerle çok fazla işler yapma anında Chrome gerçekten vasat kalıyor bana göre .

@26 Şubat 2016 01:33 bende Firefox kullanıyorum, bununda sık sık çökme sorunu var fakat betik ayıtlama gibi , choreme .daha çok arıza yapıyor doma olayı gibi.

eskiden chrome kullanırdım şimdilerde edge kullanıyorum ara yüzü vs güzel duruyor.Chromeda arada kullanıyorum. ama edgenın dahada gelişmesi lazım.

Edge. Dakka basi cokuyo ama hizli

@26 Şubat 2016 06:14 Opera kullanıyorum özellikle sabah ilk açılışta bir kaç defa çöküyor, olsun artıları eksilerinden ağır basıyorsa tercih sebebi olarak kalmalı.

@26 Şubat 2016 06:14 eksikleri var ama çökme falan olmuyor. Hatta chrome daha fazla çöküyor

ben FB yandex kullanıyorum süper....:-) ben yandexliyoru FB kazanıyor

Her an Çin'lilere satılabilir o zamana kadar en iyisi Opera'dır. Veya şöyle formüle edeyim, açığı bulunana kadar hepsi iyidir. Opera'yı tercih sebeblerinden en önemlisi hızlı sayfalar jog-dial gerisi zaten Chromium bazlı adeta Google Chrome.

Güvenlik ve gizlilik konusunda yaptığınız her işlemi google'a gönderip işlenmesine izin veren chrome'u seçmeniz komik olmuş :)

@26 Şubat 2016 09:21 Firefox'un 15 binden fazla eklentisi var diyip Chrome'u seçmeleri de saçma ama ne yaparsın test işte.

Bence yazı sonunda yazılan doğru. Herkesin ihtiyacı farklı. Ben işte Firefox evde Chrome kullanıyorum.

yaklaşık olarak 10 seneyi geçkin bir zamandır Firefox kullanıyorum. Şu son dönemler de şişme sıkıntısı yaşatıyor bana. Bilhassa Flash ile ilgili ciddi problemleri var ve çok fazla çökmesine sebep oluyor Flash ile ilişkisi. Onun dışında bir sıkıntım yok. Ne IE ne de Chrome, ikisine de alışamadım. İkisini de kullandım ama Firefox da ki rahatlığı hiçbirinde yaşayamadım. Bu saatten sonra da değiştirmem herhalde tarayıcımı.

EDGE yine bir işe yaramadı. Zaten ne zaman Microsoft'un tarayıcısı işe yaramış ki? İnsanlar başka tarayıcıları indirmek için kullanıyor sadece. Ya da başka tarayıcılardan haberi olmayanlar.

@Emre G hastaneye geri dön bence....

bence Firefox Chrome nereye girersen ne yaparsan google ye raporluyor ayrıca hız yapacağım derken Ram tüketiyor. Vista desteği de kalktı Firefox candır tek sorun otomatik başlayan videolar.

@26 Şubat 2016 09:45 aynı düşüncedeyim . Tilkinin en baş sıkıntısı otomatik başlayan videolar. Bir türlü dizginlenemiyor ve adamı deli ediyor. Çıkan engelleme butonu çoğu kere çalışmıyor.

@Tuti Urmeylander Tavukları en iyi o tanıyor diye Tilki kümese bekçi yapılır mı? Kızıl tilkiye pek güvenme sonunda kullanıcılarının bilgilerini suistimal edeceğine dair içimde kötü bir his var. Unutma tilki akıllı değildir, tavuklar aptaldır. Ben tilkiye güvenmiyorum. Opera kullanıyorum, Çin'lilere satılırsa ya Vivaldi ya Chrome kullanmayı düşünüyorum.

Kişiden kişiye değişir bütün tarayıcıların birbirinden güzel özellikleri var tabi ama bence Edge daha hoş duruyor ayrıca hızlı çıktığı günden beri kullanıyorum çökme v.b bir sorun yaşamadım tavsiye ederim ...

Aol shield chrome tabanli tarayici hakkinda da bi yazi bekliyorum sizden...

Chrome java desteğini kaldırmadımı

Vivaldi ve Safari varken, bütün tarayıcıları test ettiğinizi iddia etmişsiniz.

Eklentiler kısmındaki puanlamanızı mantıksız buldum. FFox chrome dan neden daha az puan aldı sizden acaba. Ayrıca başlığa gereksiz bir şekilde iddialı bir cümle kurmuşsunuz ve insanlarda hangisiymiş merakından çok ne zırvalayacak acaba merakı oluşturuyorsunuz. Son olarak dünyanın en iyi tarayıcısı firefoxtur. Yalnızca açılış süresi gecikmelidir(eklentileri azaltırsanız düşer), onun dşında her işinizi sıkıntı yaşamadan yapabilirsiniz.

@26 Şubat 2016 11:58 Dünyanın en iyisi derken kime göre iyi? Sana göre mi? Bana göre mi yoksa başkasına göre mi? Benim ihtiyaçlarımı(Hız, Stabilite, eklenti gerekmeksizin bir sürü özellik, arayüz) karşılayan tek tarayıcı Opera. Bana göre Dünyanın en iyisi bu, sana göre başkası olabilir. Bunu genellemek aptallıktır.

chrome bence güzel çok güzel hızlı

Burada konusu geçmeyen onlarca tarayıcı dahil hepsini aylarca denedim ve sonuç olarak; hız, yer imi yönetimi, mobil senkron ve ince detaylarındaki başarısıyla OPERA'dan daha iyisi yok.

Edge, eklenti desteği gibi önemli eksikliklerini giderene kadar Firefox <3

Şunu anlamıyorum neden operayı her zaman sonuncu yapıyorsunuz ben yıllardır kullanıyorum zaman zaman bende basit testler yapıyorum ve opera sonuncu olacak kadar kötü değil arayüzü tam bir kullanıcı dostu diğerlerine göre daha kullanışlı ve bazı kolaylaştırıcı özellikleri diğerlerinde yok...ayrıca önbellek alanı diğerlerinden daha az yer tutyor...operaya haksızlık etmeyin...

Edge ne ya. Buram buram reklam kokutmuşlar, kötü kokmuş...

Baidu en hızlısı, Chrome tabanlı Zagen bu ikisinden baskası yalan..

Geçin bunları üst puan alanlar belli korkmayın

Windows 10 and Edge ile uçuşlardayım. artık gerisi tırıvırıdır.....

@28 Şubat 2016 21:42 "uçuşlardayım." Yazdığınız bu kelime bile popüler akımlarla hayatını yönlendiren (ekşi sözlük ergeni) biri olduğunuzu gösteriyor. İşin kötü tarafı sizin gibiler çoğaldıkça sorgulayabilen ve mantıklı insanların popülasyonu azalıyor bu ülkede.

Hangi tarayici daha iyi bence hic birisi yetersiz teknoloji

Tabiki Chrome.............

Yandex Kullanmayın. Rusya yı protesto edin.

AN İTİBARİYLE EDGE TARAYICISINA EKLENTİ DESTEĞİ GELDİ ÇATIR ÇATIR ÇALIŞIYOR YAŞASIN WİNDOWS!

Bana göre en iyi tarayıcı Opera sebebi ise bilgisayarımın düşük ram'li olması. Birden fazla sekme açıldığında Chrome 260 mb ram civarına ram tüketirken Opera 130 ila 170 arası ram tüketmekte hız, stabilite ve kullanım kolaylığı olarak operayı çok beğendim yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum 1 kez olsun çökme yaşamadım tavsiye ederim.

Ben yıllardan beri Maxthon kullanıyorum çok memnunum,aynı anda 26 sekme açıyorum hiç kasmıyor :)

Web Development için Mozilla Firefox kullanıyorum, güvenlik konusunda sırasıyla Firefox, Chrome, Opera.Deneme amaçlı yapmış olduğum Man-in-the-middle attack orta adam saldırlarında HSTS yanıltmasında Egde maalesef kendini koruyamadı, sahte facebook sitesini kolaylıkla açtı, diğer tarayıcılar hsts uyarısı ile ssl uyarı verdi. Bilinçli kullancılar için Mozilla Firefox öneririm. Ev kullancıları için chrome veya opera uygun olur. Windows 10 kullanıcılara önerim kesinlikle Edge kullanmayın.

Opera Ek Özellikler Var
kendine özel vpn
indirme hızı cok daha fazla
güvenlik konusunda (tor browser) saymassak en üst düzey
vb.

k.b yında chrome bq gibi ram yiyor okadar ram yese her tarayıcı populer olur süpheniz olmasın ve microsoft edge iyi fakat su bing isimli seden kurtulunmuyor ve ara sıra çökme oluyor Size Tavsiyem Opera Yada Firefox Ben Opera Kullanıyorum ek vpn özelligi ve güvenlik /gizlilik cok üst seviye

Firefox çok hantal, Chrome çok sade sunduğu bir şey yok. OPERA kesinlikle harika. VPN'den tutun, Watsapp Mesenger'a kadar birçok özelliği var. Ekstra eklenti kurmanız gerekmiyor. En azından bir defa deneyin arkadaşlar kesinlikle bırakamayacağınızı garanti ederim. Bu zaman kadar Firefox ve Chrome kullanıyordum hep. Ama OPERA ikisinide cebinden çıkartır.

Her şeyi bi kenara bakalım yok rakammış yok şuymuş yok buymuş kullan Opera kalitenin ne olduğunu gör :D

Chrome mu??? 1 sekme için 500mb ram yiyor?

yandex niye yok listede bence yandex chrome ile kafa kafaya yarışır

Sen de yorum yaz